| Lidovky.cz"> | Lidovky.cz">
Sobota 7. prosince 2019svátek má Ambrož, Benjamin 6 °C dešťové přeháňky Předplatné LN

Volby do zastupitelstev obcí a hlavního města Prahy se letos konají 10. a 11. října, stejně jako první kolo senátních voleb.

Komunální a senátní volby 2014

Sledujte živě

09:21
ikona Lidovky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nízká účast? "Senát se s touto bolestí potýká tradičně, je to prohra všech. Nyní mezi důvody nezájmu převládá to, že lidé přestávají volit podle značky. Kampaně byly méně politické, více zaměřené na osobnosti," myslí si politolog Petr Jurek.
09:12
ikona Lidovky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Politolog Petr Jurek: "ODS sice ztratila, ale na druhou stranu tolik neobhajovala, v tom má trochu štěstí. Výsledek ji staví do pozice strany, která přežila klinickou smrt a hrabe se z nejhoršího," okomentoval pro Lidovky.cz.
09:03
Miroslav Kalousek Karel Schwarzenberg na tiskové konferenci TOP 09. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zvětšit
09:02
ikona Lidovky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy JAK TO VIDÍ POLITOLOG: "Výsledek TOP 09 je propadák, sama strana to připouští. Přestává u ní fungovat efekt nové partaje s lákavým marketingem, podložený zajímavými osobnostmi. Je evidentní, že TOP 09 musí hledat nový směr, musí se změnit," uvedl pro Lidovky.cz politolog ze Západočeské univerzity v Plzni Petr Jurek.
22:24
Předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD), který mandát na Pelhřimovsku obhájil, pravděpodobně zůstane v čele horní komory i další dva roky.
21:23
NÁZORY POLITOLOGŮ: Za vítěze senátních voleb považují politologové, které oslovila ČTK, lidovce, kteří získali pět senátorských křesel. Vládním stranám volby podle nich vyslaly signál, že lidé vyjadřují vládě podporu. Naopak TOP 09 prohrála, shodli se politologové.
20:35
Jeden roční příspěvek přibude do rozpočtu Starostů a nezávislých, budou inkasovat celkem rovněž zhruba 3,4 milionu korun. Po 855.000 korunách ročně bude stát nově vyplácet Starostům pro Liberecký kraj, Straně práv občanů a Straně soukromníků ČR.
20:35
ikona KDU-ČSL | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lidovci zdvojnásobili počet senátorů, jimiž byli navrhovateli, a nově za ně budou dostávat ze státního rozpočtu více než 8,5 milionu korun. Hnutí ANO miliardáře Andreje Babiše dosud zastoupení v horní komoře nemělo. Po nynějších volbách bude za své čtyři úspěšné nominanty inkasovat ročně asi 3,4 milionu korun. Stejnou částku budou dostávat zelení, zdvojnásobí se.
Pavel Bělobrádek ve volebním štábu ČSSD. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zvětšit
20:15
ČSSD - ikonka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ČSSD bude nově dostávat příspěvky za 35 senátorů včetně Jozefa Regece a Jaroslava Palase (oba dříve ČSSD), kteří jsou nyní v klubu Strany práv občanů. Sociální demokraté dosud pobírali peníze za 48 senátorů. Ztratí tedy přes 11 milionů korun ročně oproti dosavadním asi 41 milionům. O 855.000 korun ročně přijdou občanští demokraté a komunisté.
19:57
Strana zelených (SZ) považuje zisk tří křesel v Senátu v právě skončených volbách za svůj návrat do celostátní politiky. Chystá se zřídit senátní klub. Novinářům to řekl místopředseda strany Tomáš Průša.
19:36
PŘÍJMY STRAN: Nynější senátní volby budou znamenat propad příjmů ze státních příspěvků za mandáty hlavně pro sociální demokracii. Polepší si naopak rozpočty KDU-ČSL, hnutí ANO a Strany zelených. Strany a hnutí dostávají od státu ročně 855 000 korun za mandát v horní komoře. Příspěvky plynou seskupením, která úspěšné kandidáty navrhla. Případné politické přestupy senátorů nemají na směřování peněz vliv.
19:02
Nejstarším zvoleným senátorem vůbec je František Čuba (78), který se stane i druhým nejstarším senátorem v historii - po Jaroslavu Musialovi z ČSSD, jemuž v roce 1996, kdy byl zvolen senátorem, bylo 75 let (mandát vykonával do roku 2000).
Ve volbách ve Zlíně vyhrál bývalý šéf JZD Slušovice František Čuba (na archivním snímku). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zvětšit foto: ČTK
18:51
PRŮMĚRNÝ VĚK V SENÁTU: Za 18 let historie českého Senátu též stoupl průměrný věk jeho členů. Po těchto volbách činí 57,63, což je o rok více než po minulých volbách a o čtyři a půl roku více než po volbách v roce 1996.
18:51
V letošních volbách bylo zvoleno pět žen (stejně jako v těch minulých v roce 2012). Celkem tak ale zasedne v Senátu o ženu více - 15 (tolik jich bylo i po volbách v roce 2010).
18:07
ODS - ikonka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy "Bohužel se nám nepodařilo namotivovat naše voliče a ten výsledek je s větším rozdílem než jsem očekával. V tomto smyslu je to pro mě zklamání," řekl Oldřich Vlasák z ODS, který po neúspěchu v evropských a senátních volbách zůstává místopředsedou Svazu měst a obcí ČR a znovu usedne i v královéhradeckém zastupitelstvu. V metropoli východních Čech ho porazil náměstek Fakultní nemocnice Jaroslav Malý z ČSSD.
17:54
GAJDŮŠKOVÁ PRO LIDOVKY.CZ: Prohrála jsem s penězi z hazardu, s virtuální realitou a marketingovou kampaní. (Gajdůšková prohrála s podnikatelem Čubou, pozn. red.)