21. dubna 2018 10:06 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Komunisté dnes na sjezdu zvolí nové vedení, prezident Zeman na něm vystoupí s projevem

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Úřadující předseda KSČM Vojtěch Filip. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Úřadující předseda KSČM Vojtěch Filip. | foto:  Petr Topič, MAFRA

NYMBURK Komunisté dnes v Nymburku zvolí nové vedení a prodiskutují postoj k spolupráci v vládním hnutím ANO. Předseda Vojtěch Filip, který dal stejně jako celé předsednictvo funkci k dispozici po hlubokém neúspěchu v podzimních volbách, bude funkci obhajovat. Mezi relevantní vyzyvatele dosavadního předsedy patří dosavadní místopředseda a Filipův dlouhodobý oponent Josef Skála či europoslankyně Kateřina Konečná. Nominace do funkcí místopředsedů získalo víc než 25 kandidátů.

Vedle mimořádných voleb bude sjezd řešit i postoj k vznikající vládě ANO, kterou vyjednavači KSČM slíbili tiše podpořit. Očekávání vzbuzuje také dopolední projev prezidenta Miloše Zemana. Jeho kritici připomínají, že to bude poprvé po sametové revoluci v roce 1989, kdy hlava státu promluví na sjezdu strany, která navazuje na někdejší KSČ a jejíž někteří členové zpochybňují utlačovatelskou roli komunistů v druhé polovině minulého století.

Jednodenní sjezd se odehraje za dohledu policie, a to nejen kvůli účasti prezidenta na jeho dopolední části. Na poledne svolali před místo sjezdu, Obecní dům v Nymburku, demonstraci odpůrci KSČM. Sejít se jich tam mají stovky až tisíce.

Sjezd KSČM bude po Zemanově vystoupení uzavřen

Sjezd KSČM se po úvodních projevech předsedy Vojtěcha Filipa a prezidenta Miloše Zemana bude konat za zavřenými dveřmi. Delegáti o tom rozhodli v úvodu dnešního jednání. Zemanovo vystoupení se čeká od 10:30.

Dvě krajské organizace KSČM, a to pražská a plzeňská, následně neprosadily, aby sjezd byl dnes večer přerušen a pokračoval v listopadu, jak dříve avizoval Filipův vyzyvatel a oponent, nynější místopředseda Josef Skála. Hlasování napovídá, že Filip by mohl funkci předsedy obhájit.

Na sjezdu se zaregistrovalo všech 313 delegátů. Pro přerušení hlasovalo 135 z nich.

Rozhodnutí o uzavření sjezdu znamená, že neveřejné budou veškeré volební body včetně představení kandidátů do stranického předsednictva. Volba nového vedení patří k hlavním úkolům delegátů.

Už před zahájením sjezdu v kuloárech zaznělo, že Filipových vyzyvatelů bude méně, než udávají oficiální nominace devíti kandidátů. K favoritům se vedle Filipa řadí Skála a europoslankyně Kateřina Konečná.

ČTK
  • 0Diskuse
Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!