5. listopadu 2017 7:35 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Definitivní konec. Kolo na Smíchově nebude, investor ale hledá jiná místa

„Vyhlídkové kolo vykouzlí romantiku na Smíchovské náplavce,“ slibuje městská... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy „Vyhlídkové kolo vykouzlí romantiku na Smíchovské náplavce,“ slibuje městská... | foto: MČ Praha 5

PRAHA Plán vyhlídkového kola na Hořejším nábřeží padá. Investor včas nedodal Praze 5 potřebná povolení, takže smlouva s městskou částí o nájmu pozemku končí, jak sdělil starosta Prahy 5 Pavel Richter (TOP 09). Investor Jiří Havrda se ale nevzdává - chce najít jiná místo, kde by mamutí atrakce mohla stát. Zda trvá na Praze, nebo je ve hře i jiné město, ale nechtěl specifikovat.

Radnice nyní chce zahájit diskusi s veřejností o další budoucnosti smíchovské náplavky. Smlouvu o nájmu pozemku, kde mělo šedesátimetrové kolo vzniknout, radnice podepsala loni v srpnu.

Žádné povolení

„Podklady nedodali, takže z našeho pohledu dnes (středou) skončí smlouva a vyzveme je, aby nám předali pozemek zpátky,“ uvedl Richter. Firma Timsbury Capital měla do 1. listopadu městské části dodat povolení od památkářů a dalších institucí, které by musely 60 metrů vysokou atrakci u Vltavy schválit. Na úřad ale nic nedorazilo. 

„Bohužel se nám nepodařilo během 15 měsíců sehnat všechna potřebná povolení k výstavbě s ohledem na skutečnost, že veškerá povolovací řízení, jakož i další přípravné práce na projektu Vyhlídkového kola zabrala z neočekávatelných a objektivních důvodů větší časový prostor než se předpokládalo a zároveň s ohledem na výjimečnost a ojedinělost celého projektu, včetně komplikovanosti architektonického a společenského začlenění tohoto projektu,“ sdělil pro server Lidovky.cz Jiří Havrda. 

Pohled na plánované ruské kolo ze strany Tančícího domu.
Vizualizace: Tak by vypadalo kolo s názvem Prague Wheel na Hořejším nábřeží.

Projekt vyhlídkového kola je podle něj unikátní příležitostí celostátního významu. „A proto jsme Prahu 5 požádali o zohlednění nemalé výše již vynaložené energie a finančních prostředků ze strany naší společnosti a zároveň i nadále velmi pozitivního potencionálu pro Městskou část Prahy 5 o prodloužení Smlouvy o nájmu pro Prague Wheel,“ dodal. 

Zároveň také řekl, že myšlenku vyhlídkového kola společnost Timsbury Capital neopouští a hledá jiná vhodná místa k „realizaci tohoto ojedinělého projektu”.

Radnice pozemek společnosti pronajala loni za vedení předchozího starosty Radka Klímy (TOP 09). Pražští památkáři už před podpisem smlouvy upozorňovali, že podobně vysoké kolo v dané lokalitě nepovolí. Proti stavbě vznikla i petice, proti jeho instalaci se vyjádřila také primátorka Adriana Krnáčová (ANO).

Schéma funkčního využití ruského kola na Praze 5.

Podle starosty Richtera plán padá, radnice nicméně i nadále počítá s proměnou a lepším využitím smíchovské náplavky. Úřad už má v ruce studii rozvoje Smíchova z dílny studia Atelier 8000, která obsahuje i změny kolem řeky. 

Setkání s veřejností

Nyní chce městská část podle Richtera zahájit sérii workshopů a setkání, kde se bude moci k budoucnosti nábřeží vyjádřit veřejnost. Tento proces podle něj nějakou dobu potrvá, takže v blízké budoucnosti zřejmě k výraznějším úpravám nedojde.

Původně chystané vyhlídkové kolo mělo stát na části dnešního dětského hřiště. Autoři projektu argumentovali tím, že podobná kola jsou i v jiných evropských metropolích a jde o turisticky velmi vyhledávané atrakce.

skŠárka Kabátová, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz