Neděle 18. dubna 2021svátek má Valérie 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kompletní rozsudek: proč Ratha pustili z vazby? Obavy z útěku už pominuly?

David Rath | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy David Rath | foto: Štěpán Korčiš

PRAHA Server Lidovky.cz získal dokument, díky němuž mohl obžalovaný exposlanec David Rath opustit po roce a půl vazební věznici. Jak Vrchní soud v Praze vysvětlil změnu názoru, když ještě před pár týdny trval na vazebním stíhání politika? Obavy z útěky prý stále má, ale...

"Vrchní soud v Praze dospěl k závěru, že důvod tzv. útěkové vazby je dán i nadále, ovšem platí,  a sice obavou, že obžalovaný uprchne nebo se bude skrývat, aby se tak vyhnul trestnímu stíhání či hrozícímu trestu," stojí v dokumentu, který si můžete prostudovat v digitální knihovně dokumentů serveru Lidovky.cz. 

ČTĚTE TAKÉ:


"Všechny ostatní skutečnosti, respektive indicie, včetně poznatku, získaného z přepisu odposlechu komunikace obžalovaného Ratha se spoluobžalovanou Pancovou, o úvahách investovat finanční prostředky získané trestnou činností v cizině, nemají reálnějšího podkladu (obdobně jmenovaní uvažovali o možnosti investic totožných prostředků do zlata či diamantů a nebylo zjištěno nic, co by podporovalo závěr, že takový záměr jmenovaní uskutečnili či se o jeho realizaci alespoň pokusili)," napsal do rozhodnutí senát vedený soudcem Josefem Hlaváčkem. 

Ještě v srpnu se přitom Hlaváček obával, že by Rath mohl zmizet do ciziny. "Postačí důvodná obava, že by samotné propuštění z vazby na svobodu vedlo k útěku obžalovaného ve svém důsledku, byť by se tak zřejmě stalo s určitým časovým odstupem po propuštění – zřejmě v závislosti na míře přípravy takového jednání a ­především dalšího procesního vývinu řízení před soudem a ­aktuální důkazní situace,“ napsal tehdy soudce.  (ČTĚTE VÍCE)

Hlavní argument, proč Ratha nakonec pustili, ovšem zní: ve vazbě byl příliš dlouho. "Za stavu, kdy k okamžiku rozhodování stížnostního soudu uplynula při existenci prakticky neměnného skutkového základu tzv. útěkové vazby již téměř polovina nejvyšší přípustné doby trvání vazby, dospěl vrchní soud k přesvědčení, že intenzita obav, zakládajících předmětný vazební titul, není již natolik významná, aby sdostatek odůvodňovala závěr, že propuštěním obžalovaného Ratha na svobodu bude zmařeno nebo podstatně ztíženo dosažení účelu trestního stíhání a že tedy vazba nadále zůstává jediným a nenahraditelným zajišťovacím instrumentem."

Soud - alespoň podle rozhodnutí - zohlednil i další obvinění, které si Rath vyslechl v minulých dnech. "Význam uvedených obvinění však není možno ani přeceňovat, neboť trestní stíhání jimi zahajované stojí doslova na samém svém počátku," dodal soud.

Rathovi senát uvěřil, že po propuštění z vazby povede řádný život, nebude mařit hlavní líčení a pravidelně bude navštěvovat probačního úředníka.  "Soud uložil omezení vycestování a povinnost odevzdat cestovní doklady," uvedl jeden z Rathových právníků Adam Černý.

Rath tak musí učinit do tří pracovních dnů od pondělního rozhodnutí. Vzhledem k tomu, že se podmínky dozvěděl až nyní, musí pas odevzdat krajskému soudu, který kauzu projednává, co nejdřív. Doklady odevzdá prý v pátek.

Na svobodu se expolitik po 18 měsících podíval v pondělí odpoledne, kdy opustil brány vazební věznice v Ruzyni. Přerušené hlavní líčení v jeho případě bude pokračovat v prosinci, Rathovi v případě odsouzení za korupci kolem středočeských stavebních a zdravotnických zakázek hrozí až 12 let za mřížemi.

,
Radek Kedroň

Autor

Radek Kedroňradek.kedron@lidovky.czČlánky

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Miroslav Tichý žil na okraji společnosti v chudobě. Teď jeho fotky stojí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Princ Philip jako vozataj čtyřspřeží. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Michal Anděl vedoucí Centra pro výzkum výživy, metabolismu a diabetu 3.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!