13. listopadu 2009 17:07 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Komunisté o listopadu 89: Většina lidí chtěla zachovat socialismus

 Vojtěch Filip. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vojtěch Filip. | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Dvacet let "slibů a lhaní" polistopadových vlád a vládnoucích politických stran vyvrcholilo nynější hospodářskou a finanční krizí, tak hodnotí komunisté vývoj České republiky za poslední dvě dekády. Podle KSČM si většina společnosti v roce 1989 přála zachovat socialismus. Vedení strany to uvedlo v prohlášení k výročí 17. listopadu.

Majetek vytvářený během 40 let vlády KSČ byl prý během 20 polistopadových let rozkraden a z myšlenek demokratizace společnosti zůstala pouhá fráze. Komunisté proto vyzvali polistopadové vládce, aby k 20. výročí takzvané sametové revoluce předložili lidu účty.

Fotogalerie

Živý řetěz na nábřeží na podporu Havla za prezidenta

Většina společnosti si podle KSČM před 20 lety přála zachování socialistického společenského systému, pracovních a sociálních jistot.

Vůdci listopadových událostí v roce 1989, "zejména Václav Havel a kolem něj soustředěná část takzvaného 'disentu', od samého počátku lidem v České republice vědomě lhala," uvádí se v prohlášení KSČM.

20 let budování neoliberální kapitalistické společnosti
Nebyla to podle komunistů pravda a láska, kdo zvítězil a určoval základní hodnoty společnosti. Byli to ti, kteří cíleně tvrdou rukou budovali neoliberální kapitalistickou společnost, kde pod rouškou mravních hodnot existuje pouze jediné měřítko - soukromý zisk.

Za zády Čechů a Slováků nové politické elity podle KSČM rozbily společný stát. Kuponová privatizace se prý stala podvodem století. Ve společnosti se objevila nezaměstnanost, dnes dosahující počtu půl milionu lidí. Přes 800 tisíc lidí žije na hranici chudoby. Lidské zdraví i právo na vzdělání se staly zbožím. Místo bezpečnosti a právních jistot je společnost ohrožována narůstající kriminalitou a korupcí včetně korupce politické, tvrdí komunisté.

Havel nese osobní zodpovědnost za vývoj ČR, míní komunisté
KSČM viní polistopadové vlády, že Česko vtáhly do NATO a posílají vojáky do zahraničních misí. Jsou podle ní servilní vůči USA a dalším spojencům.

Pravicové strany komunisti viní z toho, že jsou ochotny "prodat Českou republiku zahraničním vojensko-ekonomickým zájmům USA" a umožnit vybudování vojenské základny v ČR.

Čtěte více

ODS a ČSSD společně se svými "politickými satelity" nejsou podle KSČM schopny řešit současné sociální a hospodářské problémy ve společnosti.

Vstupem do NATO a ratifikací lisabonské smlouvy ztratila Česká republika podstatnou část své státní suverenity, uvádějí komunisté. "Václav Havel, který nese osobní odpovědnost za vývoj ČR v posledních 20 letech, dokonce veřejně a systematicky zpochybňuje uspořádání Evropy po 2. světové válce," tvrdí současné komunistické vedení v dokumentu.

Lidovky.cz, ČTK

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?