Středa 24. července 2024, svátek má Kristýna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Koncerty v lednu zrychlí tempo

Česko

Držitelé prestižního žánrového ocenění BBC World Music Award z roku 2006, rumunská formace Fanfare Ciocarlia, vystoupí v pondělí 14. ledna v pražském Paláci Akropolis a den poté v brněnském klubu Fléda.

Dechovka? Zatímco ta středoevropská odráží tradice a hudební konzervatismus, na východě Evropy hýří tento žánr úplně jinými rytmy, barvami i temperamentem. Balkánské dechovky hrají v závratném tempu, jejich hudba je intoxikovaná ohnivým vínem, po domácku pálenou rakijí, romským feelingem, zatímco další ingredience stále čekají na objevení. Když v roce 1864 získali romští nevolníci v Rumunsku svobodu, tisíce jich odjely do USA. Tam se kočovníci usadili v černošských ghettech. „Kdo se odváží tvrdit, že naši soukmenovci nepomáhali v Americe vynalézt jazz?“ říká Ioan, nejstarší člen Fanfare Ciocarlia.

Kořeny balkánských dechovek sahají až do osmanské říše a čerpají ze stylu tureckých vojenských kapel. Dominantním nástrojem těchto „tureckých muzik“ byla původně zurna, hoboji podobná píšťala, která svým ostrým zvukem pronikla i tou nejhlasitější bitevní vřavou. V 18. století vyměnily vojenské kapely dosavadní orientální nástroje za evropské, ale původní turecký způsob hry si naštěstí ponechaly. Mezinárodnímu publiku představil tuto svéráznou hudbu roku 1995 film Underground bosenského režiséra Emira Kusturici.

Rumunští Fanfare Ciocarlia představují ve svém žánru nejen poslední objev, ale také prý nejrychlejší kapelu. Naskýtá se přirovnání k Sex Pistols, věhlasné skupině anglického punk rocku, která nejenže hrála značně zběsile a rychle – ale navíc jiné tempo neuznávala.

Skupina pochází z vesnice Zece prajini (Deset polí), která leží na severovýchodním okraji Rumunska, u samých hranic s Moldávií. Rumunsko je díky jazykové spřízněnosti častým cílem návštěvníků z frankofonních zemí – a slovo Fanfare ve jménu skupiny je francouzské označení pro dechovku. O něco větším tajemstvím je zahalena druhá část názvu. Ciocarlia znamená rumunsky skřivánek, ale zároveň je to jméno jedné z nejhranějších rumunských lidových melodií, na níž po desetiletí dokazovali svoji virtuozitu oficiální folklorní ansámbly. Původně idylický evergreen nakonec neunikl jízlivé pozornosti Emira Kusturici a jeho hudebního partnera Gorana Bregoviče, kteří jej ve zmíněném filmu Underground použili pod názvem Kalašnikov. Fanfare Ciocarlia skladbu hrají v původní, nepřikrášlené podobě, jak ji dodnes můžete slyšet na divokých svatebních tancovačkách východní Evropy.

Na konci ledna se Praha dočká i vystoupení žánrově podobné formace Boban i Marko Markovic Orkestrar.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!