Sobota 3. června 2023, svátek má Tamara
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Po ruské invazi jsme mluvili jedním hlasem, ocenil končící hlavu státu Fiala

Česko

  19:53aktualizováno  21:45
Přiťuknutím sklenkou vína se na zámku v Lánech premiér Petr Fiala v pondělí loučil s končícím prezidentem Milošem Zemanem. „Pan prezident bilancoval rok a trošku naší spolupráce,“ řekl premiér. Po ruské invazi na Ukrajinu mluvila zahraniční politika jedním hlasem, ocenil premiér, že v tomto se Zeman s jeho vládou shodl.

Inaugurace prezidenta republiky

Sledovat další díly na iDNES.tv

Zeman totiž před 24. únorem 2022, když Rusko na rozkaz Vladimira Putina rozpoutalo válku proti Ukrajině, často vystupoval spíš jako advokát Ruska. Kritizoval sankce, které Evropská unie uvalila proti Rusku, když v rozporu s mezinárodním právem anektovalo ukrajinský Krym a ruský zábor Krymu také charakterizoval jako „fait accompli“, tedy neměnný fakt,

Při rozlučkové večeři v Lánech měli Zeman s Fialou řízek s bramborovým salátem. „Pan prezident je v tomto konzervativní,“ řekl s úsměvem premiér.

Fiala věří, že nástup nového prezidenta Petra Pavla vztahy vlády a prezidenta zjednoduší. Korektní vztahy se ale podle něj dařilo udržovat i se Zemanem.

Zeman by nepodepsal nižší růst penzí

Zeman se v jednom z posledních rozhovorů ve funkci prezidenta vyjádřil mimo jiné k politické bitvě vládních stran s opozicí o snížení valorizace důchodů, se kterou nesouhlasí. Opozice podle něj měla tento boj dotáhnout do konce. „Jediné pozitivní, co na tom návrhu vidím, je, že může vést k pádu vlády,“ tvrdil Zeman v rozhovoru pro Parlamentní listy.

Svůj nesouhlas s osekáním růstu penzí, jak to v sobotu prosadila vládní koalice ve Sněmovně, zopakoval Zeman i při večeři Fialovi.

„Podporovat Tchaj-wan je jako podporovat henleinovce,“ rýpl si v neděli v rozhovoru pro CNN Prima News končící prezident jak do svého nástupce, tak do vlády Petra Fialy.

„Česká republika přistupuje k Číně podobně jako většina našich západních spojenců a máme vlastní politiku jedné Číny, což je formulace, která naprosto přesně vyjadřuje tu skutečnost a je i dlouhodobou konstantou české zahraniční politiky,“ uvedl premiér Fiala.

Mandát prezidenta republiky Miloše Zemana zakončí o půlnoci na 9. března ceremoniální akt svěšení prezidentské standarty. Následně bude uzavřena Brána gigantů Pražského hradu. Odemčena bude znovu ve čtvrtek dopoledne, až na Hrad přijede Petr Pavel složit slavnostní slib.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!