Pondělí 19. dubna 2021svátek má Rostislav 10 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Koncem týdne budou v Česku stovky nakažených koronavirem, roušky mohou být povinné pro všechny, říká Prymula

ExNáměstek ministerstva zdravotnictví Roman Prymula. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ExNáměstek ministerstva zdravotnictví Roman Prymula. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Praha Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula hodnotí v rozhovoru pro DVTV počet nakažených koronavirem v Česku (ke středečnímu poledni 64 pacientů) jako „už poměrně velký“. Nově zavedená opatření jsou prý tvrdá, ale dle odhadu vytvořeného na základě informací z okolních zemí, jak se bude epidemie v blízké budoucnosti vyvíjet, jsou nezbytná.

Náměstek odhaduje, že na konci tohoto týdne by mohl počet pacientů vystoupat do rozmezí 200-400 infikovaných. Na tento nárůst nebudou mít v úterý zavedená mimořádná opatření žádný vliv, jejich funkčnost se projeví až další týden. Dále Prymula připomíná, že Česko zavádělo některá opatření jako první země vůbec a ostatní státy nás posléze následovaly, jako například Rakousko se zavedením zákazu interiérových akcí nad 150 účastníků. Premiér Babiš již v úterý prohlásil, že naše opatření jsou vnímána jako jedna z nejpřísnějších v Evropské unii.

Prymula v rozhovoru pro DVTV dále připouští, že nakažených může být mnohem více, než uvádějí oficiální čísla. „V každém systému u každé choroby jsou onemocnění, která jsou inaparentní - nejsou zřejmá.“ Nakažení tak o své infekci nemusí vůbec vědět, jejich imunita správně zareaguje a oni si vytvoří imunitu. Nebezpečnost takových případů dle Prymuly tkví v tom, že v určité fázi budou pacienti infekční a nikdo o nich neví.

Česko zpočátku netestovalo tolik občanů jako okolní státy, spíše tipovalo rizikové skupiny obyvatel a snažilo se blokovat šíření, říká Prymula. Prvotní kapacita všech laboratoří byla prý mizivá - pouhých 100 vzorků. Nyní takové kapacity testů dosahuje jedna laboratoř, pohybujeme se tedy v řádu 1000 prověřovaných vzorků. Vláda zapojuje i 10 soukromých laboratoří, takže kapacita se ještě zdvojnásobí na 2000. Navíc Česká republika kupuje 100 tisíc „rychlých“ testů z Číny, u nichž je nákaza potvrzena či vyloučena do 29 minut.

Téměř všechny možnosti použity

Epidemiolog dále vysvětluje, že momentálně se nacházíme v situaci, která proběhla v hůře postižených zemích, jako je Itálie, Německo, Španělsko či Francie, před dvěma až třemi týdny. Pokud křivky nakažených nezačnou klesat, dalším krokem podle Prymuly může být nařízení přikazující povinné nošení roušek jak ve vnějších, tak ve vnitřních prostorách.

„My (vláda) už nemáme připraveno mnoho dalších scénářů. Kdyby byl scénář opravdu černý, tak zazásobíme obyvatelstvo rouškami.“ Vláda má nyní prý bezpečně zajištěnou dodávku 10 milionů roušek. Ochranné pomůcky dorazí ve 2 dodávkách - první do 6 dnů a další zhruba o 10 dnů později.

Evropa by dle Prymuly měla přijít se společným koordinovaným řešením. „My si krásně uděláme nějaké opatření, které se povede, ale když ho nezavedou i ostatní země, tak stejně čelíme problému, že pokud neuzavřeme naše hranice, tak nám to sem obyvatelé ostatních zemí budou opět zanášet.“

Slabá místa vládních opatření

Už navíc nejde jen o Itálii. Dříve prý bezpečnostní rada uvažovala o uzavření hranice s Německem, ke kterému nakonec nedošlo, protože uzavření nikdy nemůže být totální a zcela neprodyšné. „Když zrušíme dopravu, tak paralyzujeme zemi,“ říká náměstek. Primární je dle něj zabezpečení obchodu, protože nejsme soběstační a každé zemi něco chybí, což se jasně ukazuje na nedostatku léků či roušek. Při vymýšlení opatření vláda brala v potaz, aby nebyl narušen chod ekonomiky. Po zhruba půl roce by stejně musely být hranice opět otevřeny, protože bychom „vykrváceli“, nehledě na virus, myslí si Prymula.

„Telefonní linky na hygieniky jsou nejslabším místem. Ten zájem je obrovský.“ Kromě velkého počtu cestovatelů vracejících se z Itálie prý volají i někteří lékaři. Systém je zkrátka přetížen, web ministerstva sociálních věcí a práce dokonce i spadl. Lidé chtějí vědět, kolik dostanou procent ze své mzdy, pokud půjdou do karantény, říká náměstek s tím, že při takto velkých opatřeních se prostě nedá vyhnout některým chybám.

Nemyslím si, že by virus vyhladil naši planetu, sděluje na závěr některá pozitiva. Kladně také hodnotí poznatek, že nebylo celosvětově v žádném případu prokázáno, že by se nákaza šířila z těhotné matky na její plod.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!