Neděle 25. července 2021, svátek má Jakub
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Komisaři ze Vsetínska podle policie radili u zkoušek v autoškole. V jednom případě se jízda ani nekonala

Česko

  16:03
Vsetín - Až pět let vězení za zneužití pravomoci úřední osoby hrozí dvěma zkušebním komisařům ze Vsetínska. Podle policie také radili žadatelům u zkoušek v autoškole.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Lidové noviny

Muži v letech 2018 a 2019 jako zaměstnanci městského úřadu neplnili povinnosti, které jim vyplývají ze zákona a mimo jiné nezajistili při konání zkoušek z odborné způsobilosti k řízení motorového vozidla řádný dohled nad výkonem zkoušky, sdělil v neděli policejní mluvčí Petr Jaroš.

„Žadatelé si u zkoušek mohli radit navzájem, popřípadě jim radil jejich učitel z autoškoly či tlumočník u cizojazyčných žadatelů. Problém s tlumočníkem se týkal zejména jednapadesátiletého komisaře. Kriminalisté navíc zdokumentovali, že více než 80 řidičů, kteří u tohoto komisaře vykonávali zkoušky z praktické jízdy, obdrželi řidičská oprávnění v rozporu s podmínkami pro jejich získání. Problém byl zejména v délce zkušebních jízd, které mnohdy netrvaly déle než 15 minut,“ uvedl Jaroš.

Podobné důvody k obvinění byly podle něj i u sedmdesátiletého komisaře. „Také v jeho případě žadatelům při zkouškách radili učitelé, popřípadě jim radil i sám komisař či žadatelé navzájem. Nedostatečnou délku praktické zkoušky kriminalisté prokázali u bezmála pětistovky žadatelů,“ uvedl mluvčí.

V jednom případě podle něj na zkoušku kromě žadatele přišel i majitel autoškoly, který osmašedesátiletému žadateli u testu radil. „A nakonec mu radil i sám komisař. Kriminalisté navíc zjistili, že se u tohoto žadatele vůbec nekonala praktická zkouška. Na naléhání přítomného majitele autoškoly zapsal zkušební komisař do protokolu úspěšné vykonání zkoušky z praktické jízdy pro skupiny A a C, aniž by žadatel vůbec usedl za volant či řídítka,“ uvedl Jaroš.

Kromě dvojice komisařů byl obviněn a státním zástupcem již obžalován i majitel autoškoly, a to ze zneužití pravomoci úřední osoby ve formě účastenství.

Autor:

LETNÍ SOUTĚŽ: Už jste navštívili Archeopark Chotěbuz?
LETNÍ SOUTĚŽ: Už jste navštívili Archeopark Chotěbuz?

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Kam vyrazit tento týden? Navštivte třeba Archeopark Chotěbuz.