Pátek 24. března 2023, svátek má Gabriel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Komunální odpad se bude vážit. Podle toho zaplatíte

Popelnice na třídění odpadů - ilustrační foto foto: MAFRA

PRAHA - V Šitbořicích na jihu Moravy váží sedmým rokem odpadky, aby lidé platili podle toho, kolik jich vyhodí. Produkce komunálního odpadu tam klesla o půlku – pod 120 kilogramů na osobu ročně, prudce roste třídění. Republikový průměr přesahuje 340 kilo a cílem je, aby obcí jako Šitbořice byla většina. Ministerstvo životního prostředí proto s novelou zákona spustí velký motivační balík.
  5:00

„Dnes se ve většině obcí platí paušál, který nezohledňuje, kolik se toho opravdu vyhodilo a vytřídilo. Paušál platí obce svozovnám i lidé obcím. Pak jezdí poloprázdné vozy, ale účtují si za plné auto, a lidé platí stejně i za odvoz poloprázdných popelnic. Není to motivační,“ shrnula pro LN mluvčí ministerstva Petra Roubíčková. Objevuje se ale i opačná situace: nádoby, které přetékají, než popeláři přijedou. Často je to proto, že se odpadky netřídí.

DOBA PLASTOVÁ: Jaké jsou nejčastější chyby při třídění plastového odpadu?

Novela jasně nastaví sazby a pravidla, aby si víc obcí zvolilo variantu, že začnou odpady vážit a účtovat podle skutečných kil, litrů nebo objednané frekvence svozu. Bude to dobrovolná možnost, radnice bude smět setrvat u paušálu, jehož maximální hranice se ale zvedne o stovku na jedenáct set.

Úspory z vážení poplynou vedle domácnosti i obci. Opustit paušál se vyplatí i proto, že ministerstvo dotuje úvodní investici do kontejnerů a vah. Je to snazší u malých sídel, kde lidé bydlí v domcích, ale jde to i ve městech, třeba v Jihlavě už systém motivující k třídění funguje.

Když radnice přejde na vážení, je opět na domácnosti, zda se zapojí. Způsoby se liší, obce mají různé dodavatele. Například se na webu registruje k užívání vybraného kontejneru. Pytle a popelnice budou opatřeny čipy nebo čárovými kódy. Pokud někdo bydlí vdomě s více byty, nevadí, může se zapojit i jako jednotlivec. Nebo se zapojí víc rodin, případně celý dům a cena se rozpočítá.

Mohlo by vás zajímat