Pondělí 18. října 2021, svátek má Lukáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Diskuse k článku

Komunisté chtějí měnit učebnice

Komunisté obnovili boj za socialistickou výuku dějepisu na školách. V lednu pražská komunistka Marta Semelová podepsala výzvu, v níž žádala, aby učitelé zmiňovali i kladné stránky minulého režimu. Nyní se do věci vložila Semelovou vedená Odborná sekce školství Ústředního výboru KSČM a v několikastránkovém textu s názvem „Zajímalo by nás...“ se pustila do polemiky s konkrétními učebnicemi.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

mu1

Re: vraždy nebo přehmaty

SEmelová má na to jednoduchou odpověd: vše se musí vidět v  k o n t e x u  doby. A tehdy byly přeci studená válka. V každé válce jsoiu mrtví......... moje dítě bych do školy , kde s.S. učí neposílal. Proboha, co těm dětěm cpe do hlavy. Hrůza mně jímá.

0/0
11.3.2009 15:40

MIchal

doporučuji všem,

aby se nejdříve do těch současných učebnic dějepisu podívali, mám pocit, že 3/4 místních diskutujících učebnici aspoň 20 let neviděla a požadavek na pravdu? jakou pravdu? pravda jsou fakta, někdo byl popraven, pro výjezd do ciziny jsi potřeboval výjezdní doložku, od r. 68 zde do r. 91 pobývala sovětská vojska, to jsou fakta, bylo lépe nebo hůře? to už je otázka, na kterou musí každý odpovědět subjektivně, neboť nejde o faktum, ale o subjektivní názor, který se liší člověk od člověka a můžeme se o tom hádat jak chceme dlouho a stejně se neshodneme

0/0
7.3.2009 11:27

Kalous

Re: doporučuji všem,

Vybírejte ale i jiná fakta - socialismus nezaměsnanost 0, nyní kolem 500 000, republika mnohem více zadlužená než byla, většina majetku větších firem a hlavně banky patří cizincům .....

0/0
7.3.2009 11:33

Laco

Re: doporučuji všem,

Můžete mi prosím říci, jaké bylo procento nezaměstnanosti v nacistických vyhlazovacích lágrech? jaké procento nezaměstnanosti vykazoval revoluční režim soudruha Pol Pota?

0/0
7.3.2009 11:35

Kalous

Re: doporučuji všem,

Můžete si odpovědět sám až budete vyhozet ze zaměstnání, kde jste byl třeba desítky let. Jinak srovnávat naše třeba 70. a 80. leta s nacistickým lágrem nebo Pol Potem může jen id.i_ot - víte co jsou to tzv. Husákovy děti - v 80. letech se díky vhodným sociálním opatřením začalo rodit nejvíce dětí od 2. svět. války - tyto děti nyní dospěly a konečně začala být v ČR porodnost v pusu (dosud zde přibývalo jen cikánů a cizinců).

0/0
7.3.2009 11:40

Laco

Re: doporučuji všem,

Jen idiot může srtovnávat dnešní nezaměstnanost s umělou zaměstnaností komunistického režimu. Pokusil jsem se to demonstrovat záměrně absurdním srovnáním, které jste zjevně nepochopil.

0/0
7.3.2009 11:47

Laco

Re: doporučuji všem,

Jen .... (odstraněno LN) může srtovnávat dnešní nezaměstnanost s umělou zaměstnaností komunistického režimu. Pokusil jsem se to demonstrovat záměrně absurdním srovnáním, které jste zjevně nepochopil.

0/0
7.3.2009 11:48

slv

Lžeš

Koneckonců po 48. a 68. jste vyhazovali lidi z práce a dokonce jste jim znemožňovali dělat svoji profesi, nedovolili jste jim ani odejít, nutili jste je dělat podřadnou práci. Tak tady nebeč, že nejsou jalově zaměstnáváni lidé tím, že se v klidu posadí na ponk a budou na něm klimbat nohama.

Husákovi děti nejasou ani tak Husáka, jako výsledek populační vlny z let padesátých a jako je teď další vlna, že nestačí porodnice. Pochopitelně ne tak silná, protože dnes jsou i jiné možnosti než jen plodit děti. Koneckonců ve velkochovech slepic je taky dost velká produktivita práce, větší než na dvorku.

0/0
7.3.2009 11:51

František Potřebný

Re: doporučuji všem,

A nestačilo by jen obnovit paragraf o povinnosti pracovat a paragraf o příživnictví ?

0/0
7.3.2009 11:55

historik

Re: doporučuji všem,

Tak to jste úplně vedle. Nezaměstnaní jsou jedním z mnoha podmínek růstu. V kapitalistických státech byli, jsou a budou nezaměstnaní. A kde byla jejich životní úroveň a kde byla životní úroveň naše, bez těch nezaměstnaných? Nezaměstnaní u nás nebyli. Byli u nás zaměstnaní, nemající nic na práci. Kdy byla větší zadluženost ? Když sem přijel v devadesátém roku Baťa, tak na otázku jestli bude chtít vrátit svůj majetek, odpověděl, že děkuje, o muzeum nemá zájem. V mnoha tehdy "nezadlužených" podnicích lidé pracovali ještě v 89tém roce na strojích vyrobených před válkou. Sám jsem znal důchodce, údržbáře, který  chodil ještě v osmdesátých létech do fabriky opravovat stroje, mající předválečné palcové závity. A teď? Ve fabrikách jsou nejmodernější CNC stroje, v kancelářích moderní počítačová technika. A ne většina, ale celý náš majetek patřil před 89tým rokem ne cizincům, ale cizinci jedinému - SSSR. Ten rozhodoval co budeme vyrábět a komu to prodáme, případně dáme zadarmo. VIz uran.

0/0
7.3.2009 11:55

Tomáš

Re: doporučuji všem,

Jenom malou poznámku k vašemu projevu : mohl byste mi přiblížit, v kterých našich fabrikách jsou nejmodernější CNC stroje - pokud nemyslíte ty fabriky na pásovou výrobu- protože já žádné větší fabriky v tomhle státě prosím neznám, jen takové prcky, kde tak akorát mohou mít ty stroje 2 ne? Ale snad jste si přečetl, že těžba uranu v  Jáchymově skončila v r. 1952, pokud tomu nevěříte, můžete se o tom přesvědčit na místě v muzeu Jáchymov.

0/0
7.3.2009 12:40

čtenář

Přimlouvám se ta to,

nezůstávat u nějaké nedůsledné, a od samého tudíž hloupé, změny zvrácených učebnic současného režimu. Lepší, údernější, v nejlepších tradicích revolučního předvoje, bude, když prostě znovu vydají učebnici dějepisu, dejme tomu, z roku 1953. Rozhodně by to měla být učebnice vydaná do roku 1960.

0/0
7.3.2009 11:26

František Potřebný

Je pravda

Je pravda, že se část obyvatelstva brání modernizaci vyuky českých dějin, ale jedná se o poměrně malou skupinku antikomunistických štváčů a podvratných živlů.

         Zatím však nemá cenu příliš tlačit na pilu, protože po příštích volbách se ujme vlády koalice sociálních stran a v zájmu dominantní ČSSD bude tyto úpravy provést, protože si (jak by řekl klasik) bez podpory KSČM ani neumyje ruce.

         Proto buďme trpěliví, ona se už příležitost brzy naskytne.

0/0
7.3.2009 11:23

Kristýna

Komunista a objektivnost...

Možná byste si měl položit otázku,jak se vůbec komunista může ohánět slovy jako pravda a objektivnost??!!!!!! Zde můžeme,zhledem k tomu,jak oni celých 40. let pradvu předkládali,začít diskuzi...

0/0
7.3.2009 11:13

isek

Re: Komunista ,Kristyna a objektivnost...

Miloucka "Kristyna" ,boze,jak jsi hloupocka !!! Tvuj diskusni prispevek je dokladem,ze v posuzovani historie neexistuje objektivnost,nebot kazde udobi dejin je posuzovano subjektivne !!!! A to vzdy z pohledu soucasnosti,z pohledu prislusne vladnouci strany a vlady !!! Tak to bylo,tak to je a tak to bude !!!!!!!!!!!!

0/0
7.3.2009 11:41

Laco

Re: Komunista ,Kristyna a objektivnost...

Ani se nebudu ptát kdy a jakého se Vám dostalo vzdělání.

0/0
7.3.2009 11:57

arogant

Hlavně at nám komunisti povědí proč ten ráj nebránili,

když se tak dřeli. Proč si sedli při silnějším poryvu na holý zadek s rukama vzhůru.

0/0
7.3.2009 10:42

Laco

Re: Hlavně at nám komunisti povědí proč ten ráj nebránili,

Protože byli hrůzou podělaní až za ušima, že skončí oběšení na kandelábrech jako jejich soudruzi v kdysi v Maďarsku. Když se ubezpečili, že jim nic nehrozí (nejsme jako oni!), zvedli hlavu za začínají tam, kde vědí, že je to nejúčinnější -  indoktrinací školní mládeže

0/0
7.3.2009 10:46

Kalous

Re: Hlavně at nám komunisti povědí proč ten ráj nebránili,

Laco, velmi směšné. Vždyť ten převrat nejvyšší komunisté sami řídili a spolupracovali s USA  a CIA - viz Gorbačov a KGB. Gorbačev ustoupil Reganovi ve všem, polovina ÚV KSČ včetně Adamce byla v listopadu 89 v kontaktu s disidenty a spolupracovala s nimi - byli pak patřičně odměněni dalšími funkcemi a privatizačními výhodami (Čalfa, Adamec .. )  KGB pokud by se Husák vzpíral, tak by ho nařídila odstranit jak Honeckra.

0/0
7.3.2009 11:25

Laco

stará dobrá teorie tajemného spiknutí

0/0
7.3.2009 11:33

Skeptik

Re: Hlavně at nám komunisti povědí proč ten ráj nebránili,

Jenže o tom určitě nevěděli všichni komunisté, podobně jako řada běžných členů dnešních politických stran vůbec netuší, co jejich věrchuška ve skutečnosti zamýšlí.  Takže ti "pěšáci" se možná opravdu hodně báli, jak to dopadne. Z historie přece známe hodně příkladů, že za viny mocných pikali jen ty "malé ryby".

0/0
7.3.2009 11:37

Skeptik

Re: Hlavně at nám komunisti povědí proč ten ráj nebránili,

om louvám se "pikaly malé ryby"

0/0
7.3.2009 11:39

milan

Re: Hlavně at nám komunisti povědí proč ten ráj nebránili,

Ale neřídili vůbec nic. V moskvě jim vzkázali, že tanky nedojedou, tak to vzdali. A dobře udělali. Jak by se zvedlo násilí, vojáci i policie by se stejně nakonec vzepřeli střílet do svých lidí a začlo by celorepublikové lynčování. A konkrétně oni, pohlaváři by se na těch kandelábrech jistě pohoupali...

0/0
7.3.2009 11:48

dupro

komoušové mají ve zkreslování dějin letitou praxi.

Dodnes mám doma knihu Z Buzuluku do Prahy s původními neretušovanými fotkami popravených soudruhů.

0/0
7.3.2009 10:41

čtenář

Re: komoušové mají ve zkreslování dějin letitou praxi.

Tak si je koukej vyretušovat !  ;-)

0/0
7.3.2009 10:42

dupro

Re: komoušové mají ve zkreslování dějin letitou praxi.

stydíš se za svého taťku?

0/0
7.3.2009 10:58

pepa

Komunisté

 Ty klady by mne zajímaly. Neudělali za čtyřicet let vůbec nic, mimo vražd nevinných.

0/0
7.3.2009 10:30

mačo

Re: Komunisté

Jo ,dělali toho MOC.Zbořili  mimo jiné kostely,neopravovali památky a hlavně brzdili vývoj.Z nezničené prosperující země po ll.sv.válce dokázali utvořit stát sto let za opicema.Dodnes se nám nepodařilo západní Evropu dohnat. To jen tak na okraj.To by hlavně měli žáci vědět a nikdy nedopustit opakování.Rv

0/0
7.3.2009 11:17

Kalous

Re: Komunisté

Mačo, kecáš. Do kostelů oprav kostelů vkládali komunisté více peněz, než je tomu nyní. No to jsem ještě neslyšel, že protektorát byla vzkvétající země. Komunisté udrželi továrny, které zde byli od císařství, od Masaryka a postavili další - teď jich je naopak většina zničena a celá odvětví jsou zdevastována. Řada oborů zde byla na světové úrovni a již není, zlikvidována byla spousta výzkumných ústavú a jsme v podstatě levnou montovnou Západní Evropy.

0/0
7.3.2009 11:30

Uďa

Re: Komunisté

Kalousi, kecáš. Komunistické investice do kostelů vyšší než teď? Naprostá lež. O držení továren se taky nemá moc cenu přít - celkovým směřováním země (těžký průmysl, těžba zdrojů bez jejich dalšího složitějšího zpracování) se komunisté postarali o naší konkurence neschopnost. Povídačky o levné montovně platily dříve (jestli je lití ocele a posílání ingotů na východ něco jiného, tak mě poučte :)). Dnes je tu spousta šikovných lidí a vyrábíme spoustu sofistikovaných věcí.

0/0
7.3.2009 11:44

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Od perfekcionisty Contadora k Pogačarovi bez nepřátel. Hvězdy očima Kreuzigera

Premium Zažil vládu Contadora i Frooma, řádění Sagana, razantní nástup Pogačara. Během šestnácti let profikariéry se vedle...