Pondělí 20. ledna 2020svátek má Ilona 2 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ultimativní Věci veřejné: kolikrát hrozily odchodem z vlády?

Poslední varování, pojmenoval svou aktuální koláž výtvarník Ateo. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Poslední varování, pojmenoval svou aktuální koláž výtvarník Ateo. | foto: Ateo.cz

Vládu Petra Nečase rytmizují opakované hrozby Věcí veřejných, že v kabinetu skončí. Jen letos zaznělo ultimátum dvakrát. Připomeňte si i předchozí 'zaručené' odchody Víta Bárty a spol. ze Strakovy akademie.

Až se bude psát 'životopis' vlády Petra Nečase, budou jej rytmizovat neustálá ultimáta Věcí veřejných. Všechna měla stejný formát: Buď splníte naše podmínky, nebo ve vládě končíme. Naposledy v úterý odpoledne - tedy čtrnáct hodin před začátkem druhého kola soudu s Vítem Bártou - jeho spolustraníci ohlásili, že končí. Termín: 1. květen. Bude konečný?

Únor 2012: Fiskální odpovědnost

Předseda poslanců Věcí veřejných Vít Bárta pohrozil, že by se Evropská smlouva o fiskální odpovědnosti mohla stát další rozbuškou pro vládní krizi.

Co se odehrálo během "divokého" úterý čtěte zde:

Leden 2012: restituce
Tenkrát dal Nečas ultimátum VV: Pokud ministři VV nezvednou ruku pro vyrovnání s církvemi, skončí ve vládě.

Červenec 2011: Konec sporů
Po jedné z krizí vláda Petra Nečase podepsala dodatek koaliční smlouvy. Obchod byl následující: Věci veřejné přestanou vyvolávat nové spory a umožní vládě další fungování. Jako protihodnotu dostanou některé programové ústupky, jako rychlejší zdanění hazardu nebo definici nadstandardu ve zdravotnictví ve spolupráci s Českou lékařskou komorou.

Červen 2011: Víc křesel
Požadavek Věcí veřejných zněl: "Buď dostaneme čtyři křesla ve vládě, nebo odejdeme."

Duben 2011: Operace John

Věci veřejné pohrozily vystoupením z kabinetu Petra Nečase. A to kvůli sporu o obsazení resortu vnitra, v jehož čele skončil Radek John. Strana prý zvažovala podporu menšinové vlády ODS a TOP 09.

Duben 2011: Operace John, díl druhý
Jen co ODS a Věci veřejné odvrátily pád vlády, řešily další spor. Tentokrát o to, zda nová funkce pro předsedu véček Radka Johna je pouhá politická trafika, nebo regulérní úřad. A co všechno si John mohl ve funkci dovolit. VV hrozily, že pokud ODS nebude Johna dostatečně respektovat, může se koaliční krize opakovat.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Prosinec 2010: Policejní prezident

Věci veřejné se plně postavily za svého předsedu a ministra vnitra Radka Johna. Straníkům se nelíbilo, že premiér Petr Nečas mu nechce dát zelenou k výměně policejního prezidenta Oldřicha Martinů. Pohrozily pádem vlády.

Premium

Nejhorší jsou opilí pasažéři. Letět v Maxu bych se bála, říká blogující letuška

Letuška Magdaléna Škardová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Být letuškou či stewardem je snem mnoha dětí. Přesně takový dětský sen si splnila Magdaléna Škardová z Brna. Poté, co...

Premium

Opustil ji manžel, mentorka i její hlas. Bojovnice Radůza však tvoří dál

Radůza při koncertu v pražském divadle Dobeška (22. ledna 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Významná česká písničkářka Radka Vranková se může pyšnit i jinými úspěchy. Je výbornou spisovatelkou a rovněž matkou....

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...