Sobota 20. července 2024, svátek má Ilja
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Konce cvičených opiček

Česko

FILMOVÝ DIÁŘ

Vyrůstat před kamerou není žádný med. Dětský herec musí pracovat tvrdě jako dospělý – a v pubertě ho většinou čeká zjištění, že přišel o svou roztomilost a pro film už není zajímavý. Jen málokterému z nich se podařilo udržet si kariéru a přehrát se do dospělých rolí. Jedním z takových případů je Christian Bale. Ve dvanácti si ho vyhlédl Steven Spielberg pro velkofilm Říše Slunce, dnes je z něj nový Batman či vůdce lidstva ve snímku Terminator Salvation, který do našich kin nastupuje příští týden.

Bale má vedle talentu a oddanosti Stanislavského metodě i železnou disciplínu, díky níž například dokázal pro roli v hororu Mechanik vyhubnout na kost. Nejspíš i takto silná vůle stojí za tím, že svou dětskou slávu nakonec ustál a neutopil ji jako tolik kolegů v drogách, konfliktech se zákonem a jiných výstřelcích. Zatímco například Macaulay Culkin, klučina ze série Sám doma, se z nich nakonec vymanil, taková Lindsay Lohanová, která se proslavila komedií Past na rodiče, stále mrhá talentem v banálních bijácích a svými excesy zaměstnává bulvár. Konečným stadiem takhle nastavené kariéry bývá předčasná smrt nebo živoření v obskurnosti a na mizině. Své by mohl vyprávět Corey Haim, jehož po raketovém vzestupu na vrchol v 80. letech čekal bankrot, drogová závislost „opepřená“ infarktem a přivydělávání si prodáváním vlastních „hvězdných“ zubů a vlasů na internetu.

Takové myšlenky se jednomu honí hlavou, když sleduje reklamní kampaň k muzikálové komedii Hannah Montana podle stejnojmenného televizního seriálu. Titulní roli tu hraje mladičká Miley Cyrusová. Spolu s High School Musical představuje Hannah v USA největší hudebně zábavný fenomén pro mládež posledních let a Miley se za oceánem prý vyrovná Madonně a vyprodává haly rychleji než ona. Jenže sledovat, jak tahle cvičená opička, již „pase“ vlastní otec, zpěvák Billy Ray Cyrus, hopsá a zpívá na povel v propagačních videoklipech a tváří se u toho neodolatelně šťastně, je utrpení. I tenhle film půjde brzo v našich kinech – ale nedoporučil bych ho ani dětem svého nejhoršího nepřítele.

O autorovi| Vojtěch Rynda, redaktor LN

Autor:

Za amputaci jsem musela bojovat. Lékaři mi operaci nechtěli provést
Za amputaci jsem musela bojovat. Lékaři mi operaci nechtěli provést

Natálie si nechala uříznout nohu. Ale nebylo jednoduché najít někoho, kdo jí to udělá. Hana ji pak učila znovu chodit. Ani to nebylo tak snadné....