26. září 2013 13:18, aktualizováno  21:55 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kolik stojí pískání na prezidenta? Pár hodin u výslechu a až 7 tisíc korun

Pískající muž byl z akce odveden policisty. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pískající muž byl z akce odveden policisty. | foto: MAFRA: Jiří Salik Sláma

BRNO Přestupková komise může potrestat čtyřiapadesátiletého muže pokutou do 7 tisíc korun za to, že ve středu v Brně narušoval pískáním na píšťalku setkání prezidenta Miloše Zemana s veřejností. Incident se stal na náměstí Svobody. Muže policisté zadrželi a po podání vysvětlení propustili, řekl jejich mluvčí Bohumil Malášek. Na oddělení muž strávil podle policie několik hodin.

Prezident dnes na mítinku v Hodoníně připustil, že policisté zasáhli příliš ostře. "Policejní zásah považuji za neadekvátní. Jsem ale rád, že proběhl. Jinak by muže moji příznivci na náměstí možná lynčovali," reagoval Zeman na dotaz z publika.

Policisté dokončují spis a předají ho na radnici příslušné bydlišti muže. Věc by měla projednat přestupková komise. Muž podle spisu porušil veřejný pořádek a shromažďovací zákon.

ČTĚTE TAKÉ

Setkání občanů se Zemanem, který je na třídenní návštěvě jižní Moravy, se konalo ve středu od 16:15 na centrálním brněnském náměstí Svobody. Při úvodní zdravici prezidenta i následné debatě s lidmi se ze zadních řad shromážděných ozývalo téměř nepřerušované hlasité pískání. Muže se snažili uklidnit policisté, nakonec ho ale museli odvést na služebnu.

Při odvádění policisty se muž bránil, křičel "pomoc" a hlídka ho musela téměř vléci. I prezident několikrát pískání glosoval. Upozornil, že už je po prezidentských volbách.

Dnes dopoledne navštívil Zeman podnik TOS Kuřim a čeká jej návštěva Znojma, Břeclavi a Hodonína. V pátek zavítá do Vyškova a návštěvu jižní Moravy ukončí v Kyjově.

Restaurace odmítla prezidenta pohostit

Prezidentovy cesty po České republice doprovází kontroverze. Například v pardubickém gymnáziu bylo tamním žákům doporučeno, aby Zemana zbytečně neprovokovali. Také stavba pódia k této příležitosti vzbudila ve společnosti odezvu. Více čtěte ZDE. 

Projevy nevole vůči Zemanovi projevili lidé také při svatovavřinecké pouti na Sněžku. Jedna z místních restaurací odmítla dát Zemanovi najíst kvůli tomu, že se s ním rozchází v názorech. Při samotném výstupu na Sněžku jej doprovázel pískot z řad demonstrantů. Více čtěte ZDE.

ČTK, vsvVěra Svobodová