Pondělí 18. října 2021, svátek má Lukáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Diskuse k článku

Komunisté chtějí měnit učebnice

Komunisté obnovili boj za socialistickou výuku dějepisu na školách. V lednu pražská komunistka Marta Semelová podepsala výzvu, v níž žádala, aby učitelé zmiňovali i kladné stránky minulého režimu. Nyní se do věci vložila Semelovou vedená Odborná sekce školství Ústředního výboru KSČM a v několikastránkovém textu s názvem „Zajímalo by nás...“ se pustila do polemiky s konkrétními učebnicemi.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

pepa

Re: Komunisté

Máš smůlu pisálku Kalousi  Je mi 63 roků. Tak nelži o opravách. Co se týče průmyslu. Ten zanechali komunisti zdevastovaný. To co bylo na světové úrovni, mělo základy v první republice. Komunisti toho mistrně využili a taktéž zanechali v rujnách. Kdo toto nevidí je blázen.

0/0
7.3.2009 12:01

Bira

Re: Komunisté

Zdraví vás Pepo blázen ohledně toho zdevastovaného průmyslu zanechaného v ruinách. Pokud chcete vidět kdo co zanechal zdevastované - přijďte se podívat na plzeňskou Škodovku, kterou do posledního tažení dostal zejména pan Soudek a hlavně pan Roman- nynější ředitel ČEZ u s platem půl milionu měsíčně a příslušné miliony za akcie. A jen tak na okraj, Škodovka do r. 1989 zaměstnávala i s pobočnými závody 40 tisíc lidí a co je tam teď ?

0/0
7.3.2009 12:49

Shakal

A MAJÍ PRAVDU !

Ta se nikdy nenechá obelhávatR^, jen hloupé >- ovčanstvo;-(

0/0
7.3.2009 10:10

Laco

... a Muzeum oklovali vrabci!

Ano, bez hloupého voličstva by komunisté a podobná rudá svoloč nikdy nemohli existovat

0/0
7.3.2009 10:25

poiuyt

Re: A MAJÍ PRAVDU !

pravdaR^R^R^

0/0
7.3.2009 10:56

Laco

Re: A MAJÍ PRAVDU !

Myslíte ten kremelský vládní deník?

0/0
7.3.2009 11:04

poiuyt

Re: A MAJÍ PRAVDU !

ne,myslim na tmarstvi-oblibena politika  ceskych medii a politiku

0/0
7.3.2009 11:12

Laco

Re: A MAJÍ PRAVDU !

Brání Vám dnes někdo v e svobodném přístupu k informacím? Omezuje Vám někdo přístup k internetu? Můžete si dnes (minimálně na internetu) číst noviny z celého světa? Brání Vám dnes někdo objednat si libovolnou knihu odkudkoli ze světa? ... atd. atd. atd.

Bylo toto možné za vlády komunistů? Bylo možné za vlády komunistů svobodně hlásat svoji víru? Bylo možné studovat bohoslovectví? Bylo možné svobodně cestovat? Bylo možné si založit vlastní periodikum a vydávat jej?

... mám ve výštu otázek pokračovat?

0/0
7.3.2009 11:21

anellus

Re: A MAJÍ PRAVDU !

Bohoslovecké fakulty byly za socializmu v  ČSSR dokonce tři. I můj spolužák  z tehdejšího gymnázia (tehdy SVVŠ) studoval na litoměřické římskokatolické fakultě. V té době to bylo velké východisko hlavně pro ty čtyřprocentní (jeho případ). Pochopitelně, počet absolventů byl určován centrálně, s tím souhlasím, všechny ty darmorouty jsme museli živit ze státního rozpočtu. Dnes je živíme zase, s tím rozdílem, že se množí nade všechny meze a je jich již více než věřících.

