Pátek 27. ledna 2023, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Komu patří Jakubiskovy filmy?

Česko

Slovenský filmový ústav se již léta pře s Jurajem Jakubiskem o práva k jeho sedmnácti předlistopadovým filmům.

Podle včerejšího verdiktu soudu se společnost Jakubisko film nemusí omlouvat za to, že v Česku vydala na DVD režisérovy filmy.

PRAHA Spor Juraje Jakubiska a jeho ženy Deany Horváthové-Jakubiskové se Slovenskem o práva k režisérovým předlistopadovým filmům zasáhl i Českou republiku.

Vrchní soud v Praze včera rozhodl, že společnost Jakubisko film, vlastněná Horváthovou, se definitivně nemusí omlouvat za to, že v Česku spolu s Bontonfilmem vydala na DVD dva stěžejní Jakubiskovy filmy – Sedím na konári a je mi dobre a Vtáčikovia, siroty a blázni.

Omluvu žádal Slovenský filmový ústav, který ve sporu zastupuje Slovensko a tvrdí, že práva na všech sedmnáct Jakubiskových předlistopadových filmů vlastní právě on.

O jasné vítězství ale v žádném případě nejde. Filmový ústav totiž kromě omluvy požadoval také náhradu škody ve výši 691 693 českých korun a domáhal se i toho, aby Bontonfilm již oba filmy nesměl v Česku distribuovat. Pražský městský soud smetl veškeré nároky ústavu v minulosti ze stolu. Vrchní soud ale tuto část sporu včera zrušil. Městský soud se jí proto bude muset znovu zabývat.

Slovenský filmový ústav: Podle soudu přešla práva na nás Za vítězství proto včerejší verdikt paradoxně považuje i advokátka Slovenského filmového ústavu Adriana Tomanová. „Rozhodnutí vrchního soudu potvrdilo, že jsme aktivně legitimovaní, a tudíž že práva, která měl původní výrobce filmů, přešla na Slovenský filmový ústav jako na právního nástupce,“ vysvětlila advokátka LN.

Sám Jakubisko, který k soudu přišel jako svědek, okomentoval složitý verdikt pokrčením ramen a příměrem: „Kdysi za mnou přišel kamarád, smál se a říkal, že vyhrál u soudu. Pořádně jsem si rozsudek přečetl a říkám mu:,Vždyť jsi prohrál‘.“

Soud se včera zabýval třeba dokumenty, podle kterých byl Jakubisko od roku 1967 pod hlavičkou Československého státního filmu zaměstnancem Slovenské filmové tvorby. To podle Tomanové dokazuje, že práva k vlastním filmům Jakubisko nikdy nevlastnil. Filmový ústav rovněž namítá, že v podobné pozici jsou i všichni ostatní, méně slavní Jakubiskovi kolegové.

Jakubisko se ovšem včera označil za autora svých filmů a odmítl, že by kdy práva k nim někomu přenechal. „Chtěl bych prohlásit, že autorská práva ke svým filmům bych nikdy nikomu nepostoupil, a vůbec už ne Slovenskému filmovému ústavu,“ hájil své pozice před soudem režisér.

Včerejší spor je jen okrajovou částí vleklého boje mezi Jakubiskem, jeho ženou a Slovenským filmovým ústavem. Jádrem je samotný spor o všech sedmnáct předlistopadových filmů slavného režiséra, který má rozhodnout Okresní soud Bratislava I. Jednání v této záležitosti ale soud ještě vůbec nenařídil. Spory se vedou i o rekonstrukci a digitalizaci Jakubiskových filmů.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!