Pátek 30. října 2020svátek má Tadeáš 11 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Definitivní konec. Kolo na Smíchově nebude, investor ale hledá jiná místa

„Vyhlídkové kolo vykouzlí romantiku na Smíchovské náplavce,“ slibuje městská... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy „Vyhlídkové kolo vykouzlí romantiku na Smíchovské náplavce,“ slibuje městská... | foto: MČ Praha 5

PRAHA Plán vyhlídkového kola na Hořejším nábřeží padá. Investor včas nedodal Praze 5 potřebná povolení, takže smlouva s městskou částí o nájmu pozemku končí, jak sdělil starosta Prahy 5 Pavel Richter (TOP 09). Investor Jiří Havrda se ale nevzdává - chce najít jiná místo, kde by mamutí atrakce mohla stát. Zda trvá na Praze, nebo je ve hře i jiné město, ale nechtěl specifikovat.

Radnice nyní chce zahájit diskusi s veřejností o další budoucnosti smíchovské náplavky. Smlouvu o nájmu pozemku, kde mělo šedesátimetrové kolo vzniknout, radnice podepsala loni v srpnu.

Žádné povolení

„Podklady nedodali, takže z našeho pohledu dnes (středou) skončí smlouva a vyzveme je, aby nám předali pozemek zpátky,“ uvedl Richter. Firma Timsbury Capital měla do 1. listopadu městské části dodat povolení od památkářů a dalších institucí, které by musely 60 metrů vysokou atrakci u Vltavy schválit. Na úřad ale nic nedorazilo. 

„Bohužel se nám nepodařilo během 15 měsíců sehnat všechna potřebná povolení k výstavbě s ohledem na skutečnost, že veškerá povolovací řízení, jakož i další přípravné práce na projektu Vyhlídkového kola zabrala z neočekávatelných a objektivních důvodů větší časový prostor než se předpokládalo a zároveň s ohledem na výjimečnost a ojedinělost celého projektu, včetně komplikovanosti architektonického a společenského začlenění tohoto projektu,“ sdělil pro server Lidovky.cz Jiří Havrda. 

Pohled na plánované ruské kolo ze strany Tančícího domu.
Vizualizace: Tak by vypadalo kolo s názvem Prague Wheel na Hořejším nábřeží.

Projekt vyhlídkového kola je podle něj unikátní příležitostí celostátního významu. „A proto jsme Prahu 5 požádali o zohlednění nemalé výše již vynaložené energie a finančních prostředků ze strany naší společnosti a zároveň i nadále velmi pozitivního potencionálu pro Městskou část Prahy 5 o prodloužení Smlouvy o nájmu pro Prague Wheel,“ dodal. 

Zároveň také řekl, že myšlenku vyhlídkového kola společnost Timsbury Capital neopouští a hledá jiná vhodná místa k „realizaci tohoto ojedinělého projektu”.

Radnice pozemek společnosti pronajala loni za vedení předchozího starosty Radka Klímy (TOP 09). Pražští památkáři už před podpisem smlouvy upozorňovali, že podobně vysoké kolo v dané lokalitě nepovolí. Proti stavbě vznikla i petice, proti jeho instalaci se vyjádřila také primátorka Adriana Krnáčová (ANO).

Schéma funkčního využití ruského kola na Praze 5.

Podle starosty Richtera plán padá, radnice nicméně i nadále počítá s proměnou a lepším využitím smíchovské náplavky. Úřad už má v ruce studii rozvoje Smíchova z dílny studia Atelier 8000, která obsahuje i změny kolem řeky. 

Setkání s veřejností

Nyní chce městská část podle Richtera zahájit sérii workshopů a setkání, kde se bude moci k budoucnosti nábřeží vyjádřit veřejnost. Tento proces podle něj nějakou dobu potrvá, takže v blízké budoucnosti zřejmě k výraznějším úpravám nedojde.

Původně chystané vyhlídkové kolo mělo stát na části dnešního dětského hřiště. Autoři projektu argumentovali tím, že podobná kola jsou i v jiných evropských metropolích a jde o turisticky velmi vyhledávané atrakce.

,

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

Máte doma malého sportovce, alergika anebo chlupy pouštějící zvíře? A jaký používáte vysavač?
Máte doma malého sportovce, alergika anebo chlupy pouštějící zvíře? A jaký používáte vysavač?

Preferujete sáčkové nebo bezsáčkové modely vysavačů? Je pro vás nejdůležitější nízká hlučnost nebo extra výkon? Nový sortiment vysavačů Bosch...