Středa 27. října 2021, svátek má Šarlota, Zoja, Zoe
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Komsomolci jsou zpět, mládež se sešla na obnovujícím sjezdu

Česko

  11:53aktualizováno  13:14
PRAHA - V Praze se v sobotu uskutečnil obnovující sjezd Komunistického svazu mládeže (KSM). Ministerstvo vnitra v říjnu 2006 občanské sdružení rozpustilo, pražský městský soud ale letos v lednu rozhodnutí zrušil.

Komunistický svaz mládeže. foto: Lidové noviny

Ministerstvo vnitra ve správním řízení občanské sdružení rozpustilo
především kvůli obsahu jeho programu uveřejněného na internetových stránkách. Podle úřadu program propagoval myšlenky směřující k odstranění soukromého vlastnictví výrobních prostředků a jeho nahrazení společenským vlastnictvím. Podle KSM však ministerstvo postupovalo v rozporu s ústavně zaručenou svobodou projevu a s jeho právem vyhledávat a šířit informace a svobodně se sdružovat.

V březnu 2008 soud žalobě svazu nevyhověl, dospěl k závěru, že rozhodnutí ministerstva bylo v souladu se zákonem. Nejvyšší správní soud pak ale na základě kasační stížnosti KSM nařídil žalobu znovu projednat. V lednu pak pražský městský soud rozhodnutí o rozpuštění svazu zrušil.

V tiskové zprávě členové KSM uvedli, že obnovení činnosti svazu
chápu jako "veliké vítězství nejen komunistického hnutí, ale i všech
demokratických a pokrokových sil v ČR". Členové svazu zároveň vyzvali k boji proti antikomunistickým a protidemokratickým kampaním a opětovným snahám o zrušení KSM a KSČM.

Pozastavení činnosti kvůli komunistické ideologii hrozí i KSČM. Více čtěte ZDE.

Komunistický svaz mládeže (KSM)

KSM vznikl v roce 1990 jako občanské sdružení s cílem propagovat komunismus. Ministerstvo vnitra mu rozpuštěním poprvé hrozilo už v listopadu roku 2005. Ministerstvu se mimo jiné nelíbilo, že KSM údajně propagovalo svržení demokracie a násilné nastolení komunismu. I po rozhodnutí o zrušení svazu před čtyřmi lety byli mladí komunisté činní a prapory s jejich logem a zkratkou se objevovaly na řadě akcí. KSM například vystupoval proti americké radarové základně v Česku.


Autoři: ,

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat