6. června 2017 14:17, aktualizováno  14:45 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Česko může kvůli kvótám na uprchlíky skončit před soudem. Evropská komise zvažuje kroky

Záchranáři pomáhající migrantům | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Záchranáři pomáhající migrantům | foto: Yannis BehrakisReuters

BRUSEL Evropská komise příští týden oznámí, zda zahájí řízení pro porušení unijní legislativy vůči těm členským zemím EU, které od Itálie a Řecka nepřebírají žadatele o azyl v rámci systému kvót, či vůči těm unijním zemím, které těchto osob převzaly jen málo.

Novinářům v úterý mluvčí komise Natasha Bertaudová v reakci na pondělní rozhodnutí české vlády, že Česká republika se na programu nebude nadále podílet, řekla, že komise příští týden „zkonkretizuje svůj postoj“ k možnému startu řízení, které může skončit až před unijním soudem.

Evropská komise předloží příští týden svou další pravidelnou zprávu o postupu programů přesídlování a přerozdělování žadatelů o azyl. V květnu, když byla tato zpráva zveřejněna naposled, uvedl eurokomisař pro vnitro Dimitris Avramopulos, že komise chce vidět rychlý pokrok u zemí, které dosud nepřijaly vůbec nikoho či jen několik málo migrantů a které už dlouhou dobu nenabídly do programu žádná místa.

V úterý Avramopulos v odpovědi na dotaz zdůraznil, že sdílení odpovědnosti a solidarity v migrační krizi je morální, politickou a právní povinností. „Nesmíme a nemůžeme v tom nechat státy s vnější hranicí samotné,“ poznamenal. Také on slíbil, že příští týden komise „specifikuje svou pozici“, ohledně začátku řízení vůči zemím, které nikoho nepřijaly či dlouho žádná místa nenabídly.

Procedura, na jejímž konci může unijní soud udělit státu pokutu, by tak mohla být zahájena vůči Maďarsku a Polsku, které žádného migranta od Italů a Řeků nepřevzaly. V květnu ale Avramopulos poukázal také na Česko, jež přijalo jen 12 lidí a od loňského května nenabídlo žádná místa. Nyní česká vláda oznámila, že to už ani nehodlá udělat.

Bertaudová v úterý připomněla, že šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker bude ve čtvrtek a v pátek na návštěvě v Praze, kde bude mít příležitost jednat o problematice také s českým premiérem Bohuslavem Sobotkou.

Podle nejmenovaného dobře informovaného představitele komise bylo pondělní oznámení české vlády překvapivé především svým načasováním, právě kvůli nadcházející Junckerově návštěvě. „Jeho obsah překvapivý není,“ podotkl tento představitel evropské exekutivy s tím, že Junckerův rozhovor se Sobotkou nejspíš postoj české vlády nezmění.

Česko loni přijalo jen 12 lidí

Mluvčí Bertaudová připomněla Junckerův názor, který šéf komise vyjádřil i v rozhovoru pro Blesk, že evropský přístup k migraci znamená sdílení odpovědnosti a solidarity mezi členskými zeměmi s tím, že státy na vnějších hranicích bloku nemohou nést veškerou zátěž.

„Česká republika loni přijala 12 lidí a od té doby nic. Je tu velký prostor k tomu, aby udělala víc,“ poznamenala v úterý mluvčí.

Podle vysoce postaveného diplomata předsednické Malta by měla komise na český postoj reagovat stejně jako na každé jiné porušení unijních pravidel. „Naší pozicí je, že dál všechny povzbuzujeme, aby plnili přijatá rozhodnutí. Itálie a Řecko koneckonců solidaritu dál potřebují a není vyloučeno, že v blízké budoucnosti ji bude potřebovat zase někdo jiný. Proto prosazujeme splnění toho, co se dohodlo,“ vysvětlil novinářům maltský diplomat.

Dvouletý program, odsouhlasený v září 2015 přes odpor České republiky a dalších zemí ze střední Evropy, příliš funkční není. K 12. květnu bylo celkově přesunuto jen 18 418 osob. Sama Evropská komise přiznává, že celkový počet 120 tisíc lidí dodržen nebude, také z toho důvodu, že v Itálii a v Řecku prostě není dostatečný počet migrantů, kteří by podmínky přesunu vůbec splňovali.

ČTK

3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?
3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?

Hlídáte je jako ostříž, ale stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na světě. Pád na hlavičku, opaření nebo vdechnutí předmětu patří mezi nejčastější úrazy dětí. Jak je správně ošetřit, aby následky byly co nejmírnější?

Najdete na Lidovky.cz