Neděle 20. června 2021svátek má Květa 32 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Komsomolci se v Rathově úřadu nesejdou. Vyhodila je komunistka

Ministerstvo vnitra rozpustilo sdružení komsomolců kvůli protiústavnímu programu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministerstvo vnitra rozpustilo sdružení komsomolců kvůli protiústavnímu programu. | foto: Lidové noviny

PRAHA "Porada historiků" mladých komunistů se v sídle hejtmana Středočeského kraje Davida Ratha konat nebude. Nechci s nimi mít nic společného, řekla šéfka středočeských zastupitelů KSČM Jiřina Fialová.

V budově Krajského úřadu Středočeského kraje v Praze na Smíchově měla v sobotu proběhnout schůzka zástupců Svazu mladých komunistů Československa.

Na programu jejich setkání byly referáty k teoreticko-politické konferenci, která se k příležitosti 90. výročí založení Komunistické strany Československa uskuteční 16. dubna v Praze.

Psali jsme:

Mělo se jednat o soukromou akci, několika novinářům ale interní e-mail s pozvánkou přišel také. Středočeský klub KSČM počítal s tím, že na hejtmanství proběhne ryze historické setkání. Jakmile se ale z médií dozvěděl, že by akce měla mít politický nádech, rezervaci zasedací místnosti komunistům zrušil. "Abychom nebyli spojováni jako Středočeský kraj, že se tu konají nějaký politický akce," odůvodnila rozhodnutí Fialová.

"Nechceme to od jiných stran, proto ani my nemůžeme něco takového podporovat," dodala pro server Lidovky.cz Fialová.

Konference? Ne, jen porada historiků
Podle místopředsedy Svazu mladých komunistů Československa (SMKČ) Davida Pazderky ale došlo k nedorozumění. "Tam neměla proběhnout žádná konference, to měla být porada historiků," stojí si za svým. "Na takové akci se probírají teze, které jsou určené k případnému vystoupení," uvedl pro Lidovky.cz.

Jak stálo v pozvánce SMKČ, účastníci sobotního setkání se měli zabývat především referátem poslance Stanislava Grospiče (KSČM) a šéfa stalinistického Svazu mladých komunistů Československa Lukáše Kollarčíka k dubnové konferenci.

Komsomolce nepodporujeme
Šéfce středočeských kounistů ale vadí už jen to, čí setkání mělo v budově úřadu proběhnout. "Mělo to být setkání komsomolu, tak s těmi teda opravdu nechci nic mít," uvedla pro server Lidovky.cz Fialová.

Čtěte také:

Pazderkovi vadí, že se vůbec interní pozvánka dostala do médií. Podle něj je zrušení jejich setkání jen další snahou o rozdělení KSČM.

"Jsme terčem antikomunistické štvanice, tohle je snaha rozdělit KSČM a rozhádat ji mezi sebou na tu takzvaně radikální a takzvaně umírněnou část," prohlásil Pazderka a dodal, že akce k výročí založení KSČ spolu s tematickými referáty určitě proběhnou.

Vydělat na testování je snadné. Reportér MF DNES zkusil zřídit odběrové místo

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete si vydělat velké peníze? Otevřete si testovací místo na koronavirus. MF DNES zmapovala, jak funguje byznys s...

Legální návod pro nedočkavé lovce očkování. Jak se k němu dostat před termínem

Lidé, kteří mají nárok na očkování, se do něj budou moct začít registrovat od... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Každý týden zbudou v očkovacích centrech po republice desítky volných dávek očkování proti covidu. Stává se to dvěma...

Expert iDNES Premium Reichel vzpomíná na Říhu. A radí: Ukažme Rusům sílu!

Robert Reichel | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vůdce zlaté generace českého hokeje Robert Reichel bude v pravidelných komentářích pro iDNES Premium hodnotit...

Grafton Recruitment Praha
INŽENÝR KVALITY - LIBEREC

Grafton Recruitment Praha
Liberecký kraj
nabízený plat: 45 000 - 55 000 Kč