2. března 2018 11:36, aktualizováno  12:41 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Komunistu Ondráčka zvolili poslanci do čela komise. V diskusi Klaus urážel Ferjenčíka

BŘEZEN - Do čela sněmovního výboru pro kontrolu GIBS byl zvolen Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy BŘEZEN - Do čela sněmovního výboru pro kontrolu GIBS byl zvolen Zdeněk... | foto: Martin Veselý, MAFRA

PRAHA Sněmovní komisi pro kontrolu činnosti Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) povede kandidát KSČM Zdeněk Ondráček, jehož nominace budila spory. Poslanci mu ve druhém kole dnešní tajné volby dali přednost před Zuzanou Majerovou Zahradníkovou (ODS). Ondráček dostal o jeden hlas víc, než bylo nutné ke zvolení (79 hlasů). Majerová Zahradníková obdržela 57 hlasů. V prvním kole volby, v němž vypadl nominant Pirátů Mikuláš Ferjenčík, chyběly Ondráčkovi tři hlasy.

Druhé kolo se uskuteční ještě v pátek. V prvním kole bylo nutných ke zvolení 77 hlasů. Ondráček jich obdržel 74, Majerová Zahradníková 32 a Ferjenčík 29, oznámil předseda volební komise Martin Kolovratník (ANO).

Babišův tlak na inspekci

Inspekce bezpečnostních sborů nyní budí pozornost v souvislosti s informací, že premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) vyzval v únoru dvakrát jejího ředitele Michala Murína, aby se vzdal funkce. Babiš uvedl, že v něho nemá důvěru a pochybuje o jeho morální a profesionální integritě. Pochyby má také o hospodaření inspekce.

Murín rezignovat nehodlá. Babiš kvůli záležitosti svolal na čtvrtek Bezpečnostní radu státu. Sejde se také sněmovní bezpečnostní výbor.

Ondráček kandiduje opakovaně, v prosinci ani v lednu ho sněmovna předsedou komise nezvolila. Tehdy byl jediným kandidátem. Některým poslancům vadí jeho působení za socialismu, kdy jako člen školního pohotovostního pluku zasahoval proti protirežimním demonstracím.

Záležitost vzbudila rozsáhlou debatu i dnes. Poslanci debatovali zhruba 1,5 hodiny o tom, zda je Zdeněk Ondráček (KSČM) vhodným kandidátem do čela komise pro kontrolu činnosti Generální inspekce bezpečnostních sborů.

Kritici mu opět vyčítali, že před listopadem 1989 zasahoval proti protirežimním demonstracím. Bývalý policista Ondráček zdůraznil, že vždy sloužil vlasti. Diskuse se stočila i obecně k životu za socialismu a k tomu, co kdo tehdy dělal.

„I plnit rozkaz může být chyba a za chyby je namístě se omluvit,“ řekl na Ondráčkovu adresu Ferjenčík. Vít Rakušan (STAN) uvedl, že očekával nějakou Ondráčkovu sebereflexi, ovšem marně. Podotkl, že KSČM se naopak stále hlásí k dědictví února 1948, kdy komunisté převzali moc v bývalém Československu. „Byl to režim, kdy se fízlovalo, udávalo, ničily se lidské životy,“ řekl předseda poslanců KDU-ČSL Jan Bartošek. Na rukou komunistické strany je podle něho krev.

Někteří z Ondráčkových kritiků zdůrazňovali, že nezpochybňují Ondráčkovu odbornou erudici. Jde ale podle nich o symbol.

„Mandát pana Ondráčka je úplně stejný jako mandát každého z nás,“ hájil Ondráčka předseda poslanců KSČM Pavel Kováčik. Poukazoval také na to, že řada z nynějších poslanců pracovala i za socialismu.

Šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek mu opáčil, že skutečně pracovali, báli se represivních složek a mlčeli. Ondráček řekl, že ho za socialismu nepřijali na vojenské gymnázium a přijal nabídku stát se policistou, tehdy, jak uvedl, „esenbákem“. „My jsme sloužili vlasti, občanům této republiky,“ řekl. Pokračoval, že policejní školu dokončil až v roce 1990 a po prověrce ho jmenoval vyšetřovatelem už polistopadový ministr vnitra, bývalý disident Jan Ruml.

02.března 2018 v 12:31, příspěvek archivován: 02.března 2018 v 12:41

“Gratuluji” především poslancům Hnutí ANO, že výrazně pomohli zvolit do čela komise pro kontrolu GIBS Z. Ondráčka (KSČM). 70 let od “vítězného” února je toto vítězství komunisty Ondráčka ukázkou hodnotových priorit těchto poslanců.

02.března 2018 v 12:29, příspěvek archivován: 02.března 2018 v 12:41

Dnešní debata a volba předsedy komise pro kontrolu GIBS jasně ukázala mentální a politické spojení KSČM a hnutí ANO. Odborník mlátička má funkci a A.Babiš může v klidu makat.

02.března 2018 v 12:30, příspěvek archivován: 02.března 2018 v 12:41

A sešup pokračuje. Ondráček zvolen předsedou komise pro kontrolu GIBS.

Šedesátikilová mánička, častoval Klaus mladší oponenty

Ondráček se také pozastavil nad tím, že v minulém volebním období nikomu nevadilo, že působil v komisi pro kontrolu činnosti Bezpečnostní informační služby.

Rozruch způsobil v diskusi Václav Klaus mladší (ODS), když nabádal poslance, aby se už konečně volilo. „Všichni známe kandidáty. Komunistu Ondráčka, vlasatou šedesátikilovou máničku a naši zrzavou paní poslankyni Majerovou. Takže všichni víme, oč jde, všichni známe kandidáty a pojďme volit a volte zrzku,“ nabádal.

Podívejte se na události Palachova týdne z ledna 1989:

ČTK

DĚTI TESTUJÍ: Jak jim chutnal Pribináček v kapsičce?
DĚTI TESTUJÍ: Jak jim chutnal Pribináček v kapsičce?

Kdo jiný by měl vyzkoušet chuť nového Pribináčka Kapsíka než děti. Jak dopadl tenhle tvarohový dezert, který na pultech obchodů najdete ve dvou variantách: kakaové a vanilkové.