Pondělí 29. listopadu 2021, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Komsomolci se v Rathově úřadu nesejdou. Vyhodila je komunistka

Česko

  14:47
PRAHA - "Porada historiků" mladých komunistů se v sídle hejtmana Středočeského kraje Davida Ratha konat nebude. Nechci s nimi mít nic společného, řekla šéfka středočeských zastupitelů KSČM Jiřina Fialová.

Ministerstvo vnitra rozpustilo sdružení komsomolců kvůli protiústavnímu programu. foto: Lidové noviny

V budově Krajského úřadu Středočeského kraje v Praze na Smíchově měla v sobotu proběhnout schůzka zástupců Svazu mladých komunistů Československa.

Na programu jejich setkání byly referáty k teoreticko-politické konferenci, která se k příležitosti 90. výročí založení Komunistické strany Československa uskuteční 16. dubna v Praze.

Psali jsme:

Mělo se jednat o soukromou akci, několika novinářům ale interní e-mail s pozvánkou přišel také. Středočeský klub KSČM počítal s tím, že na hejtmanství proběhne ryze historické setkání. Jakmile se ale z médií dozvěděl, že by akce měla mít politický nádech, rezervaci zasedací místnosti komunistům zrušil. "Abychom nebyli spojováni jako Středočeský kraj, že se tu konají nějaký politický akce," odůvodnila rozhodnutí Fialová.

"Nechceme to od jiných stran, proto ani my nemůžeme něco takového podporovat," dodala pro server Lidovky.cz Fialová.

Konference? Ne, jen porada historiků
Podle místopředsedy Svazu mladých komunistů Československa (SMKČ) Davida Pazderky ale došlo k nedorozumění. "Tam neměla proběhnout žádná konference, to měla být porada historiků," stojí si za svým. "Na takové akci se probírají teze, které jsou určené k případnému vystoupení," uvedl pro Lidovky.cz.

Jak stálo v pozvánce SMKČ, účastníci sobotního setkání se měli zabývat především referátem poslance Stanislava Grospiče (KSČM) a šéfa stalinistického Svazu mladých komunistů Československa Lukáše Kollarčíka k dubnové konferenci.

Komsomolce nepodporujeme
Šéfce středočeských kounistů ale vadí už jen to, čí setkání mělo v budově úřadu proběhnout. "Mělo to být setkání komsomolu, tak s těmi teda opravdu nechci nic mít," uvedla pro server Lidovky.cz Fialová.

Čtěte také:

Pazderkovi vadí, že se vůbec interní pozvánka dostala do médií. Podle něj je zrušení jejich setkání jen další snahou o rozdělení KSČM.

"Jsme terčem antikomunistické štvanice, tohle je snaha rozdělit KSČM a rozhádat ji mezi sebou na tu takzvaně radikální a takzvaně umírněnou část," prohlásil Pazderka a dodal, že akce k výročí založení KSČ spolu s tematickými referáty určitě proběhnou.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Mohlo by vás zajímat