Čtvrtek 30. června 2022, svátek má Šárka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Kolona kamionů z Náchoda se v noci protáhla až na 50 kilometrů. Problémy jsou i u Harrachova a na D2

Kolona kamionů u Hradce Králové (fotografie z 17. března). foto: ČTK

Liberec - Kolona kamionů mířících do Polska přes hraniční přechod Náchod se v noci na středu protáhla až na dálnici D11 před Hradcem Králové. Na hranici to kamiony z konce kolony na D11 měly přes 50 kilometrů. Ve středu dopoledne se kolona zkrátila. Přes deset kilometrů dlouhá kolona je také před hranicí s Polskem v Harrachově. Kolona se tvoří i na dálnici D2 na přechodu Lanžhot směrem na Slovensko. Policie ČR ve středu oznámila, že Polsko s okamžitou platností zprovoznilo další tři přechody s Českem.
  7:51aktualizováno  12:26

Kolona kamionů u hraničního přechodu Náchod se ve středu dopoledne zkrátila a její konec se posunul na čtyřpruhovou silnici kolem Hradce Králové mezi kruhové objezdy u ČKD a ve Svobodných Dvorech, řekla mluvčí policie Lucie Konečná.

Policie reguluje provoz na celém úseku silnice první třídy číslo 33 z Hradce Králové do Náchoda. Kolona je tak s mezerami, aby na silnici byl zachován provoz ostatní dopravy. „Jednotlivé skupiny kamionů se postupně posunují směrem k Náchodu. Dálnici se tak podařilo vyklidit,“ řekla Konečná. Řidičům směřujícím od Hradce Králové směrem k Náchodu doporučila využít jiné trasy po silnicích nižších tříd.

Kolona kamionů před hranicemi s Polskem se natáhla až do Hradce Králové. Doprava v Náchodě kolabuje

Kolony se před hraničním přechodem Náchod začaly tvořit v pondělí ráno, kdy Poláci na přechodu zahájili kvůli epidemii COVID-19 důkladné kontroly lidí vstupujících do země. Přechod v Náchodě byl od pondělí do dneška jediným v Královéhradeckém kraji, kde šlo překročit česko-polskou hranici.

Ve středu byl v tomto kraji otevřen další hraniční přechod Královec - Lubawka. Na silnici k přechodu na české straně je však vjezd povolen pouze vozidlům do devíti tun, takže kolonám kamionů před Náchodem otevření přechodu v Královci neuleví. Přechod však mohou využívat polští pendleři, kteří jezdí na Trutnovsko za prací. Dosud museli pendleři přes přechod v Náchodě.

V Náchodě byla nejhorší situace v noci na úterý, kdy kamiony stály přes celé město. Radnice proto po celé trase od přechodu po Vysokov rozmístila devět mobilních toalet. Dnes dopoledne byla doprava v Náchodě plynulá, žádné kamiony ji neblokovaly.

Přes přechod Náchod - Kudowa Slone míří hlavně kamiony, protože pro přepravu zboží zůstaly hranice otevřené. 

Problémy na více přechodech

Problém je už na hranicích Slovenska s Maďarskem, které zpřísnilo opatření kvůli šíření koronaviru. Kolona dosahovala v úterý zhruba k Rakvicím, nyní (kolem 8:00) zhruba ke sjezdu na Břeclav. Přes Lanžhot se vzhledem situaci na slovenské dálnici v úterý odpoledne dostalo ve vlnách zhruba 100 kamionů, přechod byl jinak uzavřený.

Bez výraznějších problémů jsou dva otevřené přechody směrem do Rakouska, které jsou v Jihomoravském kraji, a to Mikulov na Břeclavsku a Hatě na Znojemsku. „Samozřejmě se ale může utvořit nějaká kolona. Je to z provozních důvodů, je úměrná úkonům, které se musí učinit,“ uvedl už dříve policejní mluvčí Bohumil Malášek.

Na hranici to kamiony z konce kolony mají přes 50 kilometrů.
Kamiony u hraničního přechodu v Harrachově (fotografie z 17. března).

Přes deset kilometrů dlouhá kolona před hranicí s Polskem v Harrachově komplikuje dopravu v oblasti. Autobusy se nemohou dostat ani do Kořenova, končit proto musí už v Desné, která je od hranic vzdálena 14 kilometrů. Do Harrachova se lidé dostanou jen vlakem, ten tam nemá žádná omezení, směrem na Rokytnici nad Jizerou jezdí autobusy po objízdných trasách, řekl Jiří Hruboň, ředitel společnosti Korid LK, která koordinuje veřejnou dopravu v Libereckém kraji.

Problematický je podle Hruboně hlavně úsek od křižovatky na Mýtě nahoru na Harrachov, kde je silnice jen dvoupruhová a autobusy tam nemají šanci kamiony předjet, protože nevidí do zatáček. „Pokud jde o Rokytnici, tak autobusy odkláníme přes Říčku a Horní Polubný k příchovickému motorestu a dál pak na Vysoké nad Jizerou a odtud buď na Rokytnici nad Jizerou nebo na Jablonec nad Jizerou a pak na Rokytnici,“ řekl Hruboň. Ani dálkové autobusy z Harrachova na Prahu nemají podle něj šanci projet.

