Středa 6. prosince 2023, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Začíná platit lhůta na zpochybnění obecních voleb a zvolení tří senátorů

Patrik Nacher na tiskové konferenci ve štábu hnutí ANO (24. září 2022) foto: Ladislav Křivan, MAFRA

Ve středu začíná desetidenní lhůta, v níž je možné u krajských správních soudů zpochybnit výsledky voleb do obecních zastupitelstev. Na Nejvyšší správní soud (NSS) se pak mohou obrátit ti, podle nichž nebyly regulérní senátní volby v Praze 6, na Orlickoústecku a Bruntálsku, kde byli senátoři zvoleni už v prvním kole. Lhůta v obou případech končí v pátek 7. října.
  7:32

Na soud se může obrátit volič nebo kandidující seskupení, pokud má za to, že byla porušena ustanovení volebního zákona způsobem, který mohl ovlivnit výsledky hlasování. Pokud soud některý z návrhů, třeba na zpochybnění voleb, uzná za oprávněný, musí ministr vnitra do měsíce od doručení soudního rozhodnutí vypsat v obci či obvodu opakované volby.

Stížnosti zřejmě dostane Krajský soud v Ústí nad Labem kvůli obecním volbám v Moldavě na Teplicku. Důvodem je podezření na účelové sestěhování voličů SPD, kteří komunální volby v obci vyhráli. V minulosti podobné stížnosti odmítl. Podobně postupoval v případě Bíliny na Teplicku, když projednával podezření na kupčení s hlasy voličů.

Po minulých obecních volbách krajské soudy dostaly desítky stížností. Volby se musely z rozhodnutí soudů opakovat ve Strakonicích kvůli tomu, že hnutí starosty bylo zvýhodněné ve volební kampani.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!