0/0
13.3.2009 14:02

čtenář

Pokud v těch komunistických učebnicích dějepisu

bude přímo napsáno, že NSDAP byla - Nacionálně socialistická německá dělnická strana, tak to bude skutečně proporcionálně pojatá učebnice. Neměl bych s ní problém.  ;-)

0/0
7.3.2009 10:07

spiderman

Re: Pokud v těch komunistických učebnicích dějepisu

čtenáři do dneška jsem si myslel, že jste pomalu pamětníkem. A vy toto? Vždyť to jsem se učil už na základní škole někdy v šedesátých letech. Vy si myslíte, že jsme se za bývalého režimu neučili jak to bylo s NSDAP? Učili, a dokonce pořádně....ne jako dnes. Víte co je zajímavé? Všechno, co je dnes pomalu považováno za  senzaci, znám už dobrých 40 a více let ze socialistického školství. Jenom se divím, že to  i další lidé neřeknou nahlas. Copak jsem  do těch škol chodil jenom já sám?  8-o

0/0
7.3.2009 10:17

čtenář

Re: Pokud v těch komunistických učebnicích dějepisu

Těžko říct, já se pořád jenom divím, že se píše o neonacistech jako o pravicových extremistech. Přitom jejich kolébka je v socialismu. Komunisti mi taky nepřipadají, že by se ke svým nacistům nějak hlásili. Ovšem, byli to dva kohouti na jednom socialistickém smetišti, tak pro jejich rivalitu mám pochopení, ale přesto..... V roce 1964, když jsem byl v devítce, tak jsme dostali nové učebnice dějepisu. Z doby Velké krize tam byla fotečka klučiny v kšiltovce a kraťasech; a ten klučina měl na prsou ceduli s nápisem: Kalamajka mik, mik, mik, já musím být bolševik. To bylo přece hezké.  ;-)

0/0
7.3.2009 10:27

spiderman

Re: Pokud v těch komunistických učebnicích dějepisu

čtenáři, to bylo hezké připomenutí. Mám paměť menší, už si na to nevzpomínám. Možná, že nám dali jinou učebnici. Faktem ale je, že tenkrát jsem se více zajímal o naše žákyně, než o učebnici dějepisu...:-)

0/0
7.3.2009 10:59

čtenář

Re: Pokud v těch komunistických učebnicích dějepisu

Taky si říkám, proč tam nedali fotku nějaké mladé komsomolky. Ani ji nemuseli dávat na prsa ceduli. naopak měli ji pojednat v duchu krhútské kroniky - odhoďte šněrovačky, vyndejte ňadra z kapes. Jenže prudérní komunismus takové prostopášnosti netoleroval.  ;-)

0/0
7.3.2009 11:19

Laco

Re: Pokud v těch komunistických učebnicích dějepisu

To zajisté také dobře víte, že tuto zemi zplundrovali, rozkradli a zdevastovali rudí šílenci ve jménu boje za ideály socialismu a komunismu.

... jeden z aktivních svazáků, který oslavoval v tisku "Vítězný únor", byl jistý Jiří Paroubek

0/0
7.3.2009 10:28

markus

Vsem, kteri chteji vedet ....

Vsem, kteri chteji vedet a znat doporucuji "nadcasove" dilo Julia Fucika - Historie leningradskeho traktoru. dovite se vse a bude klid ;-D

0/0
7.3.2009 9:56

Anton

Re: Vsem, kteri chteji vedet ....

Země kde zítra znamená už včera.

0/0
7.3.2009 11:22

arogant

Pro líného primitiva je komunismus skutečně východiskem

ale co dál?

0/0
7.3.2009 9:50

spiderman

Re: Pro líného primitiva je komunismus skutečně východiskem

Poradím vám. Kupte si maringotku a tradá do světa....(Y)

0/0
7.3.2009 9:58

arogant

Re: Pro líného primitiva je komunismus skutečně východiskem

A vás pěkně zapřáhnou k oji, když tu svou  zadnici nadšeně nastavujete. A ostře popohnat bičem, abyste lenochu pořádně táhl.

0/0
7.3.2009 10:27

DEDEK

DIVÍM SE KOMUNISTŮM, ŽE......

chtějí měnit učebnice! Je jasné, že každý režim vydá učebnice takové, aby starý režim pohřbil co nejhlouběji a vyzdvihoval to co se děje v režimu novém!!! Je docela možné, že "DALŠÍ" změna režimu v ČESKU by nastolila opět tento postup!! STARÝ POHŘBÍME A NOVÝ VYZDVIHNEME A TO I V PŘÍPADĚ ŽE TEN NOVÝ NADĚLÁ JEŠTĚ VÍCE ZLA A ŠKODY NEŽ TEN STARÝ! Samozřejmě, všichni by měli být informování o tom jaká byla minulost státu ve kterém žije! PRAVDIVÁ MINULOST!! TOTO VŠAK ASI NIKDY NENASTANE!! Já osobně dnes přebírám z minulosti "POUZE" jednu ,dnes velice aktuální větu!! LIDÉ- BDĚTE!!!!!!

0/0
7.3.2009 9:47

Anton

děkujeme soudruzi

Děkujem za měnovou reformu v roce 1953, za oplocení republiky ostnatým drátem, aby nám sem nelezli imperialisti, děkujem za StB. která nás chránila před vnitřním nepřítelem za pomoci 200.000 udavačů, děkujem za výjezdní doložky, aby jsme se nemuseli jezdit dívat na západ, jak tam lidé mřou hlady, děkujeme za cenzúru, nemuseli jsme číst bulvár, sledovat telenovely, atd.. atd..

Děkujem odejděte.

0/0
7.3.2009 9:40

spiderman

Kladu si otázku

Co je špatného na tom, že komunisté chtějí, aby se dějepis vyučoval dle pravdy? Neboli tak, jak to bylo doopravdy? A že ho chtějí zbavit příměsi polopravd, záměrných manipulací a opravdových nepravd? Na tomto požadavku jsem zatím nenalezl nic špatného či nebezpečného. Když někdo chce, aby se děti učili pravdu, tak to je špatně?  :-)

0/0
7.3.2009 9:29

Byvaly Ostravak

Re: Kladu si otázku

Jsem pro,aby se vyucovala pravda0o tom,jak komuniste veseli nevinne lidi,zavirali do pracovnich taboru tisice lidi,zavinili,ze statisice slusnych obcanu opustilo svou vlast,zmrzacili v Jachymove tisice v uranovych dolech-tisice slusnych lidi muselo slouzit u PTP a komunisticky rezim naucil lidi nepracovat ,krast (kdo nekrade,okrada svou rodinu),udavat a skrivil skoro celemu narodu pater.Bohuzel,to se deti ve skolach neuci a dejepisne jnihy by se mely opravit podle pravdy.

0/0
7.3.2009 9:43

spiderman

Re: Kladu si otázku

No dobrá Ostravaku, mluvíte o těch vašich tisících, maximálně stotisících. Těch tenkrát "nepřizpůsobivých" . Ale co ty miliony lidí, kteří se pustili do budovatelské práce a vybudovali novou republiku? Ti nic?

0/0
7.3.2009 9:56

slv

Re: Kladu si otázku

Co to blábolíš. Když se kácí les, lítaj třísky, že? Ty miliony, které chtěli budovat tuto republiku, až ji zplundrovali do stavu v jakém byla v 89. Přivlastnili si majetek a nedovolili lidem, kteří to "budovatelství" nechtěli sdílet.

Není slušné slovo pro označení takových jako ty.

0/0
7.3.2009 10:06

spiderman

Re: Kladu si otázku

slv co blábolím? Pravdu, čistou pravdu, jen pravdu. Nevymýšlím si jako někdo a nebo nepíši jako někdo ukřivděný. Popisuji pravdivě stav. Popisuji to, jak to bylo....8-o

0/0
7.3.2009 10:21

slv

Re: Kladu si otázku

Ano komunistickou pravdu. Nebo zkrátka "pravdu". A tak by jsi chtěl upravit učebnice dějepisu.

0/0
7.3.2009 10:33

JanS

Re: Kladu si otázku

A to jako podle vás, kdyby v únoru 1948 nedošlo k převratu a vládu nevzal do svých paží lid (ó jak vzneše tento blábol zní) - stát by v tom případě upadal, lidé by pod tíhou osobní svobody nic netvořili, živočišná i průmyslová výroba by stála atd...?

0/0
7.3.2009 10:24

spiderman

Re: Kladu si otázku

To je mi otázka. To je mi pohled na druhého člověka. Bavíme se o dějepise. Neboli, že má být řečeno vše, neboli nejen to, co říkáte vy, ale i to co říkáme my. Neboli jak to bylo. Dějiny poválečného Československa nejsou dějinami muklů, ale dějinami českého a slovenského národa. Nejsou dějinami pracovních táborů a vězeňství pro nepřizpůsobivé.....8-o

0/0
7.3.2009 10:30

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Od perfekcionisty Contadora k Pogačarovi bez nepřátel. Hvězdy očima Kreuzigera

Premium Zažil vládu Contadora i Frooma, řádění Sagana, razantní nástup Pogačara. Během šestnácti let profikariéry se vedle...