Kolona před přechodem v Harrachově se začala postupně prodlužovat už v úterý. „Poláci odbavování zrychlili, kamionů je ale víc,“ řekl krajský policejní mluvčí Vojtěch Robovský. Na Harrachov směřuje podle něj víc kamionů, které odklánějí ze sousedního kraje, kde kolona k česko-polskému hraničnímu přechodu v Náchodě v úterý přesahovala 40 kilometrů a končila až před Hradcem Králové.

V Harrachově podle Robovského za posledních 24 hodin odbavili 580 kamionů mířících do České republiky a 1500 aut ve směru do Polska. Většinu z toho tvořily kamiony. V Libereckém kraji je otevřený ještě česko-německý přechod Petrovice-Lückendorf, který slouží jen cestujícím přes hranice za prací. Za posledních 24 hodin rudy projelo 180 aut směrem do Česka a 120 mířilo do Německa. „Odepřen byl vjezd do Česka 35 automobilům a asi 40 lidem,“ doplnil Robovský.

Další 3 otevřené přechody

Polsko ve středu s okamžitou platností zprovoznilo další tři silniční hraniční přechody s Českem. Na české straně jde o přechody Královec na Trutnovsku, Mikulovice na Jesenicku a Závada v Petrovicích na Karvinsku. Na twitteru o tom informovala Policie ČR. Opatření by mohlo ulevit dopravě. Polsko v neděli zakázalo vstup cizincům do země a následně zavedlo kontroly. Na hraničních přechodech s Polskem se od pondělního rána tvoří mnohakilometrové kolony kamionů.

Nově je otevřen přechod v Královéhradeckém kraji z Královce do Lubawky, kudy mohou projet vozidla do devíti tun, dále v Olomouckém kraji z Mikulovic do Glucholazů bez omezení pro vozidla a v Moravskoslezském kraji z Petrovic do Golkowic pro vozidla do 3,5 tuny. Údaje o omezení vozidel na přechodech jsou podle informací na webu Euroregionu Glacensis, který sdružuje města a obce na české a polské straně.

O půlnoci z neděle na pondělí začal platit zákaz cestování českých občanů kamkoli do zahraničí. Cizinci naopak nesmí do České republiky. Pro přepravu zboží zůstaly hranice otevřené. Z vydaných restrikcí existují výjimky, například pro lidi jezdící přes hranice za prací.

Ohrožené zásobování

Současné problémy u hranic s Polskem a Slovenskem, kde se tvoří mnohakilometrové kolony, mohou v případě delšího trvání ovlivnit rychlost zásobování obchodů a výroben. Fronty totiž způsobují problémy dopravcům, kteří v kolonách mají zablokované řidiče i vozidla. Vyplývá to z informací dopravců pro ČTK. Situace by se však podle nich měla postupně zlepšovat díky dodatečnému otevření některých hraničních přechodů. Obchodníci zatím problémy se zásobováním nezaznamenali.

Od pondělí se u hranic s Polskem tvoří kvůli uzavření hraničních přechodů mnohakilometrové kolony, na některých místech dosahují i 50 kilometrů. Problémy se vyskytují také při cestách na Slovensko. Hranice jsou uzavřeny jako opatření proti šíření koronaviru, zákaz se však nevztahuje na mezinárodní nákladní dopravu.

„Situace dělá dopravcům problémy, mají vozidla a řidiče zablokované v kolonách,“ uvedl mluvčí sdružení dopravců Česmad Bohemia Martin Felix. Připustil, že kvůli tomu se může i zpomalit zásobování v Česku. Kolony podle Felixe navíc dostávají čekající řidiče do velice problematických hygienických podmínek. Dopravci proto apelují na úřady, aby problémy řešily.

Situace se podle Felixe mění každou chvíli. Situace by se měla postupně zlepšovat na cestách do Polska, kde se úřady dohodly na dodatečném otevření tří hraničních přechodů u Královce, Závady a Mikulovic. Ty sice nejsou určeny pro velká nákladní auta, ovšem měli by je více využívat řidiči, kteří jezdí za hranice kvůli práci, čímž by uvolnili místo pro kamiony na dalších přechodech. Situace se naopak komplikuje u hranic se Slovenskem. Felix uvedl, že se tvoří velké kolony například mezi Slovenskem a Maďarskem, což následně způsobuje problémy i při přejezdech česko-slovenských hranic.

Obchodníci zatím problémy se zásobování nepozorují. „V rámci prevence by vláda mohla připravit přednostní odbavení pro dovoz potravin a léků, ale v tuto chvíli by šlo jen o prevenci,“ uvedl prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza. Svaz je v neustálém kontaktu se zástupci vlády, kteří podle něho přislíbili případné uvolnění přechodů například u hranic s Německem, kdyby se vyskytly problémy i tam.

Dopravci vítají, že byly na měsíc uvolněny podmínky dodržování dob řízení a odpočinku. „Stejně tak je důležité, aby především v budoucnu při zpětných kontrolách postupovaly úřady velkoryse při posuzování dodržování zákoníku práce, protože v těchto podmínkách, kdy řidiči a dopravci s vypětím všech sil udržují zásobování v chodu a přitom se mnoho hodin posouvají v různých kolonách, nelze všechna pravidla žádným způsobem dodržet,“ dodal Felix.

Autor:

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat