Pátek 4. prosince 2020svátek má Barbora -2 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Neobjektivní Historie.cs? Pozvěte nacistu nebo milicionáře, radí komunista

Pořad České televize Historie.cs | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pořad České televize Historie.cs | foto: Česká televizeReprofoto

PRAHA Minulý týden zazněla v Poslanecké sněmovně z úst komunistického zákonodárce Jiřího Valenty výrazná kritika České televize. Poslanec navrhl neschválit zprávu o hospodaření televize za rok 2013 a mimo jiné se také pustil do pořadu Historie.cs - kvůli neobjektivnosti.

Co přesně považuje za neobjektivní se původně ostýchal serveru Lidovky.cz sdělit. „Bylo to trochu vytržené z kontextu,“ popsal Valenta. „Argumentoval jsem tím,že je to pořad vysílaný v hlavním vysílacím čase a náklady na hodinu toho pořadu jsou 30 tisíc korun. Tento pořad, díky neobjektivnosti, která je zjevná, sleduje třeba jenom 38 tisíc lidí,“ dodal.

Po několikátém dotazování, aby popsal jeden z příkladů obsahové neobjektivnosti Historie.cs, nakonec dodal. „Podle mého názoru tam nejsou správní hosté. Vždy je demonstrovaná jen jeden názor - takový ten pravicový,“ řekl Valenta. Poté udeřil na moderátora pořadu. „Plus ten redaktor Vladimír Kučera. Klade důraz vyloženě na mainstreamový názor,“ popsal.

K větší objektivnosti pořadu by podle komunistického poslance přispěla výměna moderátora. Také navrhuje, aby byly mezi hosty zastoupeny všechny názorové proudy. Při otázce, zda by tedy měl ve studiu při diskuzi například o Mnichovské dohodě sedět třeba nacista, souhlasil. „V takovém případě bych nebyl proti,“ odvětil. „Vezměte si třeba díl o lidových milicích. Proč tam nemůže sedět milicionář, aby jim to řekl ze svého pohledu? Tak bude mít nezávislý člověk možnost a právo si udělat vlastní názor,“ dodal.

Moderátor pořadu Vladimír Kučera s kritikou Valenty nesouhlasí. „Mám problém, když mi komunista vytkne, že je něco neobjektivní. On nemůže být objektivní z toho důvodu, že vyznává nějakou ideologii,“ řekl. „Pozvat si nacistu, to je nesmysl, na který snad člověk nemůže ani odpovídat,“ dodal moderátor.

Ransdorf i Vacek

V Historii.cs v minulosti vystupovali i lidé, kteří otevřeně sympatizují či sympatizovali s komunistickou stranou. „V pořadu byl pan Miloslav Ransdorf (europoslanec za KSČM pozn. red.), když byl díl o Gottwaldovi a pozvali jsme i generála Miroslava Vacka, když jsme mluvili o Varšavské smlouvě,“ připomněl Kučera.

Díl pořadu Historie.cs, ve kterém byl hostem i Miloslav Ransdorf.

Díl pořadu Historie.cs, ve kterém byl hostem i Miloslav Ransdorf.

Kučera zpochybnění své objektivnosti odmítá. „Ano, nejsem historik,“ přiznal. „Myslím si ale, že to je dobré, protože mohu položit otázku, kterou by si historik dovolit nemohl,“ odůvodnil. „Nemyslím si, že jsem zaujatý, ale pokud si to myslí on, tak mu to neberu,“ dodal.

Vedoucího projektu Historie.cs Čestmír Franěk souhlasí se zvaním všech názorových proudů, ale do politických debat. „Tento princip nelze aplikovat na pořady, kam jsou zváni vědci a odborníci. S tím vědomím, že i mezi historiky existují spory a různé pohledy na historická fakta. Tento princip samozřejmě ctíme a jejich zástupce do pořadu zveme,“ tvrdí.

Česká televize připomíná, že jsou diváci s pořadem spokojeni. „Z hlediska originality i zaujetí je Historie.cs hodnocena nadprůměrně,“ upozorňuje mluvčí České televize Alžběta Plívová. „Zároveň divácké stížnosti na tento pořad adresované České televizi jsou minimální,“ řekla.

Oceňovaný pořad

Pořad České televize Historie.cs získala řadu ocenění:

  • 2015 -  Čestné uznání nadace Pro Bohemia a Syndikátu novinářů ČR  „Média na pomoc památkám“  
  • 2012 - Cena Václava Havla – Trilobit uděluje FITES a město Beroun
  • 2011 - Čestná medaile Vojtěcha Náprstka AV ČR za propagaci vědy
  • 2010 - Elsa – cena televizní akademie
  • 2009 - „Ano, ano, ne, ne“ – cena Josefa Luxe
  • 2008 - Elsa – cena televizní akademie

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!