Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Komu patří 'lidické děti'? Rozhodnout musí až soud

Právo

  20:19
Středočeský krajský soud otevřel žalobu sochaře Jiřího Václava Hampla na Památník Lidice. Hampl si stěžuje, že na pomníku lidickým dětem pracoval se svojí ženou Marií Uchytilovou, ale památník neuznává jeho spoluautorství.

Památník v Lidicích foto: Reprofoto

Lidice jsou jedním ze symbolů českého 20. století. Symbolem dnešních Lidic je Pomník dětských obětí války – skupinka bronzových soch v nadživotní velikosti, které zobrazují dvaaosmdesát lidických dětí zplynovaných nacisty v polském Chełmnu. 

Právě o autorská práva k pomníku se ale již několik let vede tuhá bitva. Jednaosmdesátiletý sochař Jiří Václav Hampl, vdovec po nezpochybnitelně hlavní autorce díla Marii Uchytilové, kvůli tomu dokonce Památník Lidice zažaloval. Středočeský krajský soud případ v pondělí otevřel. 

Památník vznikal přes 30 let

Ze 105 lidických dětí přežilo válku pouze 17. Dvaaosmdesát dětí nacisté zřejmě hned v červenci 1942 zavraždili v plynových autech v Chełmnu, dalších šest zemřelo v kojeneckém ústavu. 

Uchytilová začala na pomníku pracovat v roce 1969 a pokračovala až do své smrti o 20 let později. Teprve Hampl pak věc svojí vůlí, a to uznává i Červencl, dokázal dotáhnout do konce. V roce 1995 byly postaveny základy pomníku a v Lidicích se objevilo prvních 30 soch. Posledních sedm přišlo na své místo v roce 2000.

Hampl tvrdí, že je spoluautorem díla, a vedení památníku v čele s ředitelem Miloušem Červenclem mu prý tuto výsadu neprávem upírá. Začátek sporu Hampl datuje do roku 2008, kdy Červencl nechal bez jeho svolení vyměnit u pomníku informační desku, na které už není uveden jako autor.

Podle Hampla jde o „kuchyňskou desku“, a navíc necitlivě umístěnou. „Dali před pomník úplně nesmyslným způsobem obrovskou desku. Rok jsme se dohadovali, a když jsme se nedohodli, tak jsem podal žalobu,“ řekl LN Hampl.

Pomoc se sádrou není autorství

Červencl však namítá, že Hampl spoluautorem pomníku není. „Vycházím z toho, že autorkou sádrového modelu je paní Uchytilová, ona je autorkou ideje, ona podle svědectví lidických žen zachytila podobu dětí. Druhou věcí je, kdo pomník realizoval do bronzu, a na té desce zapuštěné do země je napsáno, že realizátorem bronzového sousoší je pan Hampl ve spolupráci s vypsanými slévači,“ říká ředitel památníku.

Podle Červencla Hampl své autorství žádným způsobem nedoložil. „Bude jenom správné, pokud soud definitivně rozhodne. My budeme rozsudek každopádně respektovat. Autorství přece není, že někdo pomáhá v ateliéru, že někdo pomáhá se sádrou. Rembrandtovi taky někdo maloval třeba zbraně a ošacení,“ dodává Červencl.

Kompozice je má

Hampl nezpochybňuje, že hlavním autorem je jeho žena: „Ona to vymyslela, ale vymyslit něco a realizovat něco, to je obrovský rozdíl – realizovat 82 soch není žádná sranda.“

Hampl podle svých starších slov pro časopis Sedmička navrhl například úplně novou kompozici díla: „Ta původní je moc roztahaná, široká. Také jsem to musel celé sjednotit. Některé děti byly nedokončené, na jiných zase byla vidět každá tkanička. Těch osmdesát dva soch jsem proto musel dát do stejného rukopisu,“ vysvětlil. 

Spor obou mužů se vyhrotil poté, co kdosi loni v listopadu vylomil a ukradl jednu sochu z pomníku. Památník o vytvoření repliky nepožádal Hampla, ale přímo slévače a pomoc pak dodatečně a zdarma nabídl sochař Oldřich Hejtmánek (stejný Hejtmánek, který se v září 2009 zapletl do potyčky sochařů kvůli sporu o památník amerického prezidenta Woodrowa Wilsona).

Ukradená socha dívky z Lidic se vrátila na své místo.

Hampla to podle jeho slov urazilo, a chce proto od památníku 100 tisíc korun za autorská práva: „Byla to úplná partyzánština a budu to taky žalovat.“ O peníze mu prý ale rozhodně nejde: „Chci, aby bylo uznáno mé spoluautorství.“

Středočeský soudce Vojtěch Cepl si během prvního jednání vyslechl návrhy advokátů, kterými chtějí prokázat pravdu svých klientů. Hampl chce argumentovat například několika soudními spisy z raných 90. let, dvěma knihami či původní, odstraněnou informační deskou, kde je uveden coby spoluautor. Právník památníku se pro změnu opírá o rozhlasovou nahrávku Uchytilové, kde prý tři dny před smrtí o sobě mluvila jako o jediné autorce, nebo o svědectví Miroslava Klána – manžela dcery zemřelé sochařky.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!