4. dubna 2018 5:04, aktualizováno  11:23 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kolik stojí 429 dní ve vazbě? Sestra byla nevinná, po státu chce 5 milionů

Marešová při prvním zproštění obžaloby v lednu 2016. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Marešová při prvním zproštění obžaloby v lednu 2016. | foto: Iveta LhotskáMAFRA

PRAHA Téměř o pět milionů korun se začalo hrát u jednoho z pražských obvodních soudů. Odstartovalo jednání, v němž bývalá zdravotní sestra z Rumburku Věra Marešová usiluje o odškodnění. Více než rok strávila ve vazbě kvůli podezření, že ve službě zavraždila šest pacientů. Soudy ji však pravomocně očistily. Ministerstvo spravedlnosti ji sice dílčí kompenzaci vyplatilo, ale Marešová nepovažuje částku za adekvátní.

„Žalobkyně (Marešová) se domáhá u soudu, aby uložil žalované (ministerstvo) povinnost uhradit částku 4 904 636,51 korun, aby bylo uloženo žalované se omluvit za nezákonné trestní stíhání a za vazbu, a aby bylo konstatováno, že došlo k porušení práv žalobkyně na ochranu osobnosti,“ přiblížila serveru Lidovky.cz podstatu sporu Marcela Pröllerová, mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 2, jenž případ začal ve středu dopoledne projednávat.

Marešová coby zdravotní sestra v Lužické nemocnici v Rumburku měla podle obžaloby v letech 2010 až 2014 připravit o život šest pacientů. Žalobce předložil verzi, podle níž všem obětem vpíchla do žíly draslík, jenž jim pak zastavil srdce. Údajně ji vedl motiv, aby nemusela o nemocné dál pečovat. Tuto konstrukci ale soudy shodily, z Marešové obžalobu z vraždy sejmuly. 

„Nebyl předložený přímý důkaz, listinný či výpověď svědka, jenž by obžalovanou usvědčoval,“ uvedl mimo jiné soudce ústeckého krajského soudu Roman Felzmann, který zdravotní sestru v lednu 2016 osvobodil. Obdobně postupoval v létě téhož roku Vrchní soud v Praze, od té doby je Marešová pravomocně nevinná. S orgány činnými v trestním řízení a justicí se potýkala téměř dva roky, mimo jiné si odseděla 429 devět dní ve vazbě.

Ministerstvo spravedlnosti ji loni v létě vyplatilo podle dostupných informací zhruba milion korun, jenže někdejší zdravotní sestra se s takovou částkou nespokojila. Za zásah do osobnostních práv, omezení osobní svobody či náklady trestního řízení požadovala zmíněných téměř pět milionů, ale resort ji vstříc nevyšel. Je tak nyní na obvodním soudu, aby svár urovnal.

‚Strany budou vyzvány k přednesení stanovisek‘

„Strany budou vyzvány k přednesení stanovisek, bude zahájeno dokazování a budou čteny pouze listinné důkazy,“ sdělila serveru Lidovky.cz soudkyně Zdeňka Burdová, jenž má kauzu na starosti, v čem první den jednání spočíval. Rozsudek ve středu nezazněl. Jednání bude pokračovat v květnu. Soudkyně vyslechne Marešovou, její dceru a také znalkyni, která má doložit ztíženou možnost uplatnění bývalé zdravotní sestry kvůli její kauze.

Ministerstvo spravedlnosti se před začátkem jednání komentáře, jak bude u soudu hájit svou pozici, zdrželo. Každopádně podle jeho stanoviska je přiznaná kompenzace pro bývalou zdravotní sestru dostatečná. „Paní Marešová uplatnila jisté požadavky k mimosoudnímu jednání, ministerstvo je posoudilo a část, kterou shledalo jako nespornou, proplatilo,“ vysvětlila serveru Lidovky.cz Lucie Machálková z tiskového odboru resortu.

Věra Marešová odchází po vyhlášení rozsudku s dcerou.
Obžaloba tvrdila, že Marešová zavraždila v letech 2010 až 2014 infuzí s...

Podle informací serveru Lidovky.cz je jedním z důvodů sváru rozdílný pohled stran na tom, kdy se po prodělané zátěži zapříčiněné trestním řízením zdravotní stav bývalé sestry ustálil. Peníze od státu jí mají mimo jiné uhradit penále za hypotéky a půjčky způsobené pobytem ve vazbě. Součástí žaloby je i nárok na vyplacení úroků z původní částky, který se má vypočítat od loňského července, kdy podání Marešové soud přijal. 

Server Lidovky.cz se před startem sporu snažil zastihnout i advokátku bývalé zdravotní sestry Ivu Jónovou s dotazem, jakým způsobem bude v soudní síni argumentovat ve prospěch své klientky. Přes opakovanou snahu se to však nepodařilo. „Peníze, které byly přiznané, nestačí na škody, co paní Marešové vznikly,“ řekla však už dříve pro Lidovky.cz Jónová, která letos v únoru obdržela cenu České advokátní komory Právník roku v oblasti trestního práva za rok 2017.

Jan Horák

Autor

Jan Horákjan.horak2@lidovky.czČlánky

3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?
3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?

Hlídáte je jako ostříž, ale stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na světě. Pád na hlavičku, opaření nebo vdechnutí předmětu patří mezi nejčastější úrazy dětí. Jak je správně ošetřit, aby následky byly co nejmírnější?

Najdete na Lidovky.cz