21. listopadu 2011 15:15 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Komunistické poslankyně podaly trestní oznámení na Mašínovou

Poslankyně KSČM Marta Semelová  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Poslankyně KSČM Marta Semelová |

Ačkoli od útěku odbojové skupiny bratří Mašínů na západ uplynulo už více než půl století, jejich činy neustále dráždí komunisty. Poslankyně za KSČM Marta Semelová a Marie Nedvědová nyní podaly dokonce trestní oznámení na sestru odbojářů Zdenu Mašínovou. Důvod? Při říjnové přednášce o životě Mašínů prý záměrně schvalovala trestné činy skupiny.

"Je to pravda. Trestní oznámení jsem podala s kolegyní Nedvědovou," potvrdila Lidovým novinám Marta Semelová s tím, že motivací bylo vystoupení Zdeny Mašínové na Vysoké škole ekonomické při přednášce Život a boj bratří Mašínů. "Schvalování vraždy na nevinných obětech nelze přehlédnout. Považujeme za oprávněné trestní oznámení podat," tvrdí Semelová, která patří k ultrakonzervativnímu až stalinistickému proudu uvnitř komunistické strany.

"Hned na začátku přednášky Zdena Mašínová řekla, že činy svých bratrů vždycky podporovala a schvalovala je, přičemž litovala, že se v důsledku svého fyzického postižení nemohla do jejich činnosti přímo zapojit a pomáhat jim," píše se v trestním oznámení, které Semelová s Nedvědovou doručily Obvodnímu státnímu zastupitelství pro Prahu 3. Podle Semelové Mašínová údajně dále řekla, že zabíjet komunisty bylo správné.

Mašínová si z trestního oznámení 'hlavu nedělá'

Mašínová si však z kroku komunistických poslankyň nic nedělá. "Už jsem o tom slyšela a hrozně se na to těším. Obzvlášť u paní Semelové mě to potěšilo vzhledem k její pověsti," řekla Lidovým novinám Mašínová. "Je odporné, co všechno se může dostat do demokratického parlamentu," dodala.

Zdena Mašínova na snímku z roku 2004.

Komunistické poslankyně trvají na tom, že se členové skupiny bratří Mašínů se dopouštěli řady činů, které jsou stíhány a odsuzovány v každé společnosti, a to včetně vražd a loupeží.

"I přes časový odstup od jednání Mašínů a jejich skupiny nelze jednání, kterého se dopustili, posoudit jinak, než podle nyní platného trestního zákoníku jako zločiny, kde jsou trestní sazby nejméně od 10 do 18 let," píše se ve zprávě.

Anketa

Jak hodnotíte odboj bratrů Mašínů a Milana Paumera?

Měli na něj právo. Bojovali proti zločinnému režimu 17625
Mohli bojovat, ale neměli zabíjet 2688
Chovali se jako teroristé 11765
Nedokážu posoudit 747

Jednání Zdeny Mašínové proto podle poslankyň naplňuje po objektivní i subjektivní stránce znaky skutkové podstaty přečinu schvalování trestného činu podle § 365 odst. 1 trestního zákoníku.

Trestnímu oznámení čelí i Vondra

Zdena Mašínová není jediná, která čelí trestnímu oznámení. Kvůli srpnovému ocenění bratří Mašínů nejvyšším českým vojenským vyznamenáním Zlatá lípa přišlo několik trestních oznámení i na ministra vnitra Alexandra Vondru.

ČTĚTE TAKÉ:


Vyznamenání Zlatá lípa byla předáno bratrům Mašínům v den pohřbu Ctirada, kterému bylo uděleno in memoriam. Pohřbu v americkém Clevelandu se zúčastnil ministr vnitra Alexandr Vondry a český velvyslanec v USA Petr Gandalovič. Zlatou lípu uděluje ministr obrany Čechům i cizincům, kteří se "významně zasloužili o ochranu základních lidských práv a svobod".

Ozbrojený boj, který skupina kolem bratrů Mašínových v první polovině 50. let minulého století vedla proti československému komunistickému režimu, stále rozděluje českou společnost. Členové skupiny totiž zabili několik lidí. Podle jednoho z posledních průzkumů Mašíny za hrdiny považuje jen 15 procent Čechů.

DÁLE ČTĚTE:


Český Senát v minulosti opakovaně navrhoval šestici členů odbojové skupiny na státní vyznamenání. Nominaci tradičně odmítali zástupci ČSSD a KSČM. Mašínové a další člen skupiny Milan Paumer, který zemřel loni, získali jen plaketu předsedy vlády od bývalého premiéra Mirka Topolánka.

Více informací se dočtete v úterních Lidových novinách.

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.