28. února 2019 20:58 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Končící šéf ochranné služby prezidenta neporušil předpisy, tvrdí policie

Prezident republiky Miloš Zeman | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident republiky Miloš Zeman | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Končící ředitel Útvaru pro ochranu prezidenta ČR Zdeněk Šiman neporušil právní ani vnitřní předpisy, řekl České televizi (ČT) první náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek. Šiman čelil kárnému řízení, policii opouští z osobních důvodů ke konci února. Televize ve čtvrtek také uvedla, že policejní prezidium na Šimanovo místo vypsalo výběrové řízení, vybrat nového šéfa útvaru chce do konce května.

O Šimanově odchodu z funkce informovala policie na počátku února. Podle ČT  ve čtvrtek ve funkci skončil také Šimanův náměstek Vladimír Mach. Vedením útvaru ochrany prezidenta byl pověřen bývalý vyšetřovatel v kauze Metyl Martin Baláž a dosavadní další náměstek útvaru Radim Kincl.

V souvislosti s ochrannou službou se mluvilo o šikaně u útvaru. Připustil ji nedávno také prezident Miloš Zeman. „Po důkladném prošetření celé události a řádném zhodnocení důkazů jsem dospěl k závěru, že k porušení právních předpisů či interních aktů řízení ze strany plukovníka Šimana nedošlo,“ cituje ČT Vondráška.

Šiman útvar ochrany prezidenta vedl od června 2016. Nahradil Petra Dongrese, který rezignoval po incidentu, kdy aktivisté místo prezidentské standarty vyvěsili nad Pražským hradem velké rudé trenýrky. Šimanovu jmenování předcházela tři výběrová řízení, v prvních dvou kolech nikdo o funkci neměl zájem.

O šikaně u útvaru v minulosti informovala média. Opustila jej řada pracovníků. Zeman v lednu serveru Blesk.cz řekl, že na základě „celé řady věcných důkazů“ uznává, že v jeho ochrance „možná opravdu došlo k šikanování“. Dodal, že se Šimanovým odchodem zabývá. „Když děláte jakoukoliv personální změnu, tak ji děláte teprve tehdy, když máte připraveného nástupce,“ uvedl tehdy.

Server Aktuálně.cz loni v srpnu napsal, že hospodařením útvaru se zabývá Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) a odbor vnitřní kontroly policejního prezidia. Policejní mluvčí Eva Kropáčová na počátku února uvedla, že s jedním policistou z útvaru ochrany prezidenta je vedeno kázeňské řízení.

ČTK

ZKUŠENOSTI: Kolik utratíte jako rodina měsíčně za jídlo?
ZKUŠENOSTI: Kolik utratíte jako rodina měsíčně za jídlo?

Zajímalo by mě, kolik utratíte za jídlo jako rodinka, my jsme čtyřčlenná, dvě děti (větší kluci, co maj furt hlad).V poslední době se nestačím divit co kolik stojí, jak vše hodně zdražuje! Snažíme se jíst docela zdravě. Obden když jdu nakoupit, nákup 500-1000.- a to mi přijde že tam nemám bůhví co, vozík poloprázdný…pečivo, jogurty, mléko, zelenina, ovoce, obden maso, těstoviny, rýže, luštěniny, máslo, sýry, vejce…vybírám skoro vše co je v akci. Máte to taky tak? Utratim prostě pálku za jídlo.

Najdete na Lidovky.cz