Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Komise zatrhla zřízení školy

Česko

Nová vysoká škola v Brně nevznikne. Akreditační komise zkritizovala okolnosti, za jakých se zakladatelé soukromé instituce ucházeli o státní souhlas.

BRNO Máte vyučující, ale ti v poslední době často přecházejí ze školy do školy. Takový vzkaz poslala Akreditační komise lidem, kteří usilovali o zřízení nové vysoké školy v Brně pod názvem Moravian Erudite. Plán ostře zkritizovala a odmítla souhlasit s akreditací jejích oborů a zřízení školy vůbec.

„Je to souhra mnoha faktorů, které nás vedly k nesouhlasu,“ řekla LN předsedkyně komise Vladimíra Dvořáková. Podle ní bakalářský obor Veřejná správa, kterou chtěli ve škole vyučovat, neodpovídá v navržené podobě nárokům na vysokoškolské vzdělávání.

Vyučující, kteří by měli obor zaštítit, jsou aktivní v jiných oblastech, než mají vyučovat - a dokonce i navržená literatura pro studenty je v některých případech zastaralá. „Chybí jádro vyučujících, kteří by se systematicky odborně zabývali veřejnou správou a kteří by zároveň v případě udělení akreditace studijnímu programu působili ve škole v pracovním poměru v rozsahu plného úvazku,“ upozorňuje ve svém vyjádření komise.

V čele aktivit kolem zřízení školy stál mimo jiné Lubomír Odehnal, který byl před pěti lety rektorem jiné brněnské soukromé školy - Vysoké školy Karla Engliše. Předsedou představenstva Moravian Erudite je jeho syn Lubomír Odehnal. Ten na otázku, jak hodnotí rozhodnutí akreditační komise a zda budou i nyní pokračovat a zkusí žádost podat znovu, odmítl včera odpovědět. „Tyhle věci bez komentáře,“ sdělil pouze redaktorům LN po telefonu. Neupřesnil tak ani otázku personálního zajištění fungování školy - ve volbách, kde na Vysočině kandidoval za Dělnickou stranu sociální spravedlnosti, se sám označoval za zaměstnance vzdělávacího institutu a uváděl, že obor vystudoval ve Zlíně.

Mezi zástupci akciové společnosti, která o akreditaci usilovala, je několik lidí působících na Univerzitě Tomáše Bati, ale i v jiných školách. „Pro komisi je často problematické právě to, pokud vznikající škola nemá vlastní tým pedagogů působících na ní na plný úvazek,“ poznamenala Dvořáková. Podle ní je to velký problém. „Dokonce se setkáváme s lidmi, kteří pomohou svou odbornou kvalifikací zaštítit založení školy, ale pak z ní odejdou a učiní totéž jinde,“ poznamenala. Konkrétní příklad Moravian Erudite však nad rámec oficiálního stanoviska nemohla komentovat. V Brně v současné době působí třináct vysokých škol - pět veřejných univerzit, jedna státní a zbytek jsou menší soukromé školy. V poslední době se do palby kritiky dostala soukromá Rašínova vysoká škola za podivné okolnosti studia.

***

VZDĚLÁVÁNÍ

Třináctka vysokých škol v Brně * Veřejné vysoké školy v Brně: Masarykova univerzita, Mendelova univerzita, Janáčkova akademie múzických umění, Veterinární a farmaceutická univerzita, Vysoké učení technické * Státní vysoká škola v Brně: Univerzita obrany *Soukromé vysoké školy v Brně: Akademie Sting, Vysoká škola Karla Engliše, Rašínova vysoká škola, Newton College, Brno International Business School (B. I. B. S.), Vysoká škola obchodní a hotelová, Vysoká škola realitní - Institut Franka Dysona

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor: