Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

‚Tak holky, začněte kojit.‘ Komorní happening matek v bance oblehly zástupy novinářů

Česko

  15:35
Praha - Šest maminek s dítětem na hrudi sedělo v pondělí dopoledne jedna vedle druhé na sedačkách v pobočce Raiffeisenbanky na Václavském náměstí. Uvnitř kromě nich byli jen zaměstnanci, několik klientů a novinářka serveru Lidovky.cz. Jako rybičky v akváriu happening zvenčí sledovaly desítky objektivů a očí dalších zástupců médií.

Maminka s uplakaným dítětem na protestu v bance. foto:  Dan Materna, MAFRA

„Tak holky, začněte kojit,“ vyzvala s úsměvem ženy performerka a organizátorka protestní akce Kojit kdekoli (i v Raiffeisenbance) je normální Kateřina Olivová poté, co je zaměstnankyně banky požádala, aby zprůchodnily malý prostor i příchozím klientům Raiffeisenbank.

Kateřina Olivová o kojení a samoodstavu

„Myslím, že stále není úplně obvyklé kojit děti do samoodstavu – tedy bodu, kdy si dítě samo řekne, že se už kojilo dostatečně a je to jeho vědomé rozhodnutí.  Domnívám se, že je to pro dítě dobrá zkušenost v rámci vlastního vývoje takto samo o sobě rozhodovat a uvědomovat si své potřeby. Tento přístup hodně souvisí s kontaktním rodičovstvím a respektující výchovou.“

Téma kojení na veřejnosti je pro umělkyni Olivovovou, zakládající členku skupiny Kojící Guerilla, dlouhodobým tématem. Už v roce 2013 svolala podobný happening poté, co byla v kavárně v Brně při kojení požádána, aby se zakryla. Jak sama říká, kojila svého syna do jeho pěti let a setkávala se i s překvapivými reakcemi okolí.

Atmosféra v bance byla místy cítit napětím. Zejména ze strany zaměstnanců, kteří s novináři však mluvit nesměli. „Myslím, že je to v pohodě, že jsou na nás připraveni,“ zněla v hloučku maminek odpověď na otázku, zda se v této situaci a pod mediálním dohledem necítí nepatřičně. „Nechci nikoho pohoršovat, ale dítě by nemělo být diskriminováno,“ vyjádřila jedna z kojících maminek, učitelka Veronika Němcová.

V prostorách banky se však nezdržely ani deset minut a vydaly se ven vstříc rozhovorům s novináři.

Matky dávají najevo, že kojení na veřejnosti je normální.
Žena s dítětem, která se zúčastnila protestní akce s názvem Kojit kdekoli (i v...

Kojící matky chtěly tímto aktem ukázat, že kojení není exhibice, ale péče o dítě. Protestem reagovaly na incident z konce března, kdy kojící ženu ve stejné pobočce Raiffeisenbank v pražském paláci Astra ochranka vyzvala, aby přestala „exhibovat“ a zahalila se, nebo přestala kojit.

Ta se po incidentu do banky vrátila s tím, že pro ni byl ponižující, a od ochranky se měla dozvědět, že její konání bylo nepříjmené přítomným mužům. Žena se se svým zážitkem podělila na sociálních sítích, což vyvolalo emotivní a rozsáhlé diskuze o tom, zda by mělo být kojení věcí veřejnou. 

Banka se za chování svého zaměstnance dotyčné omluvila dopisem. „Jsme vstřícná banka, ve chvíli kdy matky chtějí své dítko nakojit, tak jim to umožňujeme. Deklarovali jsme, že tu možnost u nás mají,“ uvedla tisková mluvčí banky Kopecká. 

Happening se měl konat po celé republice, v Brně měl mít podle očekávání Kateřiny Olivové větší ohlas. „Je to podpora dobré věci. Trochu mě překvapilo, že nás je tak málo, ale vlastně zase tolik ne. Když jsem vás viděla, tak jsem chtěla taky utéct,“ reagovala na množství čekajících novinářů jedna z maminek, která přijela z okolí Prahy.

Hromadné kojení na pobočkách banky. Ženy chystají protest proti vykázání matky z budovy

„Událost, která se stala, nebyla dobře. Kdyby ta maminka měla lahvičku, tak se to určitě nestane. Kojení mi přijde úplně normální. Má být přirozené a součástí i naší kultury. Nevím, z čeho pramení názor, že nemá být na veřejnosti. Nemám potřebu nějak vystavovat prso ven, třeba se při kojení trochu natočím,“ dodala během krmení svého dítěte jedna z matek. „Všimla jste si něčeho?“ ptala se, aby zdůraznila, že nikoho nemusí pohoršovat.

Pondělní protestní setkání kojících matek podle organizátorky splnilo účel. „Nebylo nás dnes úplně moc, ale ten počet vyšel na velikost pobočky dobře. Nebylo naším cílem ji ucpat. Akce vzbudila zájem novinářů a to je dobře,“ řekla Kateřina Olivová. Malý zájem si vysvětluje negativními reakcemi veřejnosti na sociálních sítích a strachem potenciálních účastnic happeningu z novinářů.