26. ledna 2018 17:57 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V Českých Budějovicích mohli chvíli volit i Fischera. Komise nabízela tři hlasovací lístky

Jeden inkriminovaných třetích lístků se jménem Pavla Fishera. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jeden inkriminovaných třetích lístků se jménem Pavla Fishera. | foto: ČTK

ČESKÉ BUDĚJOVICE Při druhém kole prezidentských voleb nabízel minimálně jeden českobudějovický okrsek asi 15 minut voličům hlasovací lístky tří kandidátů. Kromě Miloše Zemana a Jiřího Drahoše tak mohli podpořit i Pavla Fischera. Novinářům to potvrdila předsedkyně volební komise 22. okrsku Jana Šejharová. Podle ní komise dostaly k dispozici lístky se jmény tří kandidátů, a proto nabízely všechny.

Fischer skončil v prvním kole prezidentských voleb na třetím místě a figuroval na pozici náhradníka za postupujícím Zemanem a Drahošem. Náhradníkem by přestal být ve chvíli, kdy by první nebo druhý kandidát odstoupil.

Na nesrovnalost upozornila volička - sestra z kongregace Sester Nejsvětější Svátosti Marie Serafina Bartůšková. „Přišla jsme k volbám asi ve 14:15. Divila jsem se, proč mám tři lístky i se jménem Pavla Fischera. Vrátila jsem se ke komisi a tam mi řekli, že je mezi kandidáty i náhradník, že mám vybrat jeden lístek a vložit jej do urny,“ řekla Bartůšková novinářům.

„Přišly nám tři lístky. Nám to bylo divné, ale vystavili jsme všechny tři,“ uvedla Šejharová. Dodala, že do té doby, než lístek s Fischerem stáhli, odevzdaly svůj hlas asi dvě desítky voličů.

Pochybení může být na straně magistrátu

Bartůšková kontaktovala českobudějovického senátora Jiřího Šestáka (hnutí Občané pro Budějovice), jenž nevylučuje, že pochybení může být vinou magistrátu, který členy komise školí. „Dozvěděl jsem se, že to nebyl případ jen tohoto okrsku, ale lístek se jménem Pavla Fischera nabízeli i jinde v Českých Budějovicích,“ řekl Šesták. Podle informací ČTK takto postupoval i volební okrsek číslo 14.

Sestra z kongregace Sester Nejsvětější Svátosti Marie Serafina Bartůšková...

Sestra z kongregace Sester Nejsvětější Svátosti Marie Serafina Bartůšková ukazuje v Českých Budějovicích lístek se jménem Pavla Fischera.

Podle primátora Českých Budějovic Jiřího Svobody (ANO) však šlo o pochybení komise v okrsku 22, která sídlí v základní škole na Rudolfovské třídě. „Hned jak jsme se to dozvěděli, kontrolovali jsme i další volební místnosti a všude bylo vše v pořádku. Předsedkyně komise (okrsku 22) uvedla, že asi špatně pochopila instrukce. Pochybení může nastat, jsme jenom lidé. Domnívám se ale, že každý svéprávný volič ví, že se rozhoduje jen mezi dvěma kandidáty,“ řekl Svoboda.

ČTK