Středa 18. května 2022, svátek má Nataša
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Komik Murphy oslavil padesátiny

Česko

NAROZENINY

NEW YORK Americký herec, komik a režisér Eddie Murphy, který oslavil včera padesáté narozeniny, již od mládí udivoval své okolí mimořádným smyslem pro humor a imitátorskými schopnostmi. Během své kariéry si získal velkou popularitu, neminuly ho však ani hluboké herecké propady.

Syn policisty a telefonistky z Brooklynu se nejprve proslavil v televizi a jako zpěvák (jeho album Eddie Murphy: Comedian bylo v roce 1984 poctěno cenou Grammy), aby posléze svojí výřečností a spontánním chováním ovládl i stříbrné plátno.

Jeho kariéra začala jedním inzerátem v novinách. Když studoval Nassau Community College, přečetl si v novinách výzvu, že televize NBC pořádá konkurz do noční komediální show „Saturday Night Live“, a rozhodl se, že to zkusí. Nejen, že konkurz vyhrál, ale získal i nabídku na externí spolupráci. Jeho první vystoupení diváky však natolik zaujalo, že mu televize okamžitě nabídla stálé angažmá. Za účinkování v této show získal Murphy tři ceny Zlatý glóbus (dvě herecké, jednu za scénář). Dokonce se mu podařilo získat cenu Grammy za nahrávku jeho vtipných výstupů. Ve filmu debutoval v roce 1982 jako partner Nicka Nolteho v akční komedii 48 hodin, slávu mu však přinesla postava svérázného a užvaněného detektiva Axela Foleyho v sérii kriminálních komedií Policajt z Beverly Hills či snímek Zamilovaný profesor, v němž ztvárnil sedm rolí najednou. Tento výkon mu zároveň vynesl nominaci na Zlatý glóbus. Mezi jeho další úspěšné filmy patří Cesta do Ameriky nebo Záměna.

Své mimořádné verbální schopnosti uplatnil také v animovaných filmech (výtečně například namluvil osla v úspěšném snímku Shrek), na řadě svých filmů se podílel i jako producent. Do češtiny je Eddie Murphy nejčastěji dabován Oldřichem Kaiserem, Zdeňkem Mahdalem a Tomášem Juřičkou.

Murphy se v roce 1993 se oženil s modelkou Nicole Mitchellovou, se kterou má pět dětí. Pár se v roce 2006 rozvedl. Murphyho jedenadvacetiletá dcera Bria se snaží prosadit jako modelka a uvažuje také o tom, že půjde v otcových stopách, k filmu.

Autor:

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!