Úterý 6. prosince 2022, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Očekával jsem větší účast, ale lidi šli asi na houby, řekl šéf ANO Babiš

Volby 2022

  16:21aktualizováno  22:31
Hnutí ANO vyhrálo obecní volby ve většině statutárních měst. Výsledky sledují jeho zástupci v Centru pohybové medicíny na pražském Chodově. Na místo dorazil předseda hnutí Andrej Babiš, který očekával větší volební účast. Vývoj senátních voleb je podle něj ale nadějný, do druhého kola se dostala například Jana Nagyová kandidující proti současnému šéfovi Senátu Miloši Vystrčilovi.

Dosavadní výsledek voleb zhodnotil předseda hnutí Andrej Babiš na tiskové konferenci. „Ukázalo se, že lidi vzali naši výzvu a brali tyhle volby jako referendum o vládě, o nejhorší vládě od roku 1989. Máme devatenáct senátorů, kteří pokračují do druhého kola, pan Václavec se do Senátu dostal už v prvním kole,“ řekl novinářům Babiš.

Na tiskové konferenci vystoupil také Karel Havlíček. „Jsme pokorní k výsledkům, ale je jasné, že ANO zvítězilo. Vyplácí se, že jsme pečlivě objížděli Českou republiku, i to, že jsme se nebáli našich odpůrců,“ řekl Havlíček. „Je to vysvědčení pro tuto zoufalou vládu,“ dodal.

Výsledek v Praze okomentoval Patrik Nacher. „Vypadá to, že jsme na místě druhém. Subjekty, které byly spojené s kauzou Dozimetr, skončily na třetím a dalším místě. To je pro mě důležité,“ řekl k průběžným výsledkům.

Předseda hnutí Babiš dorazil do štábu kolem sedmé hodiny večer. „Přiznám se, že jsem očekával větší volební účast. Ale rostou houby údajně, takže lidi šli asi na houby,“ řekl Babiš.

„Je to velký úspěch paní Nagyové, možná jsme to ani nečekali,“ řekl k průběžným výsledkům senátních voleb na Jihlavsku.

Na jedničku pražské kandidátky Patrika Nachera čekali zástupci médií před budovou sídla hnutí ANO, k novinářům přišel kandidát na primátora Prahy velice nervózní. „Potřeboval jsem si dát pauzu od politiky, byl jsem s dcerou na koních, bubnoval jsem a nechal jsem si vyčistit auto,“ odůvodnil svůj pozdní příchod do štábu.

„Mým cílem bylo zvýšit koaliční potenciál, snažil jsem se tlumit některé negativní části kampaně. Snad se podaří dostat ANO v Praze z koaliční izolace,“ dodal Nacher. Za hranici úspěchu považuje zisk dvaceti procent hlasů.

Do sídla hnutí ANO dorazil kolem páté hodiny bývalý předseda poslaneckého klubu hnutí ANO Jaroslav Faltýnek. „Pokud se Jana dostane do druhého kola, budeme to považovat za velký úspěch,“ řekl k souboji na Jihlavsku do horní komory parlamentu mezi Janou Nagyovou a Milošem Vystrčilem.

„Programová zóna je největší s koalicí SPOLU, záleží samozřejmě na výsledcích. Máme zkušenost z mnoha minulých voleb, že tam, kde to byli schopni udělat bez nás, tam to většinou udělali bez hnutí ANO,“ řekl Faltýnek k případné povolební spolupráci.

Podíl na vládě

Po čtvrté hodině odpolední na místo přijel opoziční zastupitel a bývalý místostarosta Prahy 11 Ondřej Prokop. „Úspěch pro nás bude, že se budeme moci podílet na správě Prahy,“ podotkl při svém příjezdu. Podle svého vyjádření se nevymezuje proti spolupráci s žádnou stranou. „Bude záležet na tom, kdo nabídne nejlepší programový průnik s naším hnutím,“ dodal k tomu.

Za hlavní prioritu si hnutí ANO v Praze klade podle Prokopa zastavení zdražování a pomoc Pražanům zasaženým chudobou. „Chceme investovat na sídlištích, opravit chodníky,“ vyjmenoval část programu.

„Lidi jsou dnes politikou dost znechuceni. Není se ale čemu divit, když i ministr zdravotnictví (Vlastimil) Válek doporučuje lidem, kteří kašlou, aby nešli k volbám. To mě mrzí,“ řekl k nízké volební účasti. Dalším důvodem pak podle něj je, že „lidé nemají koho volit“.

Předsedkyně poslaneckého klubu hnutí ANO Alena Schillerová výsledky voleb sleduje v Brně. „Máme velkou historickou šanci přepsat mapu Senátu. Zatím to vypadá, že se všichni čtyři naši jihomoravští kandidáti do druhého kola dostanou. Já sama nemám ambici podílet se na komunální politice, přišla jsem jen podpořit kandidátku,“ řekla Schillerová v brněnském štábu ANO.

Po Prokopovi přišla do sídla hnutí ANO na pražském Chodově také trojka pražské kandidátky Barbora Rázga. „Chceme vyčistit magistrát po kauze Dozimetr,“ řekla redakci iDNES.cz. Podle ní jsou témata všech kandidujících stran stejná. Za největší problémy Prahy považuje parkování, veřejný prostor nebo dostupnost bydlení.

