Neděle 19. září 2021, svátek má Zita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Komunističtí svazáci bojují o přežití

Česko

  13:11
PRAHA - Mladí komunisté se nechtějí smířit s rozhodnutím Městského soudu v Praze, který potvrdil zrušení Komunistického svazu mládeže. Bránit se budou podáním kasační stížnosti. Podle slov svého předsedy Milana Krajča za nimi stojí někteří poslanci Evropského parlamentu a další politické osobnosti.

schůze mladých komunistů foto: KSMReprofoto

Soud ve středu rozhodl, že ministerstvo vnitra rozpustilo oprávněně organizaci, jejíž postoje považuje za protiústavní. Sjezd KSM, který se o víkendu konal v Praze, se proti rozhodnutí ministerstva postavil.

Krajča dnes uvedl, že na podporu KSM se postavili občané a řada politiků a organizací, včetně mezinárodních. Petici proti rozpuštění KSM prý podepsalo několik tisíc lidí. Solidaritu vyjádřili poslanci národních parlamentů, Evropského parlamentu i Světová federace demokratické mládeže, vyjmenoval Krajča.

Krajčo: Zrušení soukromého vlastnictví je v pořádku

"My se domníváme, že rozhodnutí ministerstva vnitra i městského soudu je neoprávněné a argumentace, kterou použily, je skandální," vysvětlil předseda. Zpochybnil argumentaci soudu, že KSM usiluje o změnu soukromého vlastnictví výrobních prostředků na vlastnictví společenské. Podle Krajči je to požadavek legitimní, kromě komunistů ho má i řada socialistických a sociálně demokratických stran. Zrušení KSM může být zneužito proti KSČM nebo komukoli, kdo hájí sociální zájmy občanů, varoval Krajča.

KSM organizuje rovněž petici proti americké radarové základně v Česku, získala již 150.000 podpisů. To podle Krajči dokládá, že vláda Mirka Topolánka jedná proti vůli většiny občanů.

Mladí komunisté na sjezdu zvolili orgány KSM, dvacetičlennou ústřední radu a obměnili vedení. O změně názvu nediskutovali, nynější název organizace podle nich plně vystihuje jejich poslání.

Autor:

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Mohlo by vás zajímat