Pátek 13. prosince 2019svátek má Lucie 2 °C déšť se sněhem Předplatné LN
1. ledna 2014 13:13, aktualizováno  14:02 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Klaus: Návrat komunismu nehrozí, je odepsanou součástí dějin

Václav Klaus při svém novoročním rozhovoru. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Václav Klaus při svém novoročním rozhovoru. | foto: MAFRA - Petr Topič

PRAHA Atmosféra v naší zemi je horší než reálná situace. V novoročním vystoupení na televizi Prima to řekl Václav Klaus. Bývalý prezident zároveň odmítl, že by 25 let po Sametové revoluci hrozil návrat komunismu.

"Atmosféra v naší zemi je horší než reálná situace. Nemáme se tak špatně, jak se tváříme a jak se kolem nás šíří," uvedl Klaus. Vzpomenul také na památný výrok Václava Havla, v prvním prezidentském projevu veřejnosti řekl, že "naše země nevzkvétá".

"Je trochu smutné, že jsme znova v situaci, že se znova nabízí vypůjčit si tento výrok. Okamžitě bych ale jako někdo, kdo si těch 25 let strašně váží, řekl, že naše země je ale jiná, daleko lepší než tehdy," míní Klaus.

ČTĚTE TAKÉ:


Zároveň odmítl, že by hrozil návrat komunismu. "Je odepsanou součástí dějin, ale samozřejmě hrozí jiné -ismy, jiné režimy, které se mohou jmenovat úplně jinak," varoval exprezident, který opět neopomenul rýpnout do Evropské unie.´"Dostáváme se do postdemokratického světa, Evropská unie je toho příkladem," řekl.

Jako "veliký problém" v souvislosti s EU Klaus označil fakt, že se o Česku rozhoduje "daleko od nás". "Druhý problém je ten, že evropský centralismus a překotný pokus vytvořit stále těsnější Evropu vedl k tomu, že se se dostala do ekonomické stagnace, která lidi zneklidňuje, dotýká se jich a negativně je ovlivňuje. Tady je nebezpečí vzniku nějakých tendencí, které bych si já nepřál," dodal Klaus.  

Komentovat působení svého nástupce na Hradě Miloše Zemana Klaus příliš nechtěl, zkritizoval ale opět, že se vzdal některých pravomocí a tradic jako udělovat milosti nebo novoročního projevu. "Jsou povinnosti, které nejsou delegovatelné na někoho jiného, což je třeba otázka milostí," míní bývalý prezident. Svého nástupce se naopak zastal ve věci kritiky vůči jeho osobě, která prý není vždy férová a nezaujatá.

Klaus také zkritizoval slova pravděpodobného premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD), jenž pohrozil žalobou proti Miloši Zemanovi k Ústavnímu soudu, pokud nejmenuje některé jeho kandidáty na ministry. "Pokud nejsme schopni politicky se domluvit, nejsme schopni kompromisu a konsenzuálního jednání, abychom hrozili jeden druhému žalobami, to už bychom se dostali do úplně jiného světa. To si vůbec nedovedu představit, že by mělo vzniknout," tvrdí Klaus. V zemi, kde se soudí prezident s možným premiérem by ho prý nebavilo žít.  

Ještě loni naposledy promluvil jako Klaus jako prezident v novoročním projevu, kdy oznámil amnestii. Ta byla posléze velmi kritizovaná.

Klaus na Primě využil toho, že jeho následovník Miloš Zeman na tradici novoročních projevů nenavázal. Hovořil již 26. prosince ve vánočním poselství po vzoru Tomáše Garrigua Masaryka, jak říká. Zemanovo vystoupení vyvolalo rozpačité reakce. Klaus sám Zemanovi vytkl, že projev přesunul. Jeho by to údajně během deseti let, co byl prezidentem, ani nenapadlo.

ogoOndřej Golis, Lidovky.cz
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!