Před čtvrtou hodinou odpoledne přijela například desítka pražské kandidátky Marcela Plesníková nebo místostarosta Prahy 5 Lubomír Brož. Všichni příchozí po krátkém výstupu s médii odjeli výtahem do druhého patra, kde v jedné místnosti společně sledují výsledky voleb.

Atmosféra ve štábu

V sídle hnutí na pražském Chodově bylo zhruba osmdesát novinářů včetně volebního štábu, po celou dobu zde panovala velmi klidná, uvolněná atmosféra. Odpoledne se na místě začala podávat káva a drobné občerstvení, švestkový koláč s drobenkou nebo obložené housky. „Šetříme,“ odvětil Babiš v souvislosti s porovnáním rautů jednotlivých stran.

Spolu s Havlíčkem seděl předseda ANO mezi novináři. Vtipkoval na konto koalice a chválil dosavadní úspěch hnutí ve volbách.

ANO, které před čtyřmi lety obdrželo 16,8 procenta hlasů a nejlépe uspělo ve velkých městech, vyhrálo ve většině statutárních měst i letošní obecní volby. Hnutí usiluje o znovuobsazení 1 684 křesel včetně míst šesti desítek starostů a třinácti primátorů.

O post primátora Ostravy se letos už potřetí uchází Tomáš Macura, místo v čele magistrátu města Zlín by rád udržel Jiří Korec, v Českých Budějovicích pak Jiří Svoboda, v Olomouci Miroslav Žbánek. Lídryní karlovarské kandidátky je současná primátorka Andrea Pfeffer Ferklová.

Obecní volby vyhraje ANO podle sečtených hlasů s největší pravděpodobností ve Zlíně, Jihlavě, Hradci Králové, Olomouci, Ostravě, v Karlových Varech, či v Ústí nad Labem.

Hlasy v senátních volbách

Celkovým vítězem prvního kola senátních voleb je ANO před stranami ODS a KDU-ČSL, poraženým je pak hnutí STAN.

Senátorem ve volebním obvodu Bruntál bude již v prvním kole zvolen lékař Ladislav Václavec (ANO). Do druhého kola senátních voleb se pak za hnutí dostane Zdeněk Matušek (Frýdek-Místek), Milan Brázdil (Olomouc), Antonín Žirovnický (Blansko), Bořek Semrád (Brno-město), Radka Loučková Kotasová (Liberec), Jaromír Radkovský (Nový Jičín), Věra Procházková (Karlovy Vary), Lucie Pluhařová (Kroměříž) nebo současný primátor Pardubic Martin Charvát a Ústí nad Labem Petr Nedvědický.

Na Jihlavsku je kandidátkou hnutí ANO proti současnému předsedovi Senátu Miloši Vystrčilovi Jana Nagyová, dříve Mayerová, která je s šéfem ANO Andrejem Babišem obžalovaná v kauze dotace na stavbu Čapího hnízda.

Nagyová se dostala do druhého kola voleb, s kampaní jí výrazně pomáhal Babiš. „Děkuju všem, kteří pro mě po tom všem, co mě potkalo, hlasovali. Tak masová podpora, to člověka potěší,“ řekla Nagyová pro CNN Prima NEWS k průběžným výsledkům sčítání hlasů v boji o Senát s Vystrčilem.

Výsledky předchozích voleb

ANO se voleb účastní od roku 2012, v senátních volbách toho roku však za hnutí ještě nikdo ze sedmi jeho kandidátů neuspěl. O dva roky později již uskupení získalo čtyři z 27 volených senátorů, v roce 2016 tři senátory, v roce 2018 i předloni jednoho. V Senátu je nyní pět senátorů zvolených za ANO, patří do devítičlenného klubu Proregion.

Volby do zastupitelstev krajů v roce 2016 ANO vyhrálo v devíti ze 13 krajů, koalici s hejtmanem ze své strany vyjednalo v pěti krajích. V krajských volbách 2020 hnutí zvítězilo v deseti z třinácti krajů, v povolebních vyjednáváních však získalo jen tři hejtmany, o dva méně, než mělo doposud.

Při komunálních volbách v říjnu 2014 ANO výrazně uspělo, mimo jiné se prosadilo do zastupitelstev všech 26 statutárních měst (včetně Prahy), přičemž v polovině z nich zvítězilo. V deseti statutárních městech získalo ANO po volbách křeslo primátora.

V komunálních volbách na podzim 2018 získalo téměř 1 700 mandátů, což byl sice až šestý nejvyšší počet, uspělo však ve velkých městech. Z povolebních vyjednávání dokázalo vytěžit čtrnáct primátorů statutárních měst včetně například Ostravy, přišlo však o účast na vedení Prahy a Brna.

Hnutí ANO, které má přes 2 600 členů, mělo v uplynulém období silnou podporu od prezidenta Miloše Zemana. Veřejnost zůstala v přístupu k hnutí rozpolcená - vedle skalních příznivců zůstala i početná skupina odpůrců poukazující především na kauzy spojené s předsedou hnutí Babišem (mj. kauzy Čapí hnízdo či kauzy kolem střetu zájmů).

Autor: