Variant se nabízí hned několik. Některým senátorům drží ze zákona místo jejich původní zaměstnavatelé, jiní míří do soukromého sektoru. Řada jich zůstává v politice.
Podle zákona například stále drží místo právě Nedomovi. Před dvaceti lety, kdy odcházel do politiky, skončil v Aeru Vodochody. „Určitě budu mít zájem se informovat, za jakých podmínek a čím bych pro ně mohl být užitečným, protože technika se hodně změnila,“ tvrdí Nedoma.
Rozšíření klubu nezaměstnaných se nemusí bát Tomáš Julínek (ODS). Místo mu drží v nemocnici v Ivančicích, kde byl ředitelem. Zdali toho využije, ještě neví. „Potřebuju se teď věnovat hlavně sobě,“ uvedl Julínek. Rozhodování mu podobně jako Nedomovi komplikuje nejen dlouhá profesní pauza, ale i nejistota návratu na původní post.
Pro Julínka nicméně chtějí najít místo jeho spolupracovníci z ODS. „Myslím, že odvedl spoustu práce a zapomenout na něj jen proto, že nebyl zvolen do Senátu, by byla chyba,“ uvedl poslanec Marek Šnajdr.
Julínek s Nedomou se na rozdíl od některých kolegů alespoň mají kam vrátit. Jiní mají smůlu. „Firma, od které jsem odešel, již neexistuje,“ tvrdí senátor Igor Petrov (SNK) s tím, že po skončení senátního mandátu začne podnikat v dopravě.
To Jiří Liška (ODS) ohledně své budoucnosti tápe. „Na nic jsem se nepřipravoval,“ odpovídá posmutněle senátní „pamětník“, který horní komoru opustí po čtrnácti letech. Společně s rovněž končícím Václavem Jehličkou (TOP 09) v ní zasedal od jejího vzniku.
Vrásky si nemusí dělat politici, kteří uspěli v komunálních volbách. „Budu starostovat a budu babička na půl úvazku,“ směje se starostka Mariánských Hor Liana Janáčková (BEZPP). Podobné plány spřádá i kroměřížský Zdeněk Janalík (ODS).