Úterý 20. dubna 2021svátek má Marcela 5 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

KSČM sdílí texty z dezinformačních webů. Články předtím ověřujeme, hájí se Filip

Zadumaný staronový předseda KSČM Vojtěch Filip. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zadumaný staronový předseda KSČM Vojtěch Filip. | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Je běžné, že součástí veřejné agendy politických stran je sdílení zpráv z médií. Komunisté však tento trend posunuli o na vyšší úroveň. Na svých internetových stránkách totiž publikují články z dezinformačních webů, které opakovaně šířily nepravdivé informace. S touto agendou zůstávají komunisté osamocení, ostatní strany si od dezinformačních webů drží spíše odstup.

„Kromě Facebooku a Twitteru a dalších ostatních komunikačních možností máme i tohle. Nevidím důvod, proč bychom neměli mít,“ sdělil serveru Lidovky.cz předseda KSČM Vojtěch Filip. Na webu komunistů je mimo jiné rozcestník „Aktuálně“, jehož součástí je položka „Alternativní informace“. V ní komunisté sdílí denně odkaz s výběrem článků z médií. V řadě případů jsou mezi nimi zavedené zpravodajské servery, pravidelně se v nich však objevují i články z dezinformačních webů.

Opakovaně tak lze na stránkách komunistů narazit na texty z Parlamentních listů, serveru Sputnik či webu Česko aktuálně, které figurují v seznamu dezinformačních webů think-tanku Evropské hodnoty. Sputnik všeobecně platí za web šířící proruskou propagandu. Parlamentní listy v minulosti zveřejňovaly informace bez ověřování. Koncem února se na jejich facebookové stránce objevil text o nepokojích v Paříži, jejž však web doprovodil rok starým videem ze stávky pařížských taxikářů. Česko aktuálně zase před časem vypustilo smyšlenou zprávu o smrtícím viru na Ukrajině šířeným Američany.

Filip ujišťuje, že texty z dezinformačních webů ještě nutně nevedou k dezinformacím. Sdílené články se prý ověřují. „Za to odpovídá mediální oddělení strany. Doufám, že to denně kontroluje. Je to jeho úkol,“ vysvětlil předseda. Ne vždy však kontrola funguje. KSČM například sdílela článek z webu Zvědavec o tom, jak americký prezident Donald Trump připravuje vojenské tažení na Středním východě, takovou informaci přitom nelze nikde ověřit. Stejně lze nahlížet i na zveřejněný článek z loňského června z webu Česko aktuálně, že se NATO chystá k úderu na Ukrajině. K žádné takové akci přitom nedošlo.

Podle TOP 09 jsou dezinformační weby nebezpečné, podle ODS záleží na čtenářích

Zbytek poutaných článků pak odpovídá politickému zaměření KSČM. Texty zpochybňují polistopadový vývoj v České republice, západní orientaci Česka či ukotvení v evropských a transatlantických strukturách, jako Evropská unie či NATO. „Svým způsobem na našem webu publikujeme informace, které chceme sdělit, to znamená naši historii, současnost a směřování,“ podotýká k tomu předseda Filip.

Dezinformační weby mapuje Jakub Janda z Evropských hodnot. Sdílení jejich obsahu na stránkách komunistů ho nepřekvapuje. „Jde o stranu, která se dlouhodobě chová jako pátá kolona Ruské federace v ČR. Téměř doslova opakuje pozice putinovského režimu do české politické debaty. Proto je logické, že strana považuje servery šířící dezinformace a prokremelská sdělení za rozumný zdroj informací, ideologicky jim to plně sedí,“ sdělil serveru Lidovky.cz.

KSČM je jedinou sněmovní stranou dávající ve své prezentaci pevný prostor dezinformačním webům. U ostatních partají podobná sekce není k nalezení, některé naopak před propagandistickými weby varují. „Česká republika čelí tlaku nejrůznějších dezinformačních kampaní. Úkolem odpovědného politika je se vůči nim ohrazovat a upozorňovat na nepravdy, které šíří, protože jsou nebezpečné,“ řekl serveru Lidovky.cz první místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek.

Zadumaný staronový předseda KSČM Vojtěch Filip.
Předseda KSČM Vojtěch Filip

ODS se k serverům šířícím neověřené zprávy tak ostře nestaví. Ačkoliv podobnou sekci s alternativními informacemi na svém webu zřizovat nebude, podle ní je věcí každého, jakým zdrojům věnuje pozornost. „Pokud se nemýlím, na stránkách ODS žádné texty Aeronetu a Sputniku nepřebíráme,“ poznamenala k tomu pro server Lidovky.cz mluvčí ODS Jana Havelková. ČSSD pak posuzuje relevanci jednotlivých článků, nikoliv celých webů. „Rozhodně se na podobné servery nespoléháme na sto procent,“ řekl serveru Lidovky.cz mluvčí socialistů Mikuláš Klang.

Dezinformují i zavedené servery, míní Úsvit-Národní koalice

Svérázně pak vnímá zpravodajství Úsvit-Národní koalice. Podle této strany se dezinformací dopouštějí i velké, zavedené servery, proto je potřeba vnímat propagandu jako danost. „Je potřeba přijmout fakt, že dezinformace je součástí demokratické diskuse. Volič, občan má však jedno základní právo. Udělat si svůj obrázek o věci a tyto weby, včetně těch rádoby seriozních, nečíst,“ sdělil serveru Lidovky.cz předseda Úsvitu Miroslav Lidinský.

Podle Jandy z think-tanku Evropské hodnoty lze mezi politický stranami v souvislosti s propagandastickými servery vysledovat dva trendy. Jednak řada politiků využívá Parlamentní listy jako platformu pro šíření svých názorů, protože web poskytuje neomezený prostor prakticky každému, kdo o to požádá. Fakta v článcích navíc Parlamentní listy nijak neověřují.

„A pak zde vidíme silnou tendenci kolaborovat s dezinformačními projekty mezi KSČM a některými členy ČSSD a krajně-pravicových subjektů,“ doplňuje Janda. Současně připomíná v minulosti opakované publikování článků Václava Klause mladšího na konspiračním webu Protiproud, který poslední Klausův text zveřejnil web loni v říjnu.

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...