Sobota 28. května 2022, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Komunisté u fontány? To Křižíkovy pravnučky uráží

Česko

  12:39
PRAHA - Šestašedesátiletá Jana Schmausová se před pár dny pořádně rozčílila. Okamžitě zatelefonovala své o rok starší sestře Heleně Schmausové-Shoonerové.

Shodly se, že musí „něco“ udělat. Obě ženy jsou totiž pravnučkami vynálezce Františka Křižíka a dotklo se jich, že komunisté budou letos 1. máj oslavovat právě na fontáně nesoucí jméno jejich pradědečka na pražském Výstavišti.

Komunistům totiž tradiční místo jejich prvomájové oslavy na Letné zabrala Konfederace politických vězňů. „Tomu aplauduji a jsem moc ráda. Ale bohužel v důsledku tohoto potěšení si komunisté vybrali Křižíkovu fontánu. A nás se to velmi silně dotklo,“ řekla LN i za svoji sestru Jana Schmausová.

Komunisté totiž podle jejích slov Křižíkovým potomkům a příbuzným „nedělali nic jiného než křivdu“. Jak Schmausová, která v roce 1964 emigrovala do Spojených států, dodala, „velká část rodiny emigrovala buď dobrovolně, anebo k tomu byla přinucena“.

Křižík, který kromě jiného vynalezl obloukovou lampu, podle Schmausové „zastával všechny zásady, které komunisti nemají“, protože byl „slušný, čestný, zásadový, pravdomluvný člověk a vlastenec“. Schmausová tvrdí, že kdyby Křižík věděl, že u jeho fontány budou slavit komunisté, tak se „v hrobě otočí třikrát dokola“.

„Komunisti by se měli setkávat před Pankrácí nebo v Jáchymově, kde mají memory (vzpomínky),“ dodala její sestra Helena, která se v roce 1970 provdala do Kanady. Mluvčí KSČM Monika Hoření výhrady Křižíkových pravnuček označila za „nesmyslné“.

Pokračování čtěte v dnešních Lidových novinách

Autoři: ,

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat