Neděle 1. prosince 2024, svátek má Iva
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kolotoč cen se roztáčí

Česko

Výroční ceny divadelní kritiky Ceny Alfréda Radoka se budou udílet zítra v podvečer v Divadle Kolowrat. Rozjede se tak každoroční jarní kolotoč, z něhož nakonec vypadne víc než dvacítka laureátů. Je to skoro neuvěřitelné a znamená to, žedivadlo i herecká profese mají v Česku stále silný společenský vliv, i když to tak na první pohled nevypadá.

PRAHA Od doby, kdy se obě hlavní divadelní ceny udělují, se každoročně post festum přetřásají stejná témata. Známí kritýzmajstři a mudrlanti rok co rok světu oznamují, že cenu měl dostat ten a ten, nebo že ocenění jsou hnusně pragocentrická, což tedy letos půjde dost ztuha. Pak je ještě sorta, která k popisu každé pitominy na českých jevištích připojuje, že aspiruje na Thálie, případně počínaje zářím nebo lednem prohlašuje, že jsme právě byli svědky inscenace sezony nebo roku (že bude následovat dalších pět stovek jevištních děl, není důležité).

Ale aby nešlo jen o střelbu do vlastních řad - budeme opět pozorovat kyselé obličeje těch, kteří nebudou stát na stupních vítězů, protože někdy i letitá herecká průprava je v tak vypjatých situacích na kočku. A bude se zase děkovat: mamince, tatínkovi, režisérovi, kolegům, rodině i papouškovi Bélince. Bylo by krásné, kdyby se ujala tradice proklínání režisérů a šéfů, jak se o její zavedení pokusil Pavel Landovský na letošních Českých lvech. Na dotčený dýchánek to sice tak úplně nepatřilo, ale Landovský pochopil, že tentokrát nebude mít šanci ani na Cenách Alfréda Radoka ani na Tháliích, a využil toho, co bylo po ruce. Sotva vyslovil, že proklíná šéfa činohry Národního divadla Michala Dočekala a jeho přisluhovače, byl odtažen, takže nemohl svou roztomilou myšlenku rozvést, ale nevadí. I tak to bylo hezké. Pokud jde o věk, je udělování cen v divadle a ve filmu spravedlivé a dostane je stoletý kmet i sedmnáctiletá mladice. Zato výtvarníci jsou pěkné potvory - tam dostane cenu jen umělec do pětatřiceti, komu je víc, táhni k čertu, nemáš nárok, už z tebe nic zajímavého nevypadne. Navrhuji zavést cenu pro umělce nad sedmdesát let, ať si mládež trhne.

Stejné potíže mají v zahraničí, sice se tam neproklínají (aspoň o tom nevíme), ale také jsou zmateni, jak zjistil šéfredaktor Světa a divadla Karel Král. V článku v právě vycházejícím čísle k udělování Cen Alfréda Radoka píše, že tokijská zastupitelka Suzi Suzuki předložila na sklonku roku 2007 městské radě k posouzení návrh vyhlášky, která na území města zakazuje udělování uměleckých cen. „Tento krok navrhuji z důvodu hygienických,“ řekla na vysvětlenou. „Přejímáme se západní kulturou i ambiciózní individualismus, který zcela odporuje naší tradici a ničí ji. Udělování uměleckých cen je jednou ze zvláště medializovaných forem tohoto individualismu. Musíme se mu bránit.“ Návrh prý neprošel. Kupodivu stejně dopadl i Mark Rockefeller, který novinovými inzeráty prosazoval přerušení udílení divadelních cen v New Yorku, a to na dobu pěti let. Uváděl opačné důvody než jeho japonská kolegyně. Přemíra cen je pokusem o potlačení individuality, neboť vede k situaci, kdy je příliš mnoho uměleckých výkonů zdánlivě výtečných, a tudíž není ten skutečně výtečný umělecký výkon rozpoznatelný,“ napsal.

Herci hercům Cena Alfréda Radoka má pravidla tak jasná, jak to jen při subjektivitě divadelní kritiky je možné. Sčítají se hlasy a ceny dostávají ti, kteří obdrží jejich nejvyšší počet. Naproti tomu je dvoustupňové rozhodování v Tháliích problematické, a to ani nemluvě o cenách za celoživotní mistrovství a jiných. Osobní priority či animozity tu v minulých letech byly až příliš zjevné, ale nechť si herci sobě udělují ceny, jak uznají za vhodné. Thálie se ale umí postarat o svou propagaci, slavnostní ceremoniál se pravidelně objevuje v prime timu na ČT 2, jelikož Herecká asociace pragmaticky popadla takové sponzory, kteří se o to postarají. Otázka zní, zda je tak úplně oč stát a zda je opravdu jedno s kým se spojit. Radoci se sice drží hesla „chudoba cti netratí“, ale doplácejí na ně. Paradoxně se loni zviditelnili tím, že se výsledky ankety kritiků na internetu omylem „proflákly“ ještě před udělováním.

Letos je vše přísně střeženo, i když jeden skandálek se rýsuje. Výtvarnice Veronika Richterová se vzdala nominace, odmítá zde figurovat společně s Martinem Černým, s nímž je podepsána na scénografii inscenace Milada v Divadle Na zábradlí. Tvrdí, že autorství patří pouze jí. Unikátní výprava - „první pet art“ v českém divadle - je nepochybně samostatným dílem výtvarnice, jejíž jméno je dnes v Česku de facto synonymem pro zmíněnou odnož výtvarného umění, ale věc měla být řešena už při premiéře a výrobě programu. Divadlo tvrdí, že šlo o první scénografickou zkušenost Richterové, a proto se rozhodlo po vzájemné domluvě zapojit do společné práce profesionálního scénografa Martina Černého.

Radoci jsou v celé kauze už tuplem nevinně, ale i takový skandálek v dnešní mediální době může působit jen blahodárně.

***

Nominace na Ceny Alfréda Radoka 2007

INSCENACE

* Franz Kafka a Dušan

D. Pařízek: Proces

režie Dušan D. Pařízek, Pražské

komorní divadlo - Divadlo

Komedie

* Dmitrij Merežkovskij: Smrt

Pavla I.

režie Hana Burešová

Městské divadlo Brno

* John Millington Synge: Hrdina

západu

režie Ondřej Sokol

Činoherní klub

ČESKÁ HRA

* Arnošt Goldflam:

Doma u Hitlerů

* Jaroslav Rudiš a Petr Pýcha:

Strange Love

* Milan Uhde:

Zázrak v černém domě

* Jáchym Topol:

Cesta do Bugulmy

ŽENSKÝ HERECKÝ VÝKON

* Kateřina Burianová

* Helena Dvořáková

* Kateřina Lojdová

* Ivana Wojtylová

MUŽSKÝ HERECKÝ VÝKON

* Martin Finger

* Erik Pardus

* Jaroslav Plesl

DIVADLO

* Činoherní klub

* Dejvické divadlo

* Pražské komorní divadlo -

Divadlo Komedie

SCÉNOGRAFIE

* Matěj Forman

* Veronika Richterová a Martin

Černý

*Tomáš Rusín

* Krystýna Täubelová

HUDBA

* Vladimír Franz

* Michal Pavlíček

* Miloš Orson Štědroň

TALENT

* Viktorie Čermáková - režisérka

* Jiří Havelka - režisér

* Miloslav König - herec

Autor: