14. března 2010 11:53, aktualizováno  13:14 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Komsomolci jsou zpět, mládež se sešla na obnovujícím sjezdu

Komunistický svaz mládeže. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Komunistický svaz mládeže. | foto: Lidové noviny

PRAHA V Praze se v sobotu uskutečnil obnovující sjezd Komunistického svazu mládeže (KSM). Ministerstvo vnitra v říjnu 2006 občanské sdružení rozpustilo, pražský městský soud ale letos v lednu rozhodnutí zrušil.

Ministerstvo vnitra ve správním řízení občanské sdružení rozpustilo
především kvůli obsahu jeho programu uveřejněného na internetových stránkách. Podle úřadu program propagoval myšlenky směřující k odstranění soukromého vlastnictví výrobních prostředků a jeho nahrazení společenským vlastnictvím. Podle KSM však ministerstvo postupovalo v rozporu s ústavně zaručenou svobodou projevu a s jeho právem vyhledávat a šířit informace a svobodně se sdružovat.

V březnu 2008 soud žalobě svazu nevyhověl, dospěl k závěru, že rozhodnutí ministerstva bylo v souladu se zákonem. Nejvyšší správní soud pak ale na základě kasační stížnosti KSM nařídil žalobu znovu projednat. V lednu pak pražský městský soud rozhodnutí o rozpuštění svazu zrušil.

V tiskové zprávě členové KSM uvedli, že obnovení činnosti svazu
chápu jako "veliké vítězství nejen komunistického hnutí, ale i všech
demokratických a pokrokových sil v ČR". Členové svazu zároveň vyzvali k boji proti antikomunistickým a protidemokratickým kampaním a opětovným snahám o zrušení KSM a KSČM.

Pozastavení činnosti kvůli komunistické ideologii hrozí i KSČM. Více čtěte ZDE.

Komunistický svaz mládeže (KSM)

KSM vznikl v roce 1990 jako občanské sdružení s cílem propagovat komunismus. Ministerstvo vnitra mu rozpuštěním poprvé hrozilo už v listopadu roku 2005. Ministerstvu se mimo jiné nelíbilo, že KSM údajně propagovalo svržení demokracie a násilné nastolení komunismu. I po rozhodnutí o zrušení svazu před čtyřmi lety byli mladí komunisté činní a prapory s jejich logem a zkratkou se objevovaly na řadě akcí. KSM například vystupoval proti americké radarové základně v Česku.


ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz