| Lidovky.cz"> | Lidovky.cz">
Pátek 6. prosince 2019svátek má Mikuláš 1 °C polojasno Předplatné LN

Volby do zastupitelstev obcí a hlavního města Prahy se letos konají 10. a 11. října, stejně jako první kolo senátních voleb.

Komunální a senátní volby 2014

Sledujte živě

13:38
PROFIL: Pro příštích šest let zastoupí Strakonicko v Senátu ředitel píseckého hřebčince Karel Kratochvíle (ČSSD). Nově zvolený senát porazil v druhém kole voleb lékaře Martina Gregora z TOP 09. Od roku 2010 je členem zastupitelstva města Písku (znovu zvolen minulý týden) a radním. V letech 2004 až 2010 zasedal v Poslanecké sněmovně, podle tisku čelil kritice kvůli malému počtu vystoupení v dolní komoře.
12:35
PROFIL: Také manažer František Bradáč (KDU-ČSL) nově usedne do senátní lavice. Kromě práce manažera investic v meziříčském závodu společnosti nkt cables Kladno působí jako člen zastupitelstva Kraje Vysočina a města Velké Meziříčí.
12:33
Alena Gajdůšková z ČSSD | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zvětšit foto: ČTK
12:30
ONLINE - důležité | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hlasovat přišlo pouze 16,69 procenta voličů. Dosavadní nejnižší účast při senátním finále byla před deseti lety a činila 18,4 procenta.
12:29
ONLINE - důležité | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy SHRNUTÍ VÝSLEDKŮ: Ve druhém kole doplňovacích voleb do Senátu zvítězila vládní ČSSD, která získala deset křesel. Koaliční lidovci získali pět senátorů a k nim dva, kteří kandidovala společně se Stranou zelených. Poslední vládní strana ANO si připsala čtyři mandáty. Opoziční ODS získala dva senátory a po jednom hnutí Starostové a nezávislí a Starostové pro Liberecký kraj stejně jako Strana soukromníků ČR a Strana práv občanů.
12:20
„Nízká volební účast je způsobena tím, že když neuspěl v prvním kole oblíbený kandidát, voliči nemají zájem volit menší zlo,“ uvedl Ovčáček.
11:47
ODS - ikonka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Co rozhoduje o tom, komu voliči dají ve volbách svůj hlas? Masivní volební kampaň, nebo charakter osobnosti? "Billboardy jsou vyhozené peníze, neměli jsme ani jeden," uvedl v TV Prima Jaroslav Kubera z ODS. Zároveň si postěžoval na kritické a negativní diskuze, které se nejčastěji objevují na sociálních sítích. "Vyvolává agresivní komunikaci," dodal.
11:42
ikona online ANO 2011 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy „Doufám, že najdu senátory stejné krevní skupiny," uvedla v pořadu TV Prima Partie úspěšná kandidátka do horní komory parlamentu Zuzana Baudyšová. Důraz chce klást na problematiku školství i ohrožených dětí.
11:21
Český prezident Miloš Zeman. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zvětšit foto: ČTK
11:20
NÍZKÁ ÚČAST JAKO STANDARD: Ve druhém kole senátních voleb rozhodovala podle prezidenta Miloše Zemana mnohem více osobnost kandidátů, než jejich politická příslušnost. Nízkou volební účast má Zeman už za standard. Jeho názor ČTK tlumočil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.
11:04
PROFIL: Místopředsedkyni Senátu Alenu Gajdůškovou (ČSSD) porazil ve druhém kole senátních voleb ve Zlíně František Čuba (SPO). Současný poradce prezidenta Miloše Zemana se za minulého režimu proslavil jako autor „slušovického zázraku“, když z průměrného družstva Slušovice na Zlínsku vybudoval agrokombinát se sedmimiliardovým obratem. Z čela agrokombinátu odešel v srpnu 1990.
10:43
PROFIL: Do senátní lavice usedne také Jiří Hlavatý (ANO), který v druhém kole získal přes 63 procent. Hlavatý je dlouholetý šéf textilky Juta ve Dvoře Králové nad Labem. Jako generální ředitel vede textilku od roku 1989 a od roku 2005 ji celou vlastní. Loni získal ocenění Podnikatel roku.
10:30
Výsledky senátních voleb po 2. kole. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zvětšit
10:20
PROFIL: Mezi jména nových senátorů se nově řadí například Ivo Valenta (SsČR), vítěz druhého kola senátních voleb ve volebním obvodu Uherské Hradiště. Nestraník za Stranu soukromníků ČR je podnikatel a zakladatel společnosti Synot, který byl v minulosti kvůli účasti v korupční aféře potrestán v disciplinárním řízení i u soudu.
10:00
Václav Hampl (KDU-ČSLSZ) a Václav Láska (KDU-ČSLSZ) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zvětšit foto: MAFRA- Michal RůžičkaLidovky.cz
09:58
PROFIL: Ve volebním obvodu Praha 5 vyhrál nad Pavlem Žáčkem s velkým náskokem advokát Václav Láska (za SZ). Nový senátor, kterého vedle zelených podporují i lidovci, je bývalým vyšetřovatelem hospodářské kriminality, mimo jiné vedl týmy objasňující krach Investiční a poštovní banky a vytunelování Harvardských fondů. V senátních volbách advokát Láska získal přes 65 procent hlasů.