Pondělí 18. října 2021, svátek má Lukáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Diskuse k článku

Komunisté chtějí měnit učebnice

Komunisté obnovili boj za socialistickou výuku dějepisu na školách. V lednu pražská komunistka Marta Semelová podepsala výzvu, v níž žádala, aby učitelé zmiňovali i kladné stránky minulého režimu. Nyní se do věci vložila Semelovou vedená Odborná sekce školství Ústředního výboru KSČM a v několikastránkovém textu s názvem „Zajímalo by nás...“ se pustila do polemiky s konkrétními učebnicemi.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

úsměvné

Re: Možná by stálo za to...pro-Pepa

a třeba na lodě Liberty Ships směřující do Murmanska jsi zapomněl úmyslně?

0/0
7.3.2009 12:36

ps

Re: Možná by stálo za to...pro-Pepa

TUhle komunistickou lež jsem asi 100x ale žádný rudoch ji nebyl s to nijak doložit. Jak dodávali firmy z USA do Německa, když německé ponorky od r. 1941 potápěli na potkání všechny americké nákladní lodě, a to tak dlouho dokud dokud ne američané také nezavedly konvojový systém?  Vysvětli mi to ty rudé pako.

0/0
7.3.2009 12:40

pája

Re: Možná by stálo za to...pro-Pepa

pro-slepoučké ps-umíš číst chytrolíne?napsal jsem to tam dost jasně!nebo je to na tebe moc složité pochopit že to co jsem napsal není obhajoba komoušů.JESTLI TO NECHÁPEŠ PAK JSI JAK SE ŘÍKÁ JEDNODUŠŠÍ ale to je tvůj problém.zjisti si fakta o 2 sv. válce a pak si hon triko ubožáku.tobě nedocházi že byla celá řada neutrálních států a jestli nevíš co je neutrální tak použij net ale ty máš tak možná na nadávání a na urážky no stejný jako ty komunistí.je vidět že jsi byl pilný účastník PŠM!

0/0
7.3.2009 14:51

ps

Re: Možná by stálo za to...pro-Pepa

Ovšem to, že až do června 1941 směřovalo ze sssr do německa ohromné množství surovin je nepochybné.

0/0
7.3.2009 12:41

pája

Re: Možná by stálo za to...pro-Pepa

a v rusku se budoval průmysl pod vedením německých inženýrů,německá armáda cvičila v Rusku když doma to nebylo možné.o tom materiálu se dá totéž napsat o Japonsku a USA.

0/0
7.3.2009 15:36

mu1

Re: Možná by stálo za to...pro-Pepa

Pájo, máš s těmi dodávkami do Němec pravdu. Prakticky to bylo tak, že z Anglie po dně vedly dvě benzinové potrubí. Jedno končilo u Pattonových tankových divizí a druhé u Hitlerových panzerů. A Churchill seděl v Anglii u kohoutů a střídavě je zastavoval, aby byl větší šrumec. A když slavná americká letecká armáda roztřískala napadrt továrnu na ložiska ve Schwerinu, pak Němcům Amíci poslali cele 2 ponorky náhr. ložisek.. To proto, aby Amíci zastavili svoje divize na Rýnu a pomohli tak Němcům. Je to logické, že ?

0/0
11.3.2009 15:31

MIchal

názor

už jen samotný fakt, že v dnešní době mohou komunisté přijít s požadavkem, aby se objektivně informovalo o minulosti je důkazem, že dnešní režim je mnohem lepší, než ten minulý, proč? dovedete si představit, že by v 70. letech vystoupili osmašedesátníci s tím, že na našich školách se nepravdivě informuje o minulosti naší země? ne, to nepřicházelo v úvahu! dovedete si představit, že i v 80. letech by v televizi někdo prezentoval názor, že tehdejší vládaní garnitura rozkradla republiku, žije si jak prasata v žitě, zatímco pro ostatní není ani dostatek spotřebního zboží, aby si mohli odpoledne po práci jít vybrat televizi, ledničku či pračku podle vlastního přání a ještě k tomu na splátky? a neříkejte mi, že nevím o čem mluvím! vím, když u nás v menším městě otevřeli v 80. letech nákupní centrum, bylo podobné zboží rozebrané za první hodinu, protože první prošli branou nového obchoďáku prověřené kádry, dovedete si představit, že vaše dítě diskutuje ve škole s učitelem o tom, jestli je současná vládní strana se svým politickým programem tím nejlepším pro většinu občanů naší země? ano! jako bývalý učitel jsem se svými žáky vedl takovou diskuzi kdykoliv o ní měli v hodině Občanské výchovy zájem, mohli jsme si podobnou diskuzi s učitelem dovolit v 80.letech my? NE! respektive ano, ale následoval výhrůžný a varovný dopis ze strany soudružky ředitelky, který máme myslím ještě někde doma, na co všichni nadáváte? SAMI NA SEBE! NA VLASTNÍ NESCHOPNOST, POHODLNOST A ZÁVIST! může za to svoboda, kterou jsme dostali a se kterou neumíme zacházet, protože to je těžké a unavující, ale vždycky je to lepší, než být zavřený v kleci, s levným pivem a párkem v hospodě a řečmi, co by kdyby, ti samí, co seděli v té hospodě tehdy a nadávali, tam sedí i dnes a nadávají, komunistické Československo byla klec a člověk by neměl žít v kleci

0/0
7.3.2009 12:10

úsměvné

Učebnice za vlády soudruhů(-žek) z KSČ v ČSSR nebyly OK

Bylo tam jen to, co se hodilo straně a vládě v čele s KSČ (měla přeci vedoucí úlohu) a žáci s vyučujícím komunikovali stylem "soudruhu(-žko) učiteli(-ko).....". Samý soudruh soustruh. Není problém tyhle některé citlivé učebnice dohledat a jejich obsah pro zajímavost a konfrontaci uveřejnit. Vlastně by to bylo to nejlepší řešení. Poud ovšem nebude požadavek zveřejnit pouze obsah tehdejších učebnic matematiky apod.

0/0
7.3.2009 12:09

historik

vraždy nebo přehmaty

Kdoví jak hodnotí soudružka Semelová úmrtí M.Horákové, Gen. Píky, P.Wonky? Jako vraždy nebo přehmaty?

0/0
7.3.2009 11:27

Kalous

Re: vraždy nebo přehmaty

Víte historiku, že na začátku studené války byly politické vraždy i na druhé straně - např. manželé Rosenbergovi v USA, asi 200 umučených německých komunistů v britské zoně pozdějšího NSR, vyhnání tisíců levicových Řeků z Řecka, pokud se nechtěli nechat postřílet.

0/0
7.3.2009 11:36

milan

Re: vraždy nebo přehmaty

To mě vždy pobaví, že jak je komunista z něčeho obviněn, tak se neobhajuje, ale hned začne vykřikovat co dělá druhej. :)

0/0
7.3.2009 11:39

Kalous

Re: vraždy nebo přehmaty

Nejsem komunista - ale historie se má vykládat v časových a historických souvislostech a ne jak se to momentálně hodí primitivním komunistům v 50. letech nebo nyní antikomunistům na stejné úrovni.

0/0
7.3.2009 11:42

milan

Re: vraždy nebo přehmaty

Na začátku studené války byl především strach a nenávist . Z historie se mají generace především poučit. Každá vražda ne jen politická je zločin. Ovšem strana, která má vraždění ve svém programu, se nazývá zločinecká a mládež by to měla v učebnici mít takto uvedeno.

0/0
7.3.2009 12:00

Tomáš

Re: vraždy nebo přehmaty

Můžete pane Milane zveřejnit kolik je vám let? Protože pokud máte takové znalosti např. o studené válce, o straně která má ve svém programu vraždy a jiné historky, musí vám být nejméně 75 let. Pokud jste mladší nebo mladý, necháváte se masírovat tou zesílenou propagandou, která hraje do karet zejména vládnoucí elitě, alespoň zapomenete na krize, zvyšování nezaměstnanosti a neštěstí lidí ve sklárnách a porcelánovém průmyslu.Máte konečně zástupný problém a oni  mají klid. Jen mi tu ještě schází ty banány a toaletní papír.Ale věřím, že v některém dalším příspěvku se to objeví.

0/0
7.3.2009 12:23

úsměvné

Re: vraždy nebo přehmaty

Banány ne, třeba ale taková otázka proč údajně svobodný občan ČSSR nesměl svobodně, kdy se mu zachce, vycestovat do jiných než socialistických zemí by stála za odpověď.

0/0
7.3.2009 12:52

Kalous

Re: vraždy nebo přehmaty

Jeden z důvodů kromě politického byl malý objem deviz a snaha se vyhnout za každou cenu devizovému zadlužení. Obchodní výměna se bohužel prováděla  především v rámci RVHP a tudíž příliv deviz byl slabý.

0/0
8.3.2009 4:58

úsměvné

jen pro doplnění ke sklárnám

doufám, že si nekupujete levné šunty v podobě hrníčků, talířků, skleniček apod. made in China. Pokud ano a důvodem je navíc cena, argumentace je .....

0/0
7.3.2009 12:58

Tomáš

Re: jen pro doplnění ke sklárnám

Úsměvně: Jen klid, porcelán a skleničky mám dávno nakoupené od Moserů a Thunů v Karl.Varech. Za našeho mládí ještě ty továrny fungovaly naplno.Ten šmejd dnes nekupuje nikdo, protože velké servírování při jídle se dneska nenosí, není přece čas, honí se money-.

0/0
7.3.2009 14:00

Tomáš

Re: jen pro doplnění ke sklárnám

A promiňte ještě, vycestování do socialistických států docela stačilo, Bulharsko,Rumunsko, Rusko, NDR, všude bylo moře a pobyty byly cenově únosné, v hotelích a letecky,takže nikdo se nemusel zdržovat v kempech.

0/0
7.3.2009 14:04

úsměvné

Re: jen pro doplnění ke sklárnám

vám to možná stačilo. většině ne. odpovídat na tu otázku jak byla položena ale nemusíte, měl by jste to moc těžké.

0/0
7.3.2009 14:32

historik

Re: vraždy nebo přehmaty

Z čeho usuzejete, že jsem primitiv?

0/0
7.3.2009 12:10

Honza

Re: vraždy nebo přehmaty

Vražda to nebyla p.Horáková se k tomu , že usilovala o svržení režimu při soudním přelíčení hrdinně přihlásila.Přelíčení  bylo veřejné a po celé republice přímo přenášeno  i čs. rozhlasem.Za čin ke kterému se před soudem hrdě přihlásila a lze říci, že svým projevem soud pro vynesení rozsudku v souladu s tehdy platným zákonem, o čemž musela jako právníčka mít povědomí, provokovala.Podle mne se domnívala, že se režim neodváží toho čeho se odvážil nynější režim 90-ti letou prokurátorku učinit v rozporu se zákonem odpovědnou za rozsudek vynesený soudem, zřejmě uvažovala že ji jako první ženu neodsoudí podle zákona k trestu  nejvyššímu.Na mne to alespon udělalo takový dojem, když jsem její vystoupení slyšel v rozhlase..

0/0
7.3.2009 11:54

milan

Re: vraždy nebo přehmaty

Nevím, jestli to co jste napsal myslíte ironicky nebo vážně. Jak napsal Čapek "komunismus je o neznalosti a nenávist". Takže pokud to bylo myšleno vážně, zkuste si přečíst něco o těch procesech třeba tady: http://cs.wikipedia.org/wiki/Proces_s_Miladou_Horákovou_a_spol.text

0/0
7.3.2009 12:05

pepa

Re: vraždy nebo přehmaty

To, že se Horáková spolu s několika lidmi scházela a povídali si, jak by bylo možné komunistický režim svrhnout - tedy režim, který se dostal k moci pučem a volby v roce 1948 byly už jen fraškou - to vůbec nezakládádůvodf k procesu, který byl s Horákovou a spol. veden.

To je jako by dnes byl veden hrdelní proces s komunisky ( komsomolci), kteří se netají, že by chtěli návrat do doby komunistické totality.

Celý režim od února 1948 byl totalitní a jakýkoliv odpor vůči němu  je ospraveditelný.  Co atentát na Heydricha? Také odporoval nacistické totalitní moci??? Asi ano. Ale z hlediska vyššího principu mravního ..... 

0/0
7.3.2009 12:05

vysílání TV

Re: vraždy nebo přehmaty / odstoupení členů vlády (PD)

Ing. Horák, manžel M. Horákové, měl sebou při přecházení hranic pytel s dokumenty určenými pro západní rozvědku.

PS   padesátá léta se neměla stát

        únor48 / z 26 členů vlády odstoupilo 12 (menšina), vláda         doplněna i z vládních stran, neodstoupil ani JM 

0/0
8.3.2009 10:05

František Potřebný

Re: vraždy nebo přehmaty

Ano Horáková usilovala o svržení režimu. Já jen nechápu neschopnost našich zodpovědných činitelů a jejich selhání při hledání zbraní a organizovaných ozbrojených band, které byly k státnímu převratu jistě připraveny.

Nejspíš to zůstane navždy velkou historickou záhadou. Bohuže i díky tomu zůstává v některých lidech pocit, že její snaha o změnu politického systému měla projít normální demokratickou a parlamentní cestou.

0/0
7.3.2009 12:07

Ifipuld

Re: vraždy nebo přehmaty

Horáková se k ničemu hrdě nepřiznala, byla komunistickou justicí násilně přinucena přiznat se k nečemu, co nespáchala. Ona i další obžalovaní v procesu byli kombinovaným fyzickým a psychickým nátlakem přinuceni učit se nazpaměť předem připravenou výpověď, tak, jak to píše ve své knize "Žil jsem zbytečně", Jiří Hejda, jeden z obžalovaných, nebo jak to několikrát , dokud ještě žil, veřejně popsal další obžallovaný František Přeučil, kterého jsem o tom osobně měl tu čest vidět a slyšet. Bylo to zvěrstvo stalinistů a gottwaldovců a komunisti nemají právo výklad naší historie měnit a sebe vylepšovat, mají jen právo se stydět!

0/0
7.3.2009 12:27

strejda

Re: vraždy nebo přehmaty

To pobaví, když nějaký zaslepec slyší o přehmatech a zločinech nekomunistů tak je neobhajuje, ale hned začne vykřikovat co dělá druhej. :) ;-D

0/0
7.3.2009 13:22

Laco

Re: vraždy nebo přehmaty

A víte o tom, že navzdory honům na komunistické čarodejnice nebyly v padesátých letech v USA zničený základy demokratického zřízení? tedy přesně to co je nejnestvůrnějším zločinem, který komunisté spáchali u nás?

0/0
7.3.2009 11:42

Kalous

Re: vraždy nebo přehmaty

Demokratické zřízení v USA? Vzpomínám si jak kdysi asi v polovině 90. let se vrátil z USA známý antikomunista Knížák a mimo jiné ve svých dojmech uvedl, že v USA je méně demokracie než u nás za Husáka. Co jsou to americké volby - velký cirkus, kde není téměř výběr, kandidáti na prezidenta jsou placeni téměř ze stejných zdrojů, vyhraje ten, který do volebního soukolí nasype více miliard.

0/0
7.3.2009 11:45

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Od perfekcionisty Contadora k Pogačarovi bez nepřátel. Hvězdy očima Kreuzigera

Premium Zažil vládu Contadora i Frooma, řádění Sagana, razantní nástup Pogačara. Během šestnácti let profikariéry se vedle...