Úterý 19. ledna 2021svátek má Doubravka 1 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Komsomolci agitují dál

PRAHA Letos v březnu soud definitivně rozpustil Komunistický svaz mládeže za to, že ve svém programu vyhrožoval „odstraněním soukromého vlastnictví výrobních prostředků“. Uplynulo půl roku a komsomolci přesto nerušeně fungují dál. A pořádně se činí: vydávají časopis Mladá pravda, na svých webových stránkách vášnivě obhajují Stalina, vzpomínají na hrobaře sovětské kultury Andreje Ždanova a zvou na akce svého sdružení.

Ministerstvo vnitra o aktivitách KSM ví, zákony mu ale prý nedovolují zasáhnout. Web komsomolu (www.ksm.cz) dokazuje, že svaz svou činnost ani zdaleka neukončil. Den co den se tu objevují nejrůznější ideologické texty. Například v článku Tajný projev N. S. Chruščova Josef Fikta obhajuje jednoho z nejhorších masových vrahů Stalina a spílá „revizionistovi“ Chruščovovi, který v roce 1956 zločiny svého předchůdce odhalil. „Proletariát už nikdy nesmí dát příležitost nějakému Chruščovovi. Musí se zanícením chránit ty vedoucí, kteří se osvědčili,“ píše Fikta.

Komsomolci ale také horují proti americkému radaru a zvou zájemce na různé akce – třeba na demonstraci „solidarity s pěti kubánskými hrdiny nespravedlivě vězněnými v USA“. Autoři ale na webu publikují sami za sebe a ani k demonstraci nevyzývá oficiálně KSM. Ministerstvo proto míní, že zákon o sdružování neporušují. „Lidé z bývalého KSM si dávají dobrý pozor, aby se nedostali do rozporu se zákonem. Pokud vystupují jen jako jednotlivci nebo neformální skupina, a ne jako občanské sdružení, nemůžeme nic dělat,“ řekl LN mluvčí ministerstva Vladimír Řepka.

Vstup do komsomolu
Jestliže web sdružení lavíruje na hraně zákona, autoři Mladé pravdy – časopisu KSM – již tak pozorní nejsou. Srpnové číslo Mladé pravdy, jejímž šéfredaktorem je poslední předseda komsomolu Milan Krajča, hned na obálce oznamuje, že jde o časopis KSM. Časopis také zájemcům nabízí „zkontaktování s nejbližším klubem nebo aktivistou KSM“ či vstup do komsomolu.

Ani tady ovšem komsomolci výslovně neuvádějí, že by šlo o občanské sdružení KSM, a zákon proto asi neporušují. „Podle zákona o sdružování občanů mají občané právo se sdružovat a nepotřebují k tomu povolení státního orgánu,“ říká Řepka.

Ministerstvo přesto připouští, že aktivity komsomolců prošetří. „Na základě informací LN prověříme, zda je současná činnost bývalého sdružení KSM v souladu s rozhodnutím soudu a se zákonem o sdružování,“ slíbil Řepka. Ministr vnitra Ivan Langer připouští, že zákon je v některých situacích bezzubý. Bere to ale jako daň za demokracii a o změnách neuvažuje.

„Zákon nemůže postihnout všechny formy lidského chování a vy víte, že máme také například problém postihnout Dělnickou stranu. Ta se sice oficiálně tváří, že je v pořádku, ale přitom víme, že její jednotliví členové se pohybují za hranou zákona. Přiznám se, že si neumím představit právní formu řešení tohoto problému,“ tvrdí Langer. Vnitro rozpustilo komsomol v říjnu 2006.

Vítek Starý se po dlouhé době ozval: Je toho hodně, když je člověk sám

Vítek Starý, zpěvák Mandrage - 2. února 2018 zahájila kapela v pražském Foru... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V lednu letošního roku se po něm slehla zem a od té doby o sobě nedal vědět. Nyní frontman již neexistující kapely...

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

Jan Šimák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Sovák se k nám choval hodně arogantně, vzpomínají princezny na natáčení Arabely

Arabela a Xénie po čtyřiceti letech. Jana Nagyová (na snímku) žije v Krefeldu,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Arabela a Xénie po čtyřiceti letech. Jana Nagyová žije v Krefeldu, Dagmar Patrasová v Praze. Prostřednictvím...

Advantage Consulting, s.r.o.
OPERÁTOR VÝROBY (NÁSTUPNÍ BONUS 60.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 24 000 - 26 500 Kč