Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Česko

Komunisté vypověděli Babišově vládě toleranci. Podpořili by i případné hlasování o nedůvěře

Předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik a šéf strany Vojtěch Filip foto: ČTK

PRAHA - KSČM vypověděla dohodu o toleranci menšinové vlády hnutí ANO a ČSSD. Novinářům ve Sněmovně to dnes řekl předseda komunistů Vojtěch Filip. Oznámil to premiérovi Andreji Babišovi (ANO). KSČM v hnutí ANO podle Filipa ztratila důvěru. Toleranční dohodu uzavřely hnutí ANO a KSČM před třemi lety. Premiér Andrej Babiš (ANO) si nemyslí, že vypovězení dohody o toleranci menšinové vlády hnutí ANO a ČSSD, bude mít zásadní vliv na rozhodování kabinetu
  18:26aktualizováno  20:27

Podporu pro zákony budou ve Sněmovně hledat u všech stran. Premiér to řekl televizi CNN Prima News.

Pokud by opoziční strany vyvolaly ve Sněmovně hlasování o vyslovení nedůvěry vládě, poslanecký klub KSČM by hlasoval pro, řekl Filip. Komunisté to sami iniciovat nebudou.

„Pokud opozice vlastně požádá o vyslovení nedůvěry naší vládě, tak KSČM řekla, že to podpoří. Otázka je, jestli se opozice k tomuto kroku odhodlá, když nás stále kritizují, nebo ne. Ale jinak my budeme samozřejmě ve Sněmovně hledat podporu našich zákonů u celého politického spektra,“ řekl Babiš.

Ministerstvo obrany získalo pět miliard navíc. Peníze poputují především na platy vojáků

Jedním z požadavků KSČM v dohodě o toleranci bylo zřízení banky komerčního typu v rukou státu. Babiš podle médií komunistům předložil minulý týden od loňska připravovaný návrh na zřízení národní rozvojové banky. Mohla by vzniknout transformací Českomoravské záruční a rozvojové banky (ČMZRB) a byla by zaměřena především na úvěrování firem a samospráv.

V materiálu ale podle Filipa nebyla lhůta, jež by garantovala, že ANO může zajistit založení banky do konce volebního období. „A zejména po dnešku, kdy jsme navrhovali (ve Sněmovně) hlasování o zákoníku práce jako o prvním bodu ve třetích čteních, které hnutí ANO nepodpořilo, tak jsme tu důvěru v partnera ztratili zcela,“ řekl předseda KSČM.

Novela zákoníku práce obsahuje též návrh na uzákonění pěti týdnů dovolené, což komunisté požadují. K předloze chtějí svolat mimořádnou schůzi.

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) bere postup komunistů za spíše předvolební krok. „Mně to prostě připadá, že KSČM si chce uvolnit ruce pár měsíců před volbami a tohle s tím souvisí,“ řekl novinářům ve Sněmovně.

Například spor ohledně banky komerčního typu v rukou státu podle něj není důvodem ke změně postoje. „V rámci Národního plánu obnovy se rýsuje poměrně velmi zajímavá možnost ČMZRB učinit bankou investiční tím, že dostane vklad třeba deset miliard. To je úplně nová šance vytvořit banku, která by se soustředila třeba na pomoc malým a středním podnikům,“ poznamenal.

„Případné hlasování o vyslovení nedůvěry, pokud bude z pravicových stran předloženo, bude pro nás také způsob, jak vyjádřit současný stav nedohody o pokračování smlouvy o toleranci. Klub KSČM by potom hlasoval pro vyslovení nedůvěry,“ dodal Filip.

Povinný podíl českých potravin v obchodech platit nebude, rozhodla sněmovna na návrh Senátu

Šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura o víkendu řekl, že vláda kvůli kroku KSČM ztrácí důvěru i podporu a nejlepším řešením by byly předčasné volby. ODS loni v říjnu vybídla vládu, aby po skončení nouzového stavu požádala Sněmovnu o vyslovení důvěry. „Tehdy měl ten krok z časových i legislativních hledisek logiku,“ řekl dnes šéf ODS Petr Fiala. Aktuálně je ale ČR v situaci, kdy po zásahu Ústavního soudu není kompletní volební zákon, dodal.

Za podstatné proto Fiala považuje to, aby nejdříve platila novela volebního zákona. „Pak samozřejmě můžeme hledat další řešení, ke kterým patří i předčasné volby,“ uvedl. Prezident Miloš Zeman v neděli řekl, že pokud by poslanci vládě vyslovili nedůvěru, byl by pro to, aby vládla až do podzimních voleb v demisi.

Komunisté podle něj budou ve Sněmovně dál postupovat podle vlastního politického programu. „Budeme hlasovat podle toho, co je předloženo, nikoli podle toho, kdo to předložil. Znamená to, že návrhy, které budou v souladu s naším politickým programem, budeme podporovat, ať je předloží hnutí ANO, nebo jiná politická strana,“ doplnil.

Dohodovací řízení s hnutím ANO komunisté vyvolali poté, co kabinet přes jejich nesouhlas poslal armádě deset miliard korun, o které byl rozpočet obrany zkrácen na podzim. Nesouhlasí ani například s postupem vlády v případě stavby nového bloku jaderné elektrárny Dukovany a s některými kroky podnikanými proti šíření epidemie koronaviru.

Výběr událostí kolem tolerance vlády

30. června 2018 - Širší vedení KSČM rozhodlo, že komunisté ve Sněmovně při hlasování o důvěře podpoří menšinovou vládu hnutí ANO a ČSSD. KSČM již v polovině června oznámila, že je ochotna zvážit toleranci vlády, pokud programové prohlášení kabinetu bude obsahovat sedm základních požadavků komunistů.

10. července 2018 - Představitelé ANO a KSČM podepsali dohodu o toleranci kabinetu. Vláda se v dokumentu zavázala předkládat včas návrhy zákonů, které jsou součástí dohodnutých priorit s KSČM. Komunisté žádali růst minimální mzdy, valorizaci důchodů, ochranu přírodních zdrojů, zvýšení podílu veřejného sektoru v hospodaření s vodou, zdanění církevních restitucí, zabránění růstu ceny bydlení a podporu výstavby obecních bytů a udržení kvalitní dostupné zdravotní péče bez zvyšování spoluúčasti pacientů. Podle dohody by komunisté neměli vyvolat sněmovní hlasování o vyslovení nedůvěry kabinetu.

12. července 2018 - Vláda získala důvěru Sněmovny. V dolní komoře ji při hlasování kromě poslanců ANO a ČSSD podpořili poslanci KSČM.

23. listopadu 2018 - Vláda ustála ve Sněmovně pokus šesti opozičních stran o vyslovení nedůvěry, a to kvůli informacím v Babišově kauze Čapí hnízdo. Kabinet podpořilo 90 poslanců z ANO a z KSČM, všech 13 přítomných zákonodárců ČSSD opustilo před hlasováním jednací sál.

1. ledna 2019 - Premiér Babiš nevyloučil rekonstrukci vlády. Komunisté podle svého předsedy Vojtěcha Filipa nebyli spokojeni s prací ministrů dopravy Dana Ťoka (za ANO) a zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD). Předseda ČSSD Jan Hamáček výměny ministrů za svou stranu odmítl. Ministr Ťok kabinet opustil v dubnu 2019.

27. června 2019 - Vláda ANO a ČSSD ustála i druhé hlasování o nedůvěře. Opozici, která schůzi iniciovala kvůli unijním auditům na téma střetu zájmů premiéra Andreje Babiše, se nepodařilo sehnat potřebných 101 hlasů. Poslanci KSČM se zdrželi hlasování.

11. října 2019 - Premiér Babiš se s předsedou KSČM Filipem domluvili na tom, že do zdravotnictví skrz úhradovou vyhlášku půjde dalších 4,9 miliard korun navíc. KSČM poté v prosinci ve Sněmovně podpořila vládní návrh rozpočtu. V dílčích hlasováních prošly všechny pozměňovací návrhy, které předložila.

7. dubna 2020 - Při prvním prodloužení nouzového stavu prošel Sněmovnou komunistický návrh. Zatímco vláda chtěla nouzový stav prodloužit do 11. května, poslanci nakonec souhlasili s Filipovým termínem 30. dubna. Také druhé a nakonec definitivní prodloužení jarního nouzového stavu Sněmovnou prošlo v komunisty navrženém kompromisu, tedy místo do 25. května do 17. května.

12. června 2020 - KSČM oznámila, že chce jednat s hnutím ANO o změně dohody o toleranci menšinové vlády, protože původní nepočítala s dopady pandemie.

8. července 2020 - Při zvyšování schodku rozpočtu na rekordních 500 miliard korun prošly v rozpočtovém výboru a následně i ve Sněmovně jen dva návrhy na přesuny peněz, oba od poslanců KSČM. Šlo o přesun celkem 2,3 miliardy korun, většinou na odměny ve zdravotnictví a sociálních službách.

9. července 2020 - Předseda KSČM Filip po jednání se zástupci ANO řekl, že komunisté žádají podporu pro návrh na prodloužení zákonné dovolené nejméně na pět týdnů. Bodem jednání byla i možnost vrátit se k otázce banky komerčního typu v rukou státu. Celkově předložili komunisté pět nových požadavků, např. solární daň.

4. září 2020 - Komunisté vyzvali kabinet a ministra zahraničí Petříčka (ČSSD), aby se jednoznačně distancovali od mise předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ANO) na Tchaj-wan. Petříček ČTK napsal, že nevidí důvod, aby na výzvu reagoval.

18. prosince 2020 - Sněmovna schválila státní rozpočet na příští rok se schodkem 320 miliard korun. Pro rozpočet menšinové vlády ČSSD a ANO hlasovala i KSČM, která svoji podporu podmiňovala odebráním deseti miliard korun z rozpočtu ministerstva obrany. Sněmovna částku převedla do vládní rozpočtové rezervy.

3. února 2021 - Lídři ANO a KSČM se shodli na sloučení Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra (ZPMV) a Vojenské zdravotní pojišťovny (VoZP). O další podmínce komunistů pro toleranci vlády, vzniku banky komerčního typu vlastněné státem, zástupci stran nejednali.

11. února 2021 - Sněmovna odmítla vládní žádost o prodloužení nouzového stavu, který v Česku platil od 5. října. Vládu při snaze o šesté prodloužení nouzového stavu nepodrželi poslanci KSČM, kteří předchozí prodloužení vždy podpořili, mnohdy prošlo podle jejich návrhu. Komunisté se před hlasováním shodli na tom, že nutná opatření proti šíření epidemie může kabinet vyhlásit i bez nouzového stavu. Ve stanovisku 5. února vedení KSČM uvedlo, že kabinet ignoroval oprávněné požadavky, kterými strana podmínila svůj souhlas s posledním prodloužením nouzového stavu.

18. února 2021 - Sněmovna ve stavu legislativní nouze schválila navýšení schodku letošního státního rozpočtu z 320 miliard na 500 miliard korun. Vládě pomohli svými hlasy komunisté. Filip to označil za odpovědný přístup, který občané od jeho strany očekávají.

26. března 2021 - Prodloužení dalšího nouzového stavu, který vláda schválila na 30 dnů od 27. února, Sněmovna odsouhlasila podle návrhů KSČM a hnutí ANO do 11. dubna.

1. dubna 2021 - Širší vedení KSČM pověřilo předsedu Filipa dohodovacím jednáním se zástupci ANO. Hnutí podle Filipa neplní část z bodů toleranční dohody. Předseda sněmovního klubu KSČM Pavel Kováčik označil za "jednu z řady kapek", které vedou k nespokojenosti KSČM, rozhodnutí vlády vrátit do rozpočtu armády pět miliard korun, o které na nátlak KSČM spolu s dalšími pěti miliardami pokrátila vláda rozpočet armády při schvalování státního rozpočtu. Zmínil také kroky vlády v případě projektu dostavby jaderné elektrárny Dukovany.

6. dubna 2021 - Podle většiny členů ústředního výboru KSČM neplní hnutí ANO toleranční smlouvu, kterou s ním komunisté uzavřeli v roce 2018.

7. dubna 2021 - Premiér Babiš předal lídrům KSČM návrh na vznik komerční banky v rukou státu, jak komunisté chtěli. KSČM poté na týden přerušila dohodovací řízení.

9. dubna 2021 - Širší vedení komunistů vyzvalo tým vyjednávačů v čele s předsedou Filipem, aby dodržel usnesení ústředního výboru o odstoupení od dohody, na jejímž základě komunisté podporují menšinovou vládu. Materiál o vzniku banky v rukou státu není podle komunistů dostatečně rozpracován.

13. dubna 2021 - Komunisté v poledne oznámili, že chtějí jednat s lídry ANO o toleranční smlouvě ještě dnes. Vpodvečer pak šéf strany Vojtěch Filip řekl, že KSČM vypověděla dohodu o toleranci menšinové vlády hnutí ANO a ČSSD, oznámil to premiérovi Babišovi. Pokud by opoziční strany vyvolaly hlasování o vyslovení nedůvěry vládě, klub KSČM by hlasoval pro, dodal Filip, jeho strana sama to ale iniciovat nebude.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!