Sobota 5. října 2024, svátek má Eliška
130 let

Lidovky.cz

Komu bude scházet Salinger

Česko

Ve věku 91 let zemřel ve středu J. D. Salinger, americký spisovatel, který do dějin literatury vstoupil jednou knihou.

PRAHA „Jestli to teda chcete vážně poslouchat, tak byste asi ze všeho nejdřív chtěli vědět, kde jsem se narodil a jaký jsem měl dětství a co dělali moji rodiče, než mě měli, a podobný kecy a la David Coperfield, ale jestli chcete co vědět, mně se do toho nechce.“ První věta jednoho z největších bestselerů „vážné“ americké literatury Kdo chytá v žitě (The Catcher in teh Rye) vtahuje od prvního vydání v červenci 1951 čtenáře okamžitě do světa, ve kterém se dosud poznávají miliony mladých lidí. Tehdy třicetiletému Salingerovi se podařilo vydolovat ze sebe a svých zážitků emocionální prostor, do něhož promítl city, bolesti a touhy člověka na prahu dospělosti, do které vstupuje křehký a nevinný, ale už jaksi připravený o svou nevinnost přijít. Svou zranitelnost maskuje odstupem, černým humorem a sarkasmem a jeho pozorovací talent proniká jako laser pod slupku přetvářky a falše. Holden Caulfield, protagonista knihy, byl okamžitě poznán jako Odysseus svého věku, New York, kterým putuje, je jeho řecké moře a milovaná sestřička Phoebe je maják, po kterém touží.

Samotný Jerome David Salinger byl záhadou a v pravém slova smyslu mýtem americké poválečné literatury. Vydržel „bezručovsky“ žít šedesát let jako autor jediné, zato veleslavné knihy - ty ostatní prózy, několik desítek povídek a novely Franny a Zooey, Vzhůru, tesaři do výše střechu zvedněte a Seymour: Úvod jeho román nikdy nepřekonaly, ba dalo by se říci, že se k němu ani nepřiblížily. Salinger jako by vše to důležité vyřkl naráz a se vší intenzitou jen jednou a na jednom místě, na to ostatní už se mu nedostávalo sil, ani pro to nenalézal tvar a téma: jeho styl začal směřovat kamsi k abstrakci a k formalismu, k nesrozumitelnosti a mystice. Posledních čtyřicet let, po špatném přijetí jeho prózy Hapworth 16, 1924 (vyšla v roce 1965) se už odmlčel nadobro: izoloval se od světa, neposkytoval rozhovory, odmítal návrhy k zfilmování jeho románu, které přicházely od největších jmen Hollywoodu. Údajně nevycházel ani svého domu v Cornish ve státě New Hampshire, nikdo neznal už léta jeho podobu, neexistují žádné fotografie přinejmenším z posledních dvaceti let. Jen čas od času vyvolala rozruch zpráva, že snad je ochoten poskytnout nějaké údajně nevydané rukopisy, od čehož vzápětí upustil; naposledy se za svého života dostal do agentur loni v souvislosti s podáním žaloby na chystané pokračování příběhů Holdena Caulfielda jako starce.

Taková radikální klauzura samozřejmě vyvolávala spekulace a dohady, pátralo se v jeho dětství a dospívání. Mnohé skutečně působí jako klasický příklad pro psychoanalýzu. Salinger se narodil na Manhattanu na Nový rok 1919 ve středostavovské rodině židovského obchodníka, kvůli kterému přestoupila jeho matka, irsko-skotská křesťanka, na židovskou víru. Miloval matku, nenáviděl otce, kterému prý ani nepřišel na pohřeb, své židovství nesl jako Kainovo znamení. Ve vzpomínkách jeho dcery z druhého manželství Margareth (Salinger byl ženat třikrát) je vylíčen jako psychicky narušený člověk, který týral její matku, provozoval různé kuriózní praktiky (například urinoterapii) a oddával se mysticismu a sexuální abstinenci, takže ona byla počata jen nedopatřením. Pochopitelně i tato kniha vyvolala z jeho strany soudní žalobu.

Jeho talent byl od mládí nezpochybnitelný a rozpoznal ho okamžitě například Ernest Hemingway, se kterým se setkal během služby v armádě ve Francii v roce 1944. Salinger toto setkání považoval za vůbec nejlepší zážitek z války, Hemingway se mu odvděčil přátelstvím a historií zaznamenanou větou: „Ježíši, on má tedy fantastický talent.“

Ten je nakonec cele obsažen v knize, kterou milovali beatnici stejně jako Philip Roth, John Updike nebo Sylvie Plathová, čtenáři v Americe stejně jako ti, kteří ji ve výborném překladu Luby a Rudolfa Pellarových četli poprvé už v roce 1955 u nás. Nesnášeli ji puritáni, mravokárci, pokrytci a lidé bez srdce. Možná že klíč k Salingerově největší záhadě, k jeho rozhodnutí mlčet, je ukryt v poslední větě jeho životní knihy: „Nikdy nikomu o nikom nevypravujte, poněvadž vám pak začne scházet.“

***

Salinger jako by vše to důležité vyřkl naráz a se vší intenzitou jen jednou

„Nikdy nikomu o nikom nevypravujte, poněvadž vám pak začne scházet.“

Autor:

Neviditelná rovnátka jsou gamechanger v léčbě dětských pacientů
Neviditelná rovnátka jsou gamechanger v léčbě dětských pacientů

Zjistili jste právě, že bude vaše dítko potřebovat rovnátka, a nevíte, jestli zvolit klasická fixní rovnátka, nebo ta neviditelná? Všechna rovnátka...