Neděle 3. prosince 2023, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Rammstein zahajuje v Praze evropské turné, do Letňan míří davy

Zkoušky před pražskými koncerty skupiny Rammstein. (13. května 2022) foto: ČTK

V neděli a v pondělí večer v pražských Letňanech zahájí německá metalová skupina Rammstein své evropské turné. Policisté varují před zvýšenou dopravou a připravují bezpečnostní opatření. Na místo míří tisíce lidí.
  15:05aktualizováno  17:10

„Z důvodu zajištění veřejného pořádku a dopravy, připravila pražská policie adekvátní bezpečnostní opatření, na kterém se bude podílet několik desítek pražských policistů. Zmiňovaná opatření se dotknou především dopravy,“ uvedla policejní mluvčí Violeta Siřišťová.

Největší dopravní komplikace policie předpokládá především v dny, kdy samotné koncerty proběhnou. Vzhledem k mnohatisícové účasti diváků může dojít k dopravním komplikacím.

„Od poledních hodin do zhruba jedenácti večer budou ulice v bezprostředním okolí letiště pořadateli uzavřené pro veškerou dopravu. Doporučujeme všem účastníkům koncertu pro přesun na místo použít výhradně městskou hromadnou dopravu a pro mimopražské doporučujeme využití záchytných parkovišť na okraji Prahy,“ uvedla Siřišťová.

Podle doporučení pořadatelů návštěvníci využívají posílenou linku metra C, jejíž provoz bude prodloužený do 0:30. Příchozí, z nichž mnozí na sobě mají černá trika s logem a názvem kapely, zcela zaplnili prostor mezi stanicí metra a areálem.

O vystoupení je velký zájem. Mezi návštěvníky je často slyšet němčina. Někteří se ještě snaží na poslední chvíli zakoupit vstupenku. V teplém počasí se lidé ještě občerstvují u stánků před vstupem.

Pořadatelé očekávají návštěvu až 60 tisíc lidí. Kapela představí mimo jiné písně z jejího nejnovějšího alba s názvem Zeit, které vydala 29. dubna. Svoji osmou desku kapela představila stejnojmenným singlem.

Skupina Rammstein v Praze zatím naposledy vystoupila v červenci 2019 na fotbalovém stadionu ve vršovickém Edenu. Do Prahy se tehdy vrátila po dvou letech od předchozích dvou koncertů na stejném místě. Skupina v čele s hlavním autorem textů, zpěvákem Tillem Lindemannem, synem básníka a spisovatele Wernera Lindemanna, při svých koncertech baví nejen hlasitou hudbou, ale také pyrotechnickými a světelnými efekty.

Kapela táhne

Oblíbená a kontroverzní kapela ve složení Till Lindemann, Paul Landers, Richard Z. Kruspe, Flake, Oliver Riedel a Christoph Schneider pracovala na 11 písních dva roky spolu s producentem Olsenem Involtinim. Samotné album dostalo i zajímavý vizuál ve formě přebalu, který vyfotil kanadský hudebník a fotograf Bryan Adams na schodech památníku Trudelturm v berlínském Adlershofu.

Rammstein založili v roce 1994 hudebníci pocházející z východní části Německa. Název kapely připomíná město Ramstein, kde je základna a sídlo velitelství Letectva Spojených států v Evropě a kde se koncem 80. let během letecké přehlídky stala nehoda, při které zahynuly desítky lidí. Silnou základnu fanoušků si skupina vypěstovala svou debutovou deskou Herzeleid z roku 1995. Z alba pocházejí singly Du riechst so gut, Asche zu asche nebo Rammstein, které jsou stále součástí jejího koncertního repertoáru. O německou kapelu je velký zájem i v České republice.

Autoři: ,