31. ledna 2006 17:15 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Komise: Privatizace Unipetrolu byla v pořádku

Předseda sněmovní vyšetřovací komise ke kauze Unipetrol Pavel Hojda (vlevo) a ministr zahraničí Cyril Svoboda. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda sněmovní vyšetřovací komise ke kauze Unipetrol Pavel Hojda (vlevo) a ministr zahraničí Cyril Svoboda. | foto: Marta MyškováČTK

PRAHA Vláda neudělala při privatizaci Unipetrolu žádnou chybu. Tvrdí to závěrečná zpráva vyšetřovací komise pod vedením Pavla Hojdy (KSČM). Aféra bývalého ředitele kabinetu premiéra Zdeňka Doležela s privatizací přímo nesouvisela. Zástupci ODS závěry komise odmítli.

Sněmovní vyšetřovací komise dospěla k závěru, že rozhodnutí kabinetu nikdo neovlivnil a Unipetrol se podařilo prodat za odpovídající cenu. Komise vyjádřila určité pochybnosti pouze o uzavřeném jednání vlády, kdy kabinet vyřadil tři ze šesti zájemců o Unipetrol. Žádný z odpovědných ministrů podle poslanců důvody vyřazení přesvědčivě nevysvětlil.

Cílem komise bylo objasnit roli české vlády a soukromých subjektů v privatizaci petrochemické společnosti Unipetrol, který získala polská firma PKN Orlen. Prodej podle některých spekulací provázela korupce.

Poslanecká sněmovna dnes na základě závěrečné zprávy komise rozhodne, jestli bude vyšetřování pokračovat, nebo zda svou činnost skončí.

Členy komise byli dva zástupci z každé politické strany. O jednotlivých formulacích se rozhodovalo hlasováním. V něm proti sobě stanuli poslanci ODS a šestičlenný blok poslanců ČSSD, KSČM a Unie svobody. S kritikou privatizace se částečně ztotožnil jen Ludvík Hovorka (KDU-ČSL).

Premiér Jiří Paroubek není výsledky vyšetřování překvapen. "Celá věc se mi zdála od začátku vykonstruovaná a tak to i dopadlo," řekl. Aféra podle něj byla součástí politického boje v Polsku a prostřednictvím podnikatele Tomáše Pitra a polského lobbisty Jacka Spyry se přenesla do Česka.

ODS odmítá závěry komise
Proti závěrům komise se postavila ODS. Její zástupci odmítají především závěr, že druhá privatizace Unipetrolu byla bezproblémová. Upozorňují na to, že komise odhalila podezřelé okolnosti při vyřazování některých zájemců. Z informací tajných služeb podle nich navíc jasně vyplývá, že privatizaci ovlivňovaly soukromé firmy.

"Těžko lze souhlasit také s tím, že proces stanovení ceny pro výkup akcií minoritních akcionářů byl naprosto bezproblémový," řekl dnes Martin Říman (ODS). Komise podle něj šetření nedokončila a visí nad ní stále mnoho otazníků.

lidovky

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz