Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Kauza Peroutka stála Hrad jen 20 tisíc. Advokát Nespala s ní byl hotov za 10 hodin

Česko

  10:04
PRAHA - Za právní služby v kauze Peroutka zaplatil Hrad údajně jen necelých dvacet tisíc korun. Jak zjistil server Lidovky.cz, advokát Marek Nespala na případu pracoval zhruba deset hodin. Přitom jen samotné soudní jednání trvalo přibližně 2,5 hodiny.

Prezident Miloš Zeman v Milovicích foto:  Petr Topič, MAFRA

„Advokátní kanceláři Nespala byla v souvislosti s kauzou Peroutkova článku vyplacena celková částka 19 700 korun,“ stojí v hradní odpovědi na žádost podle zákona o svobodném přístupu k informacím.

„Kdyby měl Peroutka charakter, byl by býval napsal, že Hitler je gentleman,“ říká prezident Miloš Zeman Jiřímu Ovčáčkovi, který hledal sporný text.

Mimochodem: Nespala přitom patří mezi ostřílené advokáty. Zastupoval například rebela z ODS Petra Tluchoře v kauze Nagygate či společnost Inženýring dopravních staveb, která se pře s pražským magistrátem (více čtěte ZDE).

Deset hodin práce

Dohoda mezi Hradem a Nespalou byla následující: smluvená hodinová sazba za právní služby činila dva tisíce korun. Snadnou matematikou se tak lze dopočítat, že Nespala strávil nad případem Peroutka bezmála deset hodin.

„Příprava ve věci, porada s klientem, jednání s protistranou, písemné podání ve věci (vyjádření k žalobě), účast na jednání před soudem, příprava odvolání,“ vyjmenovává v odpovědi Kancelář prezidenta republiky, jaké konkrétní kroky pro ně Nespala vykonal. Přitom jen samotné soudní jednání trvalo dvě a půl hodiny, což z celkových necelých deseti hodin ukrojilo celou čtvrtinu.

Zdali to na přípravu skutečně stačilo, ale sám Nespala komentovat nechtěl. „Nejsem zproštěn mlčenlivosti. To je klientská záležitost, k intimním záležitostem našeho vztahu se vyjadřovat nesmím,“ uvedl s tím, že časovou dotaci si z hlavy stejně nevybavuje.

Naopak časovou náročnost případu přiblížil pro server Lidovky.cz advokát Kaslové František Vyskočil. „Například na schůzce loni v létě, kdy jsme se snažili o mimosoudní dohodu, jsme strávili minimálně hodinu. A byla i další setkání, dvě hodiny třeba zabralo přípravné jednání letos v lednu. A k tomu ještě samotné líčení u soudu,“ popsal Vyskočil s tím, že nepočítá studium materiálů a zejména judikatury, neboť se jednalo o případ, který české soudy zatím neprojednávaly.

Sečteno: ke dvěma a půl hodinám před soudem přibyl stejný čas přípravného řízení a k tomu minimálně hodina na společném setkání protistran. Na další výše citované právní úkony tak Nespalovi zbylo méně než čtyři hodiny.

Soud jsme sledovali v online reportáži. Více ZDE.

Vnučka novináře Ferdinanda Peroutky, který měl podle Zemana napsat článek s...

Pečlivý hradní mluvčí

Zdá se tak, že za kauzu Peroutka - obrazně řečeno - nejvíce zaplatil hradní mluvčí Jiří Ovčáček. Ten po neexistujícím článku ‚Hitler je gentleman‘ pátral ve volném čase déle než rok. Vše bezúspěšně.

Obvodní soud pro Prahu 1 nakonec v březnu tohoto roku rozhodl, že Kancelář prezidenta republiky se musí za Zemanovo tvrzení omluvit. Rozsudek není pravomocný a Hrad hned v soudní síni avizoval, že se odvolá. Podle mluvčího Ovčáčka se může stát, že věc skončí až u Ústavního soudu (více čtěte ZDE).

„Celá věc bude pravděpodobně podrobena přezkumu soudů všech stupňů. Je důležité si uvědomit, že pan prezident se nemusí omlouvat, ale hradní kancelář. Takový případ zatím řešen nebyl a v argumentování budeme pokračovat,“ řekl novinářům před opuštěním budovy soudu.

Server Lidovky.cz kauzu od samého počátku sleduje. Vybrali jsme proto několik zásadních výroků, které během Ovčáčkova hledání článku zazněly:

Autor: