KYJEV/PRAHA Maskovaní muži včera zahájili pečlivé prohledávání celé hlavní budovy ukrajinské firmy, která je dodavatelem ruského plynu ukrajinským domácnostem i podnikům.
Za několik minut bylo jasné, že ozbrojenci jsou příslušníky speciálního oddílu Služby bezpečnosti Ukrajiny (SBU). Později vedení SBU potvrdilo, že vydalo příkaz k prohlídce. „Přišli tam naši vyšetřovatelé, kteří jsou doprovázeni několika spolupracovníky skupiny Alfa, vysvětlila tisková mluvčí SBUMarina Ostapenková a zdůraznila, že vše se odehrává podle zákona. Mezitím došlo k potyčce mezi příslušníky SBU a několika poslanci parlamentu, kteří se objevili vNaftogazu a pokoušeli se z důstojníků bezpečnostní služby strhnout masky. Většina z nich patřila k Bloku Julie Tymošenkové, premiérky, která se kvůli dohodám o dodávkách energií z Ruska dostala v posledních týdnech opět do vážného sporu s prezidentem země Viktorem Juščenkem.
Předpokládá se, že právě on nařídil razii v Naftogazu, neboť se domnívá, že kontrakty s ruským Gazpromem uzavřené Tymošenkovou a premiérem RF Vladimírem Putinem letos 18. ledna v Moskvě mají „kriminální podstatu“. A to především v části, která se týká tzv. technického plynu.
Ten je zapotřebí k udržení chodu tranzitního plynovodu vedoucího přes Ukrajinu do Evropy a obě strany se nemohou dohodnout na tom, kdo ho bude platit. Tymošenková přesvědčila Putina, aby zrušil firmu, prostředníka RosUkrEnergo, a konfiskoval z podzemních rezervoárů na území Ukrajiny její „nakradený“ plyn, který bude použit jako technický. Tymošenková dala nyní příkaz k odčerpání 6,3 miliardy metrů kubických plynu z rezervoárů, což RosUkrEnergo pokládá za krádež. Proto se vyšetřovatelé snažili najít všechny originály dohod s Gazpromem, které upravují dodávky plynu z Ruska Ukrajině na období let 2009 až 2019. Razie trvala i včera večer. Take účty firmy nebyly ještě zablokovány, a tak bude moci zřejmě zaplatit za plyn dodaný v únoru do 7. března, jinak opět hrozí omezení dodávek plynu.
Den před razií byl zatčen zástupce náčelníka Energetické regionální celní správy Taras Šepiťko, který měl umožnit proclení plynu odčerpaného z rezervoárů RosUkrEnerga.