Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Komunisté by ve volbách předběhli ODS i TOP 09. Kauzy pravici potopily

Česko

  11:57aktualizováno  12:26
PRAHA - Pokud by se nyní konaly volby do Poslanecké sněmovny, vyhrála by je ČSSD, které by dalo hlas 34 procent voličů. ODS se po kauzách sledování manželky bývalého premiéra Petra Nečase a údajné politické korupce propadla se 13 procenty preferencí za druhou KSČM a třetí TOP 09.

KSČM foto: Hynek Glos, Lidové noviny

Do Sněmovny by se mohli dostat také lidovci s 5,5 procenta, pod potřebnou pětiprocentní hranicí zůstaly podle průzkumu Věci veřejné i Strana práv občanů - zemanovci (SPOZ).

Podpora ČSSD od průzkumu Medianu z přelomu dubna a května vzrostla o dva procentní body, ODS si naopak pohoršila o více než pět procentních bodů. Podpora KSČM se zvýšila o tři procentní body na 18,5 procenta, TOP 09 zůstala na 15 procentech.

Podle Medianu klesla podpora ODS v důsledku kauz uplynulého měsíce, které vedly k rozpadu vlády. Je to nejhorší výsledek strany od loňského dubna. "Na rozdíl od propadů běžných v minulosti nejde jen o částečný přesun voličů k druhé velké pravicové straně - TOP 09. Parlamentní pravice v důsledku aktuálních kauz obecně oslabila, mimo jiné díky snížené ochotě pravicově orientovaných voličů k účasti ve volbách, jejich zvýšené nerozhodnosti, koho volit, a naopak zvýšené angažovanosti na levé straně spektra," uvedl Median.

Věci veřejné i zemanovce by podle průzkumu volily shodně tři procenta dotázaných, dvě procenta vyslovilo podporu Straně zelených. Statistická odchylka je podle Medianu plus minus jedno procento u malých stran, u velkých je rozptyl oběma směry až tříprocentní.

Zájem jít volit se od minulého průzkumu Medianu téměř nezměnil, k volebním urnám by šlo 62 procent lidí. Agentura zjistila, že k volbám by určitě šlo a má zcela nebo skoro jistě vybráno kterou stranu 48 procent dotázaných. Více než polovina lidí si tak není jista účastí, případně výběrem strany.

ČTĚTE DÁLE:

Median zveřejnil také ukazatel aktuálního volebního jádra, který ukazuje, kolik procent hlasů by strana mohla v době dotazování získat, pokud by ji volili jen pevní voliči, a ukazatel potenciálu stran, což jsou procenta hlasů, které by mohla strana hypoteticky získat, pokud by ji volili všichni lidé, kteří její volbu alespoň zvažují a nevylučují účast u voleb. Autoři ale upozorňují, že oba ukazatele je třeba chápat pro každou stranu odděleně, u každé totiž vytváří samostatný scénář nejhoršího a nejpozitivnějšího možného finálního rozhodnutí voličů.

Aktuální volební potenciál ČSSD se blíží 40 procentům, ale v případě, že by stranu nakonec volili jen zcela pevní voliči, mohla by se propadnout až pod 20 procent. KSČM a TOP 09 mají shodně volební potenciál přes 20 procent, pevných voličů mají komunisté více než deset procent a TOP 09 pod deset procent, stejně jako ODS. Její volební potenciál podle Medianu nedosahuje ani 20 procent.

"Volební potenciál ODS výrazně poklesl v důsledku kauz minulého měsíce. Nadále se potvrzuje, že KSČM a KDU-ČSL jsou strany s relativně velkým volebním jádrem. Naopak SPOZ či TOP 09 mají hodně nezakotvených a ne zcela přesvědčených přívrženců," uvedla agentura.

Průzkum se uskutečnil formou osobního dotazování v domácnostech od 14. června do 14. července. Tazatelé se ptali 1377 respondentů starších 18 let.

Název stranyZískaná procenta
ČSSD34
KSČM18,5
TOP 0915
ODS13
KDU-ČSL5,5
Autoři